Hoppa till sidans innehåll

Omgång 10


Krönikan omg. 10

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK Joker hemma i Arvika.

De vann sin match med 17-3.

Eric Sjöberg toppade för hemmalaget med 995, följd av Markus Jansson på 894.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade minisammandrag hemma i Hagfors mot Gävle KK och BK Ax.

De fick två poäng med sig genom vinst mot Gävle med 15-5.

BK Ax blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Stefan Biehl toppade mot Gävle med 920, följd av Joachim Biehl på 868. Mot BK Ax var Jonas Dammen i topp med 1022, följd av Stefan Biehl på 939.

 

Tegnér spelade också minisammandragsmatcher i Hagfors mot Gävle KK och BK Ax.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Gävle med 12-8.

BK Ax blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Kristian Persson toppade mot Gävle med 912, följd av Joakim Nordén på 908. Mot BK Ax var Pontus Svensson i topp med 900 prick, följd av Mikael Sten på 865.

 

Nobel spelade minisammandrag hemma i Karlskoga mot Sundbybergs IK och IKW/Köping BK.

Båda matcherna slutade i förlust 7-13.

Anders Wåhlstedt toppade mot Sundbyberg med 978, följd av Thomas Grankvist på 886. Mot Köping var Christopher Lehmus i topp med 875, följd av Johan Igelström på 862.

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs tog emot gästande Nobel F hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 18-2.

Emil Sjögren toppade för hemmalaget med 968, följd av Johan Sundler på 918.

För Nobel var Daniel Svahn i topp med 889, följd av Leif Göthberg på 796.

 

Jösse F tog också emot gästande Nobel F på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Raymond Jansson toppade för hemmalaget med 882, följd av Anders Brolund på 862.

För Nobel var Stig Hermansson i topp med 773, följd av Dan Berndt på 742.

 

Taifun spelade bortamatcher mot IKW/Köping BK F och Kasi.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-8 mot Köping och 13-7 mot Kasi.

Hans Andersson toppade för Kasi med 905, följd av Tomas Karlsson på 852.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun mot Köping med 870, följd av Jonas Persson-Planefors på 845. Mot Kasi var Linus Carle i topp med 1009, följd av Tobias Edén på 911.

 

Div. 2 Västra Svealand

Asterix spelade borta mot Etuna BK och BK Solid.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Etuna och 8-12 mot Solid.

Niklas Kjellman toppade mot Etuna med 785, följd av Juha Tuohino på 722. Mot Solid var Anders Berg i topp med 965, följd av Johan Andersson på 930.

 

Kasi F spelade bortamatcher mot King Cobra BK och Västerås SK BK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot King Cobra och 9-10 mot Västerås.

Robert Karlsson toppade mot King Cobra med 772, följd av Anders Hörman på 701. Mot Västerås var Rickard Karlsson i topp med 740, följd av Sebastian Karlsson på 712.

 

LC17 spelade borta mot Ludvika BK F och Kopparbergs BK.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Kopparberg och oavgjort 10-10 mot Ludvika.

Conny Juliusson toppade mot Ludvika med 839, följd av Stefan Snarberg på 794. Mot Kopparberg var Klas Bergman i topp med 842, följd av Clas Nilsson på 811.

 

Almen tog emot gästande BK Trix på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

John Sjöberg toppade för hemmalaget med 910, följd av Susanne Jansson på 888.

 

Tegnér F tog också emot gästande BK Trix på hemmaplan.

De vann sin match med 16-4.

Emil Svensson toppade för hemmalaget med 913, följd av Sören Larsson på 880.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande Bågen F hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Gruvan med 13-7 och CHIF med 12-7.

Niclas Norlin toppade för Gruvan med 891, följd av Thomas Mjöster på 850.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 830, följd av Thomas Pettersson på 808.

Lucas Nilsson toppade för Bågen mot Gruvan med 837, följd av Lars Höglin på 813. Mot CHIF var Mikael Johansson i topp med 774, tätt följd av Kurt Simonsson på 772.

 

Div. 3 Västra Svealand

Taifun F spelade bortamatcher mot BC Säffle och Åmåls BC F.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Säffle med 11-9 och oavgjort 10-10 mot Åmål.

Sven-Erik Bäcklund toppade för Säffle med 732, följd av Torbjörn Johansson på 722.

För Taifun toppade Jonas Persson-Planefors i båda matcherna, 930 mot Säffle och 879 mot Åmål. Lennart Johansson följde i båda, 820 mot Säffle och 836 mot Åmål.

                               

Almen F och Sun Club mötte båda Karslatad BK hemma på Idrottshuset.

Sun Club vann sin match med 11-9.

Almens match slutade i förlust 7-13.

Magnus Jansson toppade för Almen med 828, följd av Mikael Edesgård på 802.

För Sun Club var Viktor Karlsson i topp med 872, följd av Rasmus Eriksson på 817.

Christer Mellberg toppade för KBK mot Almen med 817, följd av Tomas Valentin på 796. Mot Sun Club var Magnus Åberg i topp med 885, följd av Tomas Valentin på 838.

 

CarlstadHammarö IF F och Gruvan F tog båda emot gästande Fryken F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 17-3.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Mattias Grönberg toppade för CHIF med 707, tätt följd av Anders Nilsson på 705.

För Gruvan var Johan Johansson i topp med 827, följd av Stefan Andersson på 768.

Kent Karlsson Gunnarsson toppade för Fryken mot CHIF med 754, följd av Ann-Britt Persson på 724. Mot Gruvan var Katarina Dalgren i topp med 696, följd av Kent Karlsson Gunnarsson på 693.

 

Merrimac tog emot gästande Fryken hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 936, följd av Elias Levänen på 928.

För Fryken var Mattias Berglund i topp med 906, följd av Kenneth Tomasson på 847.

 

LC17 BK F tog också emot gästande Fryken på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Hans Gustavsson toppade för hemmalaget med 931, följd av Ingela Öhman på 841.

För Fryken var Åke Berglund i topp med 840, följd av Mattias Berglund på 806.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna spelade bortamatch mot BK Quinns.

Matchen slutade i förlust 5-15.

Marianne Gustafsson toppade med 769, följd av Ann-Sofie Falkeling på 723

 

Solklot tog emot gästande Götene BK hemma på Nöjesfabriken.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Johanna Frykestam toppade för hemmalaget med 774, följd av Gunilla Jansson på 680.

 

Wåxnäsflickorna tog också emot gästande Götene BK på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Caroline Carlsson toppade för hemmalaget med 755, följd av Annelie Johansson på 714.

 

Värmlands 4

Bågen B tog emot gästande Team Filipstad hemma i Hagfors.

De vann sin match med 15-5.

Lucas Carlsson toppade för hemmalaget med 964, följd av Noa Ek på 630.

För Team Filipstad var Ellna Granfelt i topp med 615, följd av Marja Rintamäki på 594.

 

Team X-näs tog emot gästande Nobel B på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Åke Rask toppade för hemmalaget med 711, följd av Benny Styffe på 686.

För Nobel var Ulf Möllander i topp med 750, följd av Kristoffer Strömberg på 692.

 

CarlstadHammarö IF D mötte CarlstadHammarö IF C hemma på X-näshallen.

CHIF C vann matchen med 13-7.

Albin Nordqvist toppade för CHIF D med 705, följd av Klas Hallström-Nordström på 562.

För CHIF C var William Andersson i topp med 592, följd av Marcuz Ekström på 572.

Uppdaterad: 02 DEC 2019 13:23 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info