Hoppa till sidans innehåll

Omgång 9


Krönikan omg. 9

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Clan hemma i Arvika.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Mattias Melin toppade för hemmalaget med 853, följd av Linus Carlé på 844.

 

Tegnér fick också besök av Team Clan på sina hemmabanor.

De vann matchen med 11-9.

Daniel Nordström-Green toppade med 903, följd av Michael Johannesson på 891.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande IKW/Köping hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Sebastian Larsson-Kuusisto och Klas Thunberg toppade båda med 920, följda av Anders Wåhlstedt på 875.

 

Bågen fick också besök av IKW/Köping på hemmaplan.

De vann sin match med 17-3.

Fyra man över 900 med Dennis Hellbergh i topp med 977, följd av Björn Rudshagen 941, Stefan Biehl 936 och Joackim Biehl på 920.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande Domnarvets BS hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 15-5.

För Wåxnäs blev gästerna försvåra, förlust i matchen med 8-11.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun med 858, följd av Thomas Harrysson på 837.

För Wåxnäs var Isabelle Hultin i topp med 831, följd av Allan Hansen på 822.

 

Inga matcher för Kasi denna omgång.

 

Div. 2 Västra Svealand

Almen spelade bortamatcher mot Åmåls BC och CarlstadHammarö IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 10-9 mot Åmål.

CHIF blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Mattias Lindblom toppade för Almen mot Åmål med 984, följd av John Sjöberg på 833. Mot CHIF var Jimmy Grönros i topp med 942, följd av Mattias Lindblom på 855.

För CHIF var Angelica Grönberg i topp med 900, följd av Christian Rogne på 870.

 

BC Säffle och Tegnér F tog båda emot gästande Nobel F hemma i Säffle.

Tegnér vann sin match med 12-8.

För Säffle blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Robin Sundfelt toppade för Tegnér med 914, följd av Peter Hahn på 877.

För Säffle var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 867, följd av Torbjörn Johansson på 828.

Christopher Lehmus toppade för Nobel mot Säffle med 920, följd av Villy Johansson på 846. Mot Tegnér var Håkan Fridlund i topp med 920, följd av Lennart Nyman på 841.

 

Asterix tog emot gästande BK Trix hemma i Degerfors.

De vann sin match med 19-1.

Anders Berg toppade för hemmalaget med 933, tätt följd av Andreas Åhlberg på 812.

 

Jösse F spelade bortamatcher i Örebro mot Karlskunds IF och BK Solid.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Solid med 10-9.

Karlslund blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Kenneth Johansson och Björn Andersson toppade båda mot Karlslund med 779, följda av Mattias Nilsson på 755. Mot Solid var Mattias Nilsson i topp med 960, följd av Kenneth Johansson på 810.

 

Bågen F spelade borta mot Team Mariestad F och BK Gärdet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Gärdet med 15-5.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Sara Biehl toppade i båda matcherna, 794 mot Mariestad och 759 mot Solid. Jan Johansson följde mot Mariestad på 749 och mot Solid följde Werner Biehl på 757.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK F och Kasi F tog båda emot gästande BK Skinnsberg F hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, LC17 med 16-4 och Kasi med 12-7.

Per Lindh toppade för LC17 med 790, följd av Pajo Vujic på 747.

För Kasi var Anders Hörman i topp med 754, följd av Robert Karlsson på 746.

 

LC17 BK spelade hemmamatcher mot King Cobra BK F och BK Skinnsberg F.

De vann båda sina matcher med 18-2.

Henrik Karlsson toppade i båda matcherna, 944 mot Cobra och 913 mot Skinnsberg. Reino Vargeng följde mot Cobra på 824 och mot Skinnsberg följde Heinz Frederich på 875.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK spelade borta mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Åmål med 18-2.

Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Håkan Edén toppade mot Ed med 743, följd av Birgit Ohlsson på 681. Mot Åmål var Hans Lindqvist i topp med 819, följd av Christer Mellberg på 755.

 

Taifun F spelade bortamatcher mot Arvika West och Sun Club.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot Arvika West med 16-4 och mot Sun Club med 18-2.

Kjell-Conny Larsson toppade för Arvika West med 707, följd av Tommy Österholm på 701.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 771, följd av Magnus Gullbrand på 734.

Lennart ”Nenne” Johansson toppade för Taifun i båda matcherna, 861 mot Arvika West och 849 mot Sun Club. Per-Erik Nilsson följde i båda, 845 mot Arvika West och 825 mot Sun Club.

 

CarlstadHammarö IF F och Gruvan tog båda emot gästande Merrimac hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 16-4.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Åke Rask toppade för CHIF med 754, följd av Benny Styffe på 691.

Tre man över 900 för Gruvan, Janne Johansson toppade med 988, följd av Thomas Mjöster 963 och Benny Norlin på 908.

Dan Axelsson toppade för Merrimac mot CHIF med 892, följd av Johnny Svärd på 751. Mot Gruvan var Jukka Kolehmainen i topp med 837, följd av Johnny Svärd på 830.

 

Inga matcher för Fryken och Fryken F denna omgång.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande BK Elan hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 13-7.

Anette Clarélius toppade för hemmalaget med 747, följd av Malin Ahlgren på 741.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Inga matcher för Solklot och Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Reserv 7

Taifun B och Karlstad BK B mötte CarlstadHammarö IF C hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 12-8 och KBK med 11-8.

Ove Pettersson toppade för Taifun med 697, följd av Raimo Lindholm på 644.

För KBK var Lars-Olov Cederborg i topp med 657, följd av Jeanette Fors på 624.

Åke Rask toppade för CHIF mot Taifun med 634, följd av Mikael Kratz på 604. Mot KBK var Mikael Kratz i topp med 644, följd av Åke Rask på 632.

 

CarlstadHammarö IF B och Gruvan B tog båda emot gästande Team Filipstad B hemma på X-näshallen.

Gruvans match slutade oavgjort 10-10.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Markus Almberg toppade för CHIF med 532, följd av Kristian Nilsson på 427.

För Gruvan var Magdalena Milde i topp med 766, följd av Gert Steen på 703.

Janet Jönsson toppade för Filipstad i båda matcherna, 696 mot CHIF och 758 mot Gruvan. Mona Jönsson följde mot CHIF med 640 och mot Gruvan följde Elise Klaas på 678.

 

Inga matcher för Bågen B, Pollux B och Sun Club B denna omgång.

Uppdaterad: 21 NOV 2017 12:41 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info