Hoppa till sidans innehåll

Omgång 7


Krönikan omg. 7

Elitserien

Tegnér spelade bortamatcher mot BK Glam och BK Kaskad.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Glam med 11-9.

Kaskad blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Kristian Persson toppade mot Glam med 945, följd av Pontus Svensson på 938. Mot Kaskad var Daniel Nordström-Green i topp med 860, följd av Sören Larsson på 846.

 

Jösse spelade borta mot Bodens BS och Stureby BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Boden och 6-14 mot Stureby.

Fyra man över 900 mot Boden med Mattias Nilsson i topp med 929, följd av Christian Liljestrand 923, Raymond Jansson 917 och Linus Carle på 902. Mot Stureby var Raymond Jansson i topp med 860, tätt följd av sonen Mattias Jansson på 859.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Team Mariestad hemma i Hagfors.

De vann sin match med 13-7.

Fem man över 900 med Björn Rudshagen i topp med 962, följd av Dennis Hellbergh 957, Eric Jansson 949, Stefan Biehl 918 och Gjermund Mathiesen på 911.

 

Nobel fick också besök av Team Mariestad på sina hemmabanor.

De vann matchen med 12-8.

Peter Igelström toppade för hemmalaget med 888, följd av Thomas Grankvist på 882.

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs spelade bortamatcher mot Sandvikens AIK och Uppsala BC 90.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Sandviken.

Uppsala blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Bengt Bäcklund toppade i båda matcherna, 948 mot Sandviken och 883 mot Uppsala. Jan Cato Sparby följde mot Sandviken på 762 och mot Uppsala följde Peter Nenzén på 801.

 

Taifun spelade borta mot Värtans IK och Bålsta BC.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Bålsta med 11-9.

Vätan blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Jonas Dahlin toppade mot Värtan med 989, följd av Katarina Dahlin på 871. Mot Bålsta var Lennart Johansson i topp med 945, följd av Marcus Rudolfsson på 894.

 

Kasi tog emot gästade BK Klossen hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-9.

Asko Juola toppade för hemmalaget med 914, följd av Rainer Petrelius på 884.

 

På onsdag 25 okt var det derbymatch mellan Wåxnäs och Taifun på Nöjesfabriken.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Isabelle Hultin toppade för Wåxnäs med fina 956, följd av Jan Cato Sparby på 913.

För Taifun var Jonas Dahlin i topp med 870, följd av Marcus Rudolfsson på 818.

 

Div. 2 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF tog emot King Cobra hemma på X-näshallen.

De vann matchen med 15-5 och tog därmed sina första poäng.

Stig Eliasson toppade för hemmalaget med 826, följd av Christian Jakobsen på 813.

 

Tegnér F och BC Säffle tog båda emot gästande Kopparbergs BK på hemmaplan.

Tegnér vann sin match med 15-5.

För Säffle blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Dennis Nordström-Green toppade för Tegnér med 857, följd av Peter Hahn på 826.

För Säffle var Torbjörn Johansson i topp med 733, följd av Christer Adolfsson på 723.

 

Bågen F spelade bortamatcher i Örebro mot BK Solid och Karlslunds IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna, 13-7 mot Solid och 15-4 mot Karlslund.

Kurt Simonsson toppade mot Solid med 850, följd av Hans Hedin på 838. Mot Karlslund var Mikael Johansson i topp med 858, följd av Werner Biehl på 809.

 

Jösse F spelade borta mot BK Trix och BK Scheele.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Trix med 12-8.

Scheele blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Kenneth Johansson toppade mot Trix med 728, följd av Björn Andersson på 712. Mot Scheele var Jonny Westin i topp med 768,

följd av Björn Andersson på 755.

 

Almen tog emot gästande BK Gärdet hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 15-5.

Johan Sax toppade för hemmalaget med 999, följd av Perra Karlsson på 916.

 

Nobel F fick också besök av BK Gärdet på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Christopher Lehmus toppade för hemmalaget med 823, följd av Leif Göthberg på 796.

 

Asterix tog emot gästande Team Mariestad F hemma i Degerfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Kevin Falkeling toppade för hemmalaget med 869, tätt följd av Juha Tuohino på 868.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK spelade bortamatcher i Västerås mot BK Fermé F och BK Frisk.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna, 19-1 mot Fermé och 11-8 mot Frisk.

Jonas Larsson toppade mot Fermé med 805, följd av Tom Thomsen på 740. Mot Frisk var Clas Nilsson i topp med 709, följd av Stefan Svahn på 671.

 

Inga matcher för LC17 BK F och Kasi F denna omgång.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Sun Club spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och Edsbowlarna F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Edsbowlarna.

Åmål blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Magnus Gullbrand toppade mot Åmål med 769, följd av Anton Gustavsson på 749. Mot Edsbowlarna var Lennart Svärd i topp med 688, följd av Örjan Gustavsson på 683.

 

Merrimac tog emot gästande Arvika West hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-16.

Dan Axelsson toppade för hemmalaget med 757, följd av Albin Johansson och Johnny Svärd som båda hade 750.

För Arvika West var Gunnar Dahlman i topp med 789, följd av Tommy Österholm på 784.

 

Taifun F och Karlstad BK tog båda emot gästande Fryken hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 15-5 och KBK med 12-8.

Mikael Johansson toppade för Taifun med 871, följd av Lars Dedorson på 832.

För KBK var David Gambrick i topp med 737, följd av Håkan Edén på 723.

Johnny Svensson toppade för Fryken mot Taifun med 777, följd av Mats Syvertsson på 698. Mot KBK var Lars Thomasson i topp med 782, följd av Kjell Chytraeus på 721.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande Fryken F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 19-1.

För CHIF F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 915, följd av Benny Norlin på 881.

För CHIF F var Ragnvald Aaker i topp med 753, följd av Åke Rask på 689.

Svein Kristiansen toppade för Fryken mot Gruvan med 777, följd av Mikael Holm på 731. Mot CHIF F var Annika Engström i topp med 731, följd av Kenneth Junior Tomasson på 728.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna spelade bortamatcher mot AIK och BwK Ankaret.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-11 mot AIK och 9-11 mot Ankaret.

Malin Ahlgren toppade i båda matcherna 765 mot AIK och 837 mot Ankaret. Eva Falkenström följde mot AIK med 724 och mot Ankaret följde Anne Johansson på 762.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatcher mot BK Örnen och BK Båken.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna, 13-7 mot Örnen och 14-6 mot Båken.

Annelie Johansson toppade i båda matcherna, 718 mot Örnen och 689 mot Båken. Anneli Bergman följde mot Örnen på 656 och mot Båken följde Maj-Britt Bohlin på 658.

 

Wåxnäsflickorna spelade borta mot Kvänums BK och BK Oden Falköping.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Kvänum och 6-13 mot Oden.

Christina Felling toppade i båda matcherna, 762 mot Örnen och 789 mot Oden. Lill Mjöster följde mot Örnen på 617 och mot Oden följde Anette Andersson på 721.

 

Reserv 7

Karlstad BK B och Taifun B tog båda emot gästande Bågen B hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, KBK med 16-4 och Taifun med 12-7.

Niklas Kahlbäck toppade för KBK med 668, följ av Irene Eriksson på 634.

För Taifun var Christer Svensson i topp med 631, följd av Lars-Göran Andersson på 599.

Ola Sjöberg toppade för Bågen mot KBK med 593, följd av Jörgen Mathiesen på 520. Mot Taifun var Samuel Mäkinen i topp med 771, följd av Ola Sjöberg på 551.

 

Sun Club B och Pollux tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF B hemma på Idrottshuset.

Pollux vann sin match med 19-1.

För Sun Club blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Johan Holmgren toppade för Sun Club med 615, följd av Adam Calais på 559.

För Pollux var Mikael Edesgård i topp med 745, följd av Bosse Larsson på 734.

Markus Almberg toppade för CHIF B mot Sun Club med 534, följd av Lina Träff på 524. Mot Pollux var Bosse Henriksson i topp med 616, följd av Mats Larsson på 533.

 

CarlstadHammarö IF C mötte Gruvan B hemma på X-näshallen.

Gruvan blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Inga-Lena Johannesson toppade för CHIF C med 641, följd av Åke Rask på 608.

För Gruvan var Bosse Larsson i topp med 906, följd av Eliot Estep på 702.

 

Inga matcher för Team Filipstad denna omgång.

Uppdaterad: 06 NOV 2017 08:49 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info