Hoppa till sidans innehåll

Omgång 6


Krönikan omg. 6

 

Elitserien

Jösse tog emot Tegnér hemma i Arvika på onsdagen innan seriehelgen.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 908 och hade en 300-ing i andra serien, broder Mattias Jansson följde på 834.

För Tegnér var Pontus Svensson i topp med 869, följd av Michael Johannesson på 852.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade borta mot Team Baltzar BC och Team Mariestad BK.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort mot Team Baltzar.

Matchen mot Mariestad slutade i förlust 9-11.

Peter Igelström toppade mot Baltzar med 833, följd Klas Thunberg på 788. Mot Mariestad var Anders Wåhlstedt i topp med 836, följd av Johan Igelström på 826.

 

Bågen spelade borta mot IKW/Köping BK och Västerås SK.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Köping och 9-11 mot Västerås.

Stefan Biehl toppade mot Köping med 788, följd av Dennis Hellbergh på 778. Mot Västerås var Jonas Dammen i topp med 850, följd av Joackim Biehl på 846.

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande Kasi hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Wåxnäs med 13-7 och Taifun med 18-2.

Jimmy Lillemo toppade för Wåxnäs med 840, följd av Bengt Bäcklund på 777.

För Taifun var Marcus Rudolfsson i topp med 972, följd av Lennart Johansson på 869.

Rainer Petrelius toppade för Kasi mot Wåxnäs med 885, följd av Kennet Näs på 804. Mot Taifun var Torbjörn Wiktorsson i topp med 818, följd av Rainer Petrelius på 737.

 

Div. 2 Västra Svealand

BC Säffle och Tegnér F tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF hemma i Säffle.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Säffle med 12-8 och Tegnér med 15-3.

Thomas Eriksson toppade för Säffle med 780, följd av Jonny Skoglund på 725.

För Tegnér var Pontus Svensson i topp med 957, följd av Niclas Eriksson på 888.

Christian Rogne toppade för CHIF mot Säffle med 773, följd av Kurt Lundqvist på 746. Mot Tegnér var Christian Jakobsen i topp med 792, tätt följd av Kurt Lundqvist på 791.

 

Nobel F tog emot gästande Asterix hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-7.

Christopher Lehmus toppade för hemmalaget med 783, tätt följd av Lars Henry Persson på 781.

För Asterix var Anders Berg i topp med 788, följd av Niklas Kjellman på 718.

 

Almen fick också besök av Asterix på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Mattias Lindblom toppade för hemmalaget med 992, följd av Tobias Hansen på 807.

För Asterix var Niklas Kjellman i topp med 861, följd av Anders Berg på 801.

 

Jösse F tog emot gästande Åmåls BC hemma i Arvika.

De vann sin match med 11-9.

Karl-Johan Eliasson toppade för hemmalaget med 845, följd av Ulf Hjalmarsson på 841.

 

Bågen F fick också besök av Åmåls BC på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Hans Hedin toppade med 843, följd av Jan Johansson på 831.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F spelade bortamatcher i Kumla mot BK Friends och BK Pliggen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Friends.

Pliggen blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Leif Borg toppade mot Friends med 742, följd av Jan Nordqvist på 706. Mot Pliggen var Anders Hörman i topp med 754, följd av Allan Jonsson på 719.

 

LC17 BK F spelade bortamatcher i Västerås mot BK Fermé F och BK Frisk.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Fermé med 15-5.

Frisk blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jan Frisell toppade mot Fermé med 752, följd av Michael Gustafsson på 723. Mot Frisk var Heinz Frederich i topp med 741, följd av Stefan Snarberg på 727.

 

LC17 tog emot gästande Karlslunds IF F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 19-1.

Henrik Karlsson toppade för hemmalaget med 813, följd av Clas Nilsson på 777.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Fryken och Fryken F tog båda emot gästande Åmåls BC F hemma i Torsby.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Fryken med 19-1 och Fryken F med 12-8.

Mats Forsberg toppade för Fryken med 801, tätt följd av Joel Landegren på 800 prick.

För Fryken F var Johnny Svensson i topp med 762, följd av Gertrud Persson på 689.

 

Karlstad BK och Taifun F tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF F hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 18-2.

Kennet Boström toppade för KBK med 769, följd av Birgit Ohlsson på 746.

För Taifun var Robin Sandberg i topp med 836, följd av Rickard Folkesson på 776.

Lennart Wester toppade för CHIF i båda matcherna, 693 mot KBK och 660 mot Taifun. Elise Norqvist följde mot KBK på 644 och mot Taifun följde Mattias Grönberg på 593.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot Sun Club och Arvika West.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Sun Club och 13-7 mot Arvika West.

Lennart Svärd toppade för Sun Club med 765, följd av Magnus Gullbrand på 720.

För Arvika West var Tobias Spåre i topp med 751, följd av Lars Latva på 717.

Janne Johansson toppade för Gruvan i båda matcherna, 846 mot Sun Club och 802 mot Arvika West. Benny Norlin följde mot Sun Club på 836 och mot Arvika West följde Anders Milde på 793.

 

Merrimac tog emot gästande KS Edsbowlarna F hemma i Filipstad.

De vann sin match med 18-2.

Lejby Eriksson toppade för hemmalaget med 852, följd av Albin Johansson på 727.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande BK Eva, Stockholm F hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Anne Johansson toppade för hemmalaget med 783, följd av Malin Ahlgren på 729.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna tog emot gästande BK Kyrk hemma på X-näshallen.

Efter en jämn match drog gästerna det längsta strået och matchen slutade i förlust 9-11.

Christina Felling toppade för hemmalaget med 757, följd av Marie Milde på 672.

 

Solklot fick också besök av BK Kyrk på hemmaplan.

De vann sin match med 12-8.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 725, tätt följd av Gunilla Jansson på 723.

 

Reserv 7

Bågen B tog emot gästande Sun Club B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 15-5.

Torbjörn Nilsson toppade för hemmalaget med 786, följd av Ola Sjöberg på 639.

För Sun Club var Örjan Gustavsson i topp med 623, följd av Rasmus Eriksson på 617.

 

Team Filipstad tog emot gästande Karlstad BK B på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Anette Nevanoja toppade för hemmalaget med 682, följd av Magnus Sjöholm på 621.

För KBK var Hans Lindqvist i topp med 724, följd av Magnus Åberg på 711.

 

Gruvan B och CarlstadHammarö IF B tog båda emot gästande Taifun B hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 16-4.

CHIF’s match slutade oavgjort 10-10.

Johan Johansson toppade för Gruvan med 698, följd av Eliot Estep på 613.

För CHIF var Stig Eliasson i topp med 900 prick, följd av Mattias Pettersson på 709.

Roger Olsson toppade för Taifun mot Gruvan med 578, följd av Thomas Nyman på 543. Mot CHIF var Lars Dedorson i topp med 804, följd av Ulrik Hjalmarsson på 709.

 

CarlstadHammarö IF C tog emot gästande Pollux på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Åke Rask toppade för hemmalaget med 728, följd av Inga-Lena Johannesson på 602.

För Pollux var Sune Fridén i topp med 696, följd av Bosse Larsson på 661.

Uppdaterad: 16 OKT 2017 13:44 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info