Hoppa till sidans innehåll

Omgång 21


Krönikan omg. 21

 

Elitserien

Tegnér tog emot gästande BK Glam på sina hemmabanor.

De vann sin match med 10-9.

Sex man över 900, Michael Johannesson toppade med 1057, följd av Pontus Svensson 968, Robin Sundfelt 954 med en 300-ing i andra seren, Niclas Eriksson 932, Morgan Sehlin 931 och Daniel Nordström-Green på 910.

 

Jösse tog också emot gästande BK Glam på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Tre man över 900, Eric Sjöberg toppade med 930, tätt följd av Mattias Melin 929 och Karl-Johan Eliasson på 911.

 

Mellanallsvenskan

Nobel tog emot gästande Team Baltzar BC hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 18-2.

Fyra man över 900 med Thomas Grankvist i topp med 959, följd av Peter Igelström 952, Stefan Nilsson950 och Johan Igelström på 940.

Nobel kommer att spela kvalmatcher om en plats i elitserien, första matchen är 5 maj i Nyköping mot Tegnér.

 

Bågen tog också emot Team Baltzar på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Tomas Henriksson toppade för hemmalaget med 956, följd av Eric Jansson på 943.

Bågen spelar kvalmatcher om en plats i elitserien, första matchen är 5 maj i Nyköping mot BK Flash.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi spelade bortamatcher mot Värtans IK och Bålsta BC.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Värtan och 8-12 mot Bålsta.

Torbjörn Wiktorsson toppade mot Värtan med 884, följd av Tomas Karlsson på 874. Mot Bålsta var Rainer Petrelius i topp med 905, följd av Torbjörn Wiktorsson på 841.

Kasi kommer att spela i div 2 nästa säsong.

 

Taifun och Wåxnäs skulle ha spelat mot Falu BK i helgen men Falu lämnade WO.

Båda lagen blev tilldelade resultatet 10-0.

Taifun kommer att spela kvalmatcher om en plats i allsvenskan, första matchen är 29 april i Katrineholm mot Team Gamleby BC.

Wåxnäs spelar kvalmatcher om att vara kvar i div. 1, första matchen är 28 april i Hagfors mot Ludvika BK F.

 

Div. 2 Västra Svealand

Asterix spelade bortamatcher mot Bågen F och Jösse F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Jösse.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jan Johansson toppade för Bågen med 883, följd av Hans Hedin på 835.

För Jösse var Ulf Hjalmarsson i topp med 848, följd av Torbjörn Gustavsson på 743.

Niklas Kjellman toppade för Asterix mot Bågen med 902, följd av Anders Berg på 802. Mot Jösse var Juha Tuohino i topp med 869, följd av Niklas Kjellman på 825.

Asterix spelar kvalmatch om att vara kvar i div 2 den 5-6 maj mot vinnaren av Fryken och BC Cobber’s.

Jösse F spelar kvalmatch om en fortsatt plats i div 2 den 5-6 maj mot vinnaren av Merrimac och Volvo FK.

Bågen F är klara för fortsatt spel i div. 2.

 

CarlstadHammarö IF spelade bortamatcher mot BK Gärdet och Team Mariestad BK F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Gärdet med 11-9.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Christian Rogne toppade mot Gärdet med 807, följd av Christian Jakobsen på 785. Mot Mariestad var Kristian Mjöster i topp med 739, följd av Christian Rogne på 713.

CHIF kommer att spela i div 3 nästa säsong.

 

Nobel F tog emot gästande BK Scheele hemma i Kalskoga.

De vann matchen med 18-2.

Håkan Fridlund toppade för hemmalaget med 907, följd av Leif Göthberg på 893.

Nobel F kommer att spela i div 1 nästa säsong.

 

Almen tog också emot gästande BK Scheele på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Perra Karlsson toppade för hemmalaget med 934, följd av Mattias Lindblom på 881.

Almen kommer att spela kvalmatcher om en plats i div 1, första matchen är 29 april i Norrköping mot BK Flax.

 

Tegnér F och BC Säffle tog båda emot gästande BK Loket hemma i Säffle.

Tegnér vann sin match med 12-8.

BC Säffle spelade oavgjort 10-10.

Lars Lindh toppade för Tegnér med 878, följd av Peter Johannesson på 851.

För Säffle var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 893, följd av Martin Adolfsson-Bergman på 937.

Tegnér F kommer att spela i div 1 nästa säsong.

BC Säffle spelar kvalmatch om en fortsatt plats i div 2 den 5-6 maj mot Kopparbergs BK.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F spelade borta mot Karlslunds IF F och BK Glam F2.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4  i båda matcherna.

Per Thomasson toppade mot Karlslund med 870, följd av Lennart Myhrman på 849. Mot Glam var Lennart Myhrman i topp med 797, följd av Jan Nordqvist på 771.

Kasi F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

LC17 BK spelade derbymatch mot LC17 BK F på sina hemmabanor.

Hemmalaget vann matchen med 11-9.

Conny Juliusson toppade för hemmalaget med 962, följd av  

Per Lindh på 809.

För LC17 BK F var Clas Nilsson i topp med 906, följd av Jonas Larsson på 862.

LC17 BK kommer att spela i div 2 nästa säsong.

LC17 BK F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken F och Fryken tog båda emot gästande Taifun F hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 13-7.

För Fryken F blev Taifun försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Gertrud Persson toppade för Fryken F med 790, följd av Ann-Britt Persson på 732.

För Fryken var Tobias Eriksson i topp med 843, följd av Roland Bönström på 788.

Lucas Nilsson toppade för Taifun mot Fryken F med 914, följd av Rickard Folkesson på 795. Mot Fryken var Lars Dedorson i topp med 826, följd av Rickard Folkesson och Daniel Nilsson som båda hade 761.

Fryken F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Fryken spelar kvalmatcher om en plats i div 2, första matchen är 28 april i Örebro mot BC Cobber’s F.

Taifun F spelar i div 2 nästa säsong.

 

Arvika West tog emot gästande Edsbowlarna F hemma i Arvika.

De vann sin match med 14-6.

Christer Johansson toppade för hemmalaget med 815, följd av Jimmy Leverström på 732.

Arvika West spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Sun Club tog också emot gästande Edsbowlarna F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Lennart Svärd toppade för hemmalaget med 849, följd av Anton Gustavsson på 790.

Sun Club spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Merrimac tog emot gästande Karlstad BK hemma i Filipstad.

De vann sin match med 17-3.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 795, följd av Elias Levänen på 724.

För KBK var Kennet Boström i topp med 695, följd av Christer Mellberg på 663.

Merrimac kommer att spela kvalmatcher om en plats i div 2, första matchen är mot Volvo FK i Karlskoga den 28 april.

KBK spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

CarlstadHammarö IF F och Gruvan tog båda emot gästande Åmåls BC F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 16-4.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Thomas Mjöster toppade för Gruvan med 907, följd av Janne Johansson på 875.

För CHIF var Lennart Wester i topp med 777, följd av Bo Nilsson på 753.

Gruvan kommer att spela i div 2 nästa säsong.

CHIF spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande AIK på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Malin Palosaari toppade för hemmalaget med 804, följd av Tarja Karlsson på 791.

Kulorna spelar kvar i allsvenskan nästa säsong.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot tog emot gästande BK Örnen på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Johanna Frykestam toppade för hemmalaget med 785, följd av Gunilla Jansson på 706.

Solklot spelar kvar i div 1 nästa säsong.

 

Wåxnäsflickorna tog också emot gästande BK Örnen på hemmaplan.

De vann matchen med 12-8.

Camilla Myhre toppade för hemmalaget med 755, följd av Lill Mjöster på 702.

Wåxnäsflickorna spelar kvar i div 1 nästa säsong.

 

Reserv 7

Pollux och Sun Club B tog båda emot gästande Taifun B hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Pollux med 12-8 och Sun Club med 11-8.

Sune Fridén toppade för Pollux med 781, följd av Magnus Jansson på 738.

För Sun Club var Anton Gustavsson i topp med 711, följd av Johan Holmgren på 646.

Lars Lindström toppade för Taifun mot Pollux med 643, följd av Leif Kärnqvist. Mot Sun Club var Margareta Östergren i topp med 629, följd av Torbjörn Nilsson på 615.

 

Team Filipstad tog emot gästande CarlstadHammarö IF C hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Marja Rintamäki toppade för hemmalaget med 654, följd av Leif Kjellgren på 600.

För CHIF var Benny Styffe i topp med 665, följd av Ragnvald Aaker på 657.

 

Bågen B tog emot gästande Karlstad BK B hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

William Biehl toppade för hemmalaget med 645, följd av Ola Sjöberg på 593.

För KBK var Christer Mellberg i topp med 777, följd av Irene Eriksson på 636.

 

Inga matcher för CarlstadHammarö IF B och Gruvan B denna omgång.

Uppdaterad: 24 APR 2018 12:02 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info