Hoppa till sidans innehåll

Omgång 20


Krönikan omg. 20

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Bodens BS hemma i Arvika.

De vann sin match med 14-6.

Markus Jansson toppade med 924, följd av Karl-Johan Eliasson på 907.

 

Tegnér tog också emot gästande Bodens BS på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Daniel Nordström-Green toppade med 956, följd av Morgan Sehlin på 931.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade borta mot IKW/Köping BK och Västerås SK.

Båda matcherna slutade i förlust 3-17.

Sebastian Larsson Kuusisto toppade mot Köping med 848, följd av Klas Thunberg på 813. Mot Västerås var Johan Igelström i topp med 893, följd av Sebastian Larsson Kuusisto på 854.

 

Bågen spelade bortamatcher mot Team Mariestad BK och Team Baltzar BC.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot Mariestad med 11-9 och 12-7 mot Baltzar.

Jonas Dammen toppade mot Mariestad med 932, följd av Dennis Hellbergh på 913. Mot Baltzar var Tomas Henriksson i topp med 831, följd av Joackim Biehl på 812.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun spelade bortamatcher mot BK Glam F1 och Kasi.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Kasi.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Asko Juola toppade för Kasi med 908, följd av Kennet Näs på 872.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun mot Glam med 831, följd av Brian Folkesson på 809. Mot Kasi var Jonas Dahlin i topp på 953 med en 300-ing i första serien, följd av Katarina Dahlin på 895.

 

Wåxnäs spelade borta mot BK Trol och Hammarby IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Trol med 12-8.

Hammarby blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Emil Sjögren toppade mot Trol med 932, följd av Leif Johannesson på 909. Mot Hammarby var det tre man över 900, Isabelle Hultin toppade med 933, följd av Mikael Jakobsen 928 och Jimmy Lillemo på 902.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F spelade borta mot Åmåls VC och CarlstadHammarö IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot Åmål med 14-5 och 16-4 mot CHIF.

Angelica Grönberg toppade för CHIF med 853, följd av Benny Styffe på 827.

Niclas Eriksson toppade för Tegnér i båda matcherna, 911 mot Åmål och 1012 mot CHIF. Dennis Nordström-Green följde mot Åmål på 866 och Peter Johannesson följde mot CHIF på 984.

 

Asterix tog emot gästande Kopparbergs BK hemma i Degerfors.

De vann matchen med 12-7.

Juha Tuohino toppade för hemmalaget med 807, följd av Niklas Kjellman på 799.

 

Almen tog emot gästande King Cobra BK hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 19-1.

John Sjöberg toppade för hemmalaget med 922, följd av Johan Sax på 894.

 

Nobel F tog också emot gästande King Cobra på sina hemmabanor.

De vann matchen med 16-4.

Eric Jansson toppade för Bågen med 1003, följd av Jan Johansson på 895.

Lars Henry Persson toppade för hemmalaget med 928, följd av Villy Johansson på 861.

 

BC Säffle spelade bortamatcher mot Jösse F och Bågen F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Jösse med 12-8.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Anders Brolund toppade för Jösse med 860, följd av Kenneth Johansson på 799.

För Bågen var Hans Hedin i topp med 854, följd av Sara Biehl på 830.

Jonny Skoglund toppade mot Jösse med 874, följd Mathias Adolfsson-Bergman på 848. Mot Bågen var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 908, följd av Christer Adolfsson på 837.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK F och Kasi F tog båda emot gästande BK Pliggen hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 12-8.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Pajo Vujic toppade för LC17 med 786, följd av Henrik Öhberg på 744.

För Kasi var Jan Nordqvist i topp med 760, tätt följd av Robert Karlsson på 759.

 

LC17 BK spelade bortamatcher mot King Cobra BK F och BK Skinnsberg F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot King Cobra och 13-7 mot Skinnsberg.

Conny Juliusson toppade mot King Cobra med 844, följd av  

Tom Thomsen på 827. Mot Skinnsberg var Peter Johansson i topp med 854, följd av Per Lindh på 767.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken spelade bortamatcher mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Åmål med 12-8.

Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Mats Forsberg toppade i båda matcherna, 730 mot Edsbowlarna och 853 mot Åmål. Roland Bönström följde mot Edsbowlarna på 722 och mot Åmål följde Joel Landegren på 724.

 

Merrimac tog emot gästande Fryken F hemma i Filipstad.

De vann sin match med 18-2.

Elias Levänen toppade för hemmalaget med 821, följd av Johnny Svärd på 722.

För Fryken F var Kent Karlsson Gunnarssonmed 673, följd av Kjell Chytraeus på 632.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande Sun Club hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 17-2.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Anders Milde toppade för Gruvan med 893, följd av Thomas Mjöster på 843.

För CHIF var Ragnvald Aaker i topp med 738, följd av Bosse Henriksson på 702.

Örjan Gustavsson toppade för Sun Club mot Gruvan med 783, följd av Lennart Svärd på 749. Mot CHIF var Anton Gustavsson i topp med 855, följd av Leon Hellberg på 774.

 

Taifun F och Karlstad BK tog båda emot gästande Arvika West hemma på Nöjesfabriken.

Taifuns match slutade oavgjort 10-10.

För KBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Lars Dedorson toppade för Taifun med 756, följd av Remy Olsson på 731.

För KBK var Magnus Åberg i topp med 674, följd av Sven-Erik Cederborg på 671.

Christer Johansson toppade för Arvika West mot Taifun med 757, följd av Gunnar Dahlman på 741. Mot KBK var Gunnar Dahlman i topp med 764, följd av Jimmy Leverström på 743.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna spelade borta mot DN-Expressens IF och BK Eva Stockholm F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Expressen.

Eva blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Virpi Forsebrink toppade mot Expressen med 724, följd av Linda Wetterberg på 721. Mot Eva var Lotta Svensson i topp med 799, följd av Malin Palosaari på 771.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatcher mot BK Kyrk och BK Alley Team.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-14 mot Kyrk och 8-12 mot Alley Team.

Annelie Johansson toppade i båda matcherna, 713 mot Kyrk och 711 mot Alley Team. Ingegerd Eliasson följde i båda, 686 mot Kyrk och 679 mot Alley Team.

 

Inga matcher för Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Reserv 7

Bågen B spelade bortamatcher mot Sun Club B och Pollux.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Sun Club och 11-9 mot Pollux.

Viktor Karlsson toppade för Sun Club med 685, följd av Johan Holmgren på 567.

För Pollux var Mikael Edesgård i topp med 744, följd av Janne Andersson på 717.

William Biehl toppade för Bågen i båda matcherna, 655 mot Sun Club och 737 mot Pollux. Stefan Bäck följde i båda, 645 mot Sun Club och 710 mot Pollux.

 

Team Filipstad tog emot gästande CarlstadHammarö IF B hemma i Filipstad.

De vann sin match med 16-4.

Leif Kjellgren toppade för hemmalaget med 687, följd av Marja Rintamäki på 646.

För CHIF var Elise Norqvist i topp med 616, följd av Stefan Gustavsson på 495.

 

Gruvan B spelade borta mot Karlstad BK B och Taifun B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot KBK med 13-7 och 12-8 mot Taifun.

Sven-Erik Cederborg toppade för KBK med 650, följd av Lars-Olov Cederborg på 636.

För Taifun var Torbjörn Nilsson i topp med 652, följd av Lars-Göran Andersson på 577.

Thomas Mjöster toppade för Gruvan i båda matcherna, 808 mot KBK och 714 mot Taifun. Johan Johansson följde i båda, 627 mot KBK och 569 mot Taifun.

 

Inga matcher för CarlstadHammarö IF C denna omgång.

Uppdaterad: 09 APR 2018 12:38 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info