Hoppa till sidans innehåll

Omgång 2


Krönikan omg. 2

Då var vi igång med ännu en säsong med seriespel, i år har vi två lag i elitserien och ett damlag i allsvenskan.

 

Elitserien

Jösse inledde seriepremiären med bortamatcher mot BK Kaskad och BK Glam.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 10-9 mot Glam och oavgjort 10-10 mot Kaskad.

Eric Sjöberg toppade mot Kaskad med 925, följd av Markus Jansson på 897. Mot Glam var Mattias Melin i topp med 884, tätt följd av Mattias Jansson på 882.

 

Tegnér startade säsongen med bortamatcher mot Bodens BS och Stureby BK.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Boden och 4-15 mot Stureby.

Daniel Nordström-Green toppade mot Boden med 962, följd av Kriastian Persson på 897. Mot Stureby var Sören Larsson i topp med 825, följd av Peter Johannesson på 822.

 

Mellanallsvenskan

Bågen inledde säsongen med hemmamatch mot gästande Ludvika BK.

De vann sin match med 14-6.

Fem man över 900 med Dennis Hellbergh i topp med 1009, följd av Stefan Biehl 937, Eric Jansson 916, Jocke Biehl 909 och Jonas Dammen 904.

 

Nobel inledde också med hemmamatch mot Ludvika BK.

De vann sin match med 18-2.

Klas Thunberg toppade med 948, följd av Anders Wåhlstedt på 942.

 

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs och Taifun inledde båda med hemmamatcher mot gästande Gävle KK.

 och Scania IF.

Taifun vann sin match med 15-5.

För Wåxnäs blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jan Cato Sparby toppade för WBC med 876, tätt följd av Isabelle Hultin på 875.

För Taifun var Lars Dedorson i topp med 893, följd av Marcus Rudolfsson på 814.

 

Kasi inledde med bortamatcher mot Sandvikens AIK och Uppsala BC 90.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Uppsala med 12-8 och oavgjort 10-10 mot Sandviken.

Kennet Näs toppade mot Sandviken med 811, följd av Rainer Petrelius på 801. Mot Uppsala var Torbjörn Wiktorsson i topp med 774, följd av Asko Juola på 766.

 

Div. 2 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF inledde serien med hemmamatch mot gästade BK Loket.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Kurt Lundqvist toppade för hemmalaget med 794, följd av Christian Jakobsen på 777.

 

BC Säffle och Tegnér F tog båda emot gästande Asterix i seriepremiären.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Säffle med 13-7 och Tegnér med 15-5.

Mathias Adolfsson Bergman toppade för Säffle med 770, följd av Petra Sahlén på 734.

För Tegnér var Lars Lindh i topp med 889, följd av Robin Sundfelt på 884.

Anders Berg toppade för Asterix med 767 i båda matcherna, Juha Tuohino följde i båda, 738 mot Säffle och 733 mot Tegnér.

 

Bågen F inledde med bortamatcher mot BK Trix och BK Scheele.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Trix med 12-8.

Scheele blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Hans Hedin toppade i båda matcherna, 711 mot Trix och 728 mot Scheele, Kurt Simonsson följde i båda, 694 mot Trix och 693 mot Scheele.

 

Nobel F startade med hemmamatch mot gästande Karlslunds IF.

De vann matchen med 13-7.

Håkan Moberg toppade för hemmalaget med 774, följd av Matti Maaranen på 706.

 

Almen startade också med hemmamatch mot Karlslunds IF.

De vann sin match med 15-5.

John Sjöberg toppade med 864, följd av Johan Sax på 828.

 

Jösse F inledde med bortamatcher mot Team Mariestad BK F och BK Gärdet.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Mariestad och 5-15 mot Gärdet.

Andreas Olsson toppade mot Mariestad med 738, följd av Jonny Westin på 713. Mot Gärdet var Björn Andersson i topp med 760, följd av Niklas Wettervid och Jonny Westin som båda hade 709.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK F inledde med bortamatcher mot BK Friends och BK Pliggen.

Förlust i båda matcherna, 7-13 mot Friends och 8-12 mot Pliggen.

Peter Johansson toppade i båda matcherna, 790 mot Friends och 724 mot Pliggen. Daniel Norevik följde mot Friends på 722 och mot Pliggen följde Lotta Svensson på 712.

 

Kasi F startade säsongen med bortamatcher mot BK Fermé F och BK Frisk.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Fermé.

Frisk blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Allan Jonsson toppade mot Fermé med 745, följd av Lennart Myhrman på 701. Mot Frisk var Peter Andersson i topp med 830, följd av Håkan Halldén på 709.

 

LC17 BK började med hemmamatch mot gästande BK Glam F2.

De vann sin match med 15-4.

Tom Thomsen toppade med 791, följd av Hans Gustavsson på 787.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Gruvan inledde med bortamatcher mot Karlstad BK och Taifun F i seriestarten.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot KBK och 11-9 mot Taifun F.

Kennet Boström toppade för KBK med 807, följd av Christer Mellberg på 757.

För Taifun var Thomas Harrysson i topp med 809, följd av Lucas Nilsson på 798.

Janne Johansson toppade för Gruvan mot KBK med 867, följd av Benny Norlin på 764. Mot Taifun var Thomas Mjöster i topp med 842, följd av Benny Norlin på 839.

 

Fryken och Fryken F inledde båda med hemmamatcher mot gästande KS Edsbowlarna F i seriepremiären.

Fryken vann sin match med 17-3.

För Fryken F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Mats Forsberg toppade för Fryken med 853, följd av Fredrik Hesselberg-Meyer på 842.

För Fryken F var Mats Syvertsson i topp med 806, följd av Tobias Eriksson på 741.

 

Sun Club tog emot gästande CarlstadHammarö IF F på hemmaplan i seriestarten.

De vann sin match med 15-5.

Lennart Warolin toppade för hemmalaget med 707, följd av Anton Gustavsson på 704.

För CHIF F var Ragnvald Aaker i topp med 708, följd av Bo Nilsson på 633.

 

Arvika West tog också emot CarlstadHammarö IF F på hemmaplan i seriepremiären.

De vann sin match med 18-2.

Kjell-Conny Larsson toppade för hemmalaget med 755, följd av Tobias Spåre på 749.

För CHIF var Ragnvald Aaker i topp med 664, följd av Sven Gustavsson på 650.

 

Merrimac inledde med hemmamatch mot gästande Åmåls BC F i premiären.

De vann sin match med 14-6.

Dan Axelsson toppade med 757, följd av Maria Engström på 748.

 

Dam Norra Allsvenskan

Ingen match för Kulorna i seriepremiären.

 

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot inledde säsongen med att möta BK Alley Team på hemmaplan.

De vann sin match med 11-9.

Gunilla Jansson toppade med 697, följd av Ingegerd Eliasson på 672.

 

Wåxnäsflickorna mötte även de BK Alley Team på hemmaplan i seriestarten.

De vann sin match med 11-9.

Kathrin Nilsson toppade med 809, följd av Christina Felling på 802.

 

Reserv 7

Bågen B mötte gästande Pollux B i seriestarten.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Dennis Hellbergh toppade för hemmalaget med 856, följd av Kurt Simonsson på 751.

För Pollux var Jan Andersson i topp med 758, följd av Mikael Edesgård på 728.

 

Team Filipstad startade med att möta gästande Taifun B på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Eva-Lotte Axelsson toppade för hemmalaget med 701, följd av Marja Rintamäki på 601.

För Taifun var Ove Pettersson i topp med 619, följd av Lars-Göran Andersson på 555.

 

Karlstad BK B inledde serien med bortamatcher mot CarlstadHammarö IF B och Gruvan B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot CHIF B och 12-8 mot Gruvan B.

Elise Norqvist toppade för CHIF med 571, följd av Solbritt Nilsson på 476.

För Gruvan var Johan Johansson i topp med 685, följd av Thomas Mjöster på 667.

Björn Camén toppade för KBK i båda matcherna, 676 mot CHIF och 764 mot Gruvan. Irene Eriksson följde mot CHIF på 659 och mot Gruvan följde Sven-Erik Cederborg på 653.

 

CarlstadHammarö IF C inledde serien med hemmamatch mot Sun Club B.

De vann sin match med 12-8.

Mattias Grönberg toppade för hemmalaget med 631, följd av Lars Hofling på 626.

För Sun Club var Viktor Karlsson i topp med 691, följd av Rasmus Eriksson på 539.

Uppdaterad: 11 SEP 2017 14:45 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info