Hoppa till sidans innehåll

Omgång 19


Krönikan omg. 19

 

Elitserien

Tegnér spelade bortamatcher mot BKF Falkenberg och Team Clan.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-14 mot Falkenberg och 8-12 mot Clan.

Daniel Nordström-Green toppade i båda matcherna, 1075 mot Falkenberg och 884 mot Clan. Kristian Persson följde mot Falkenberg på 880 och mot Clan följde Morgan Sehlin på 850.

 

Jösse spelade borta mot IS Göta och BK Full House.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Göta och 12-8 mot Full House.

Tre man över 900 mot Göta med Raymond Jansson i topp på 982, följd av Mattias Jansson 926 och Linus Carle på 920. Mot Full House toppade Raymond Jansson med 941 följd av Eric Sjöberg på 934.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade bortamatcher mot Sigma BK och Team Enköping.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Sigma med 11-9.

Enköping blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Björn Rudshagen toppade i båda matcherna, 858 mot Sigma och 931 mot Enköping. Mikael Johansson följde mot Sigma på 854 och mot Enköping följde Joackim Biehl på 875.

 

Nobel spelade också borta mot Enköping och Sigma.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Enköping med 12-7 och oavgjort 10-10 mot Sigma.

Lennart Nyman toppade mot Enköping med 867, följd av Anders Wåhlstedt på 857. Mot Sigma var Anders Wåhlstedt i topp med 936, följd av Pierre Röhnisch på 906.

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande BK Rättvik hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 11-8.

För Wåxnäs blev gästerna försvåra och matchen förlorades med 6-13.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun med 848, följd av Jonas Dahlin på 830.

För Wåxnäs var Markus Johansson i topp med 835, följd av Isabelle Hultin på 815.

 

Kasi tog emot gästande Gävle KK hemma i Karlskoga.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Kennet Näs toppade för hemmalaget med 947, följd av Rainer Petrelius på 927.

 

Div. 2 Västra Svealand

Nobel F hade en tung bortahelg mot CarlstadHammarö IF och Åmåls BC.

Förlust i båda matcherna, 9-11 mot CHIF och 7-13 mot Åmål.

Angelica Grönberg toppade för CHIF med 915, följd av Kristian Mjöster på 911.

Torni Norberg toppade för Nobel mot CHIF med 883, följd av Villy Johansson på 869. Mot Åmål var Håkan Fridlund i topp med 902, följd av Torni Norberg på 854.

 

Almen hade bortamatcher mot Bågen F och Jösse F.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Bågen och 6-14 mot Jösse.

Eric Jansson toppade för Bågen med 1003, följd av Jan Johansson på 895.

För Jösse var Torbjörn Gustavsson i topp med 886, följd av Kenneth Johansson på 829.

John Sjöberg toppade för Almen i båda matcherna, 878 mot Bågen och 839 mot Jösse. Johan Sax följde mot Bågen på 855 och mot Jösse följde Gustav Green på 782.

 

BC Säffle spelade bortamatcher mot BK Trix och BK Scheele.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Trix med 11-9.

Matchen mot Scheele slutade efter en jämn kamp i förlust 9-10.

Torbjörn Johansson toppade mot Trix med 917, följd Thomas Eriksson på 837. Mot Scheele var Martin Adolfsson-Bergman i topp med 738, följd av Christer Adolfsson på 725.

 

Tegnér spelade borta i Mariestad mot Team Mariestad F och BK Gärdet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Mariestad med 15-5.

Gärdet blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Jan-Erik Elf toppade mot Mariestad med 931, följd av Michael Johannesson på 927. Mot Gärdet var Michael Johannesson i topp med 953, följd av Niclas Eriksson på 907.

 

Asterix tog emot gästande BK Solid hemma i Degerfors.

De vann matchen med 12-8.

Filip Tuohino toppade för hemmalaget med 823, följd av Kevin Falkeling på 818.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK tog emot gästande BK Frisk hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Conny Juliusson toppade för hemmalaget med 892, följd av  

Clas Nilsson på 840.

 

Inga matcher för LC17 BK F och Kasi F denna omgång.

 

Div. 3 Västra Svealand

Gruvan spelade bortamatcher mot Fryken och Fryken F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot Fryken med 10-9 och Fryken F med 18-2.

Mats Forsberg toppade för Fryken med 828, följd av Johnny Svensson på 816.

För Fryken F var Kenneth Tomasson i topp med 823, följd av Mikael Jönsson på 803.

Janne Johansson toppade för Gruvan i båda matcherna, 929 mot Fryken och 889 mot Fryken F. Thomas Mjöster följde mot Fryken på 855 och mot Fryken F följde Tobias Ambjörnsson på 872.

 

Karlstad BK och Taifun F tog båda emot gästande Merrimac hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 14-6.

För KBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Christer Mellberg toppade för KBK med 721, följd av Håkan Edén på 707.

För Taifun var Jonas Dahlin i topp med 877, följd av Lars Dedorson på 782.

Johnny Svärd toppade för Merrimac mot KBK med 798, följd av Lejby Eriksson och Albin Johansson som båda hade 759. Mot Taifun var Lejby Eriksson i topp med 791, följd av Elias Levänen på 783.

 

CarlstadHammarö IF F spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Åmål och 3-17 mot Edsbowlarna.

Mikael Kratz toppade mot Åmål med 726, följd av Bo Nilsson och Ragnvald Aaker som båda hade 714. Mot Edsbowlarna var Ragnvald Aaker i topp med 712, följd av Mikael Kratz på 670.

 

Lördag 24/3 spelades det två uppskjutna matcher på X-näshallen.

Gruvan och CarlstadHammarö IF F tog emot gästande Arvika West.

Gruvan vann sin match med 18-2.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Thomas Mjöster toppade för Gruvan med 943, följd av Tobias Ambjörnsson på 875.

För CHIF var Benny Styffe i topp med 739, följd av Bo Nilsson på 734.

Tobias Spåre toppade för Arvika West i båda matcherna, 854 mot Gruvan och 841 mot CHIF. Tommy Österholm följde i båda, 785 mot Gruvan och 803 mot CHIF.

 

Inga matcher för Sun Club denna omgång.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande BK Mistral hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-8.

Malin Palosaari toppade för hemmalaget med 756, följd av Eva Falkenström på 753.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna tog emot gästande BK Oden hemma i X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Magdalena Milde toppade för hemmalaget med 785, följd av Kerstin Andersson på 721.

 

Solklot tog också emot gästande BK Oden på hemmaplan.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 716, följd av Annelie Johansson på 694.

 

Reserv 7

Taifun B och Karlstad BK B tog båda emot gästande Pollux hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 6-14 för Taifun och 8-12 för KBK.

Lars-Olov Cederborg toppade för KBK med 678, följd av Björn Camén på 655.

För Taifun var Thomas Harrysson i topp med 751, följd av Lars-Göran Andersson på 614.

Mikael Edesgård toppade för Pollux mot Taifun med 806, följd av Sune Fridén på 680. Mot KBK var Magnus Jansson i topp med 786, följd av Stefan Andersson på 687.

 

Bågen B tog emot gästande Team Filipstad hemma i Hagfors.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Stefan Bäck toppade för hemmalaget med 741, följd av William Biehl på 731.

För Team Filipstad var Maria Engström i topp med 725, följd av Eva-Lotte Axelsson på 673.

 

CarlstadHammarö IF B och Gruvan B tog båda emot gästande Sun Club B hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher, CHIF med 11-9 och Gruvan med 16-4.

Christian Jakobsen toppade för CHIF med 730, följd av Lars-Peter Johannesson på 576.

För Gruvan var Magdalena Milde i topp med 816, följd av Johan Johansson på 696.

Rasmus Eriksson toppade för Sun Club mot CHIF med 661, följd av Johan Holmgren på 553. Mot Gruvan var Johan Holmgren i topp med 728, följd av Simon Jansson på 619.

 

Inga matcher för CarlstadHammarö IF C denna omgång.

Uppdaterad: 26 MAR 2018 09:28 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info