Hoppa till sidans innehåll

Omgång 16


Krönikan omg. 16

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK Kaskad hemma i Arvika.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Mattias Jansson toppade för hemmalaget med 848, följd av Raymond Jansson på 836.

 

Tegnér tog också emot gästande BK Kaskad på hemmaplan.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Fredrik Bjurteg och Daniel Nordström-Green toppade båda med 873, följda av Joakim Nordén på 859.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande BK Triss hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Fyra man över 900 med Björn Rudshagen i topp med 996, följd av Stefan Biehl 966, Joackim Biehl 951 och Geir Ståle Kristiansen på 926.

Nämnas bör Joackim Biehls 300-ing som han slog i tredje serien.

 

Nobel tog också emot gästande BK Triss på sina hemmabanor.

De vann matchen med 15-5.

Tre man över 900 med Torgny Sundkvist i topp med 995 och en 300-ing i andra serien, följd av Sebastian Larsson Kuusisto 939 och Lennart Nyman på 919.

 

Div. 1 Norra Svealand

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande BK Klossen hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 12-8.

För Taifun blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jimmy Lillemo toppade för WBC med 887, följd av Erik Bonde på 856.

För Taifun var Jonas Dahlin i topp med 865, tätt följda av Marcus Rudolfsson på 861.

 

Kasi tog emot gästande BK Enjoy hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Tre man över 900 med Torbjörn Wiktorsson i topp med 947, följd av Rolf Maajaakkola 923 och Rainer Petrelius på 909.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F och BC Säffle tog båda emot BS Almen hemma i Säffle. Tegnér vann sin match med 14-6.

För Säffle blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Lars Lindh toppade för Tegnér med 924, följd av Michael Johannesson på 881.

För Säffle var Mattias Adolfsson-Bergman i topp med 770, följd av pappa Christer Adolfsson på 757.

Magnus Jansson toppade för Almen mot Tegnér med 946, följd av Perra Karlsson på 862. Mot Säffle var John Sjöberg i topp med 837, följd av Mattias Lindblom på 832.

 

Jösse F tog emot Nobel F hemma i Arvika.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Raymond Jansson toppade för hemmalaget med 969, följd av Kenneth Johansson på 832.

För Nobel var Klas Thunberg i topp med 886, följd av Björn Karlsson på 812.

 

Bågen F tog också emot gästande Nobel F på hemmaplan.

De vann sin match med 12-7.

Dennis Hellbergh toppade för hemmalaget med 987, följd av Sara Biehl på 856.

För Nobel var Klas Thunberg i topp med 916, följd av Christopher Lehmus på 854.

 

CarlstadHammarö IF spelade bortamatcher i Örebro mot Karlslunds IF och BK Solid.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Solid med 11-9.

Karlslund blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Angelica Grönberg toppade mot Karlslund med 852, följd av pappa Kurt Lundqvist på 790. Mot Solid var Christian Rogne i topp med 833, följd av Kristian Mjöster på 815.

 

Asterix tog emot gästande BK Gärdet hemma i Degerfors.

De vann matchen med 16-4.

Marcus Visuri toppade för hemmalaget med 901, följd av Mats Eklöf på 791.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK F spelade borta mot King Cobra BK F och BK Skinnskatteberg F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst mot King Cobra med 15-5 och 13-7 mot Skinnskatteberg.

Stefan Snarberg toppade mot King Cobra med 748, följd av Peter Johansson på 729. Mot Skinnskatteberg var Pajo Vujic i topp med 796, följd av Stefan Snarberg på 730.

 

LC17 BK spelade derbymatch mot Kasi F hemma i Karlskoga.

LC17 vann matchen med 11-9.

Conny Juliusson toppade för LC17 med 858, följd av Tom Thomsen på 758.

För Kasi toppade Peter Andersson med 817, följd av Rickard Karlsson på 778.

 

Div. 3 Västra Svealand

Taifun F och Karlstad BK tog båda emot KS Edsbowlarna F hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 13-7 och KBK med 13-6.

Lucas Nilsson toppade för Taifun med 795, följd av Ulrik Hjalmarsson på 730.

För KBK var Kennet Boström i topp med 702, följd av Håkan Edén på 691.

 

Fryken F och Fryken tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF F hemma i Torsby.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Fryken F med 15-5 och Fryken med 19-1.

Kent Karlsson-Gunnarsson toppade för Fryken F med 690, följd av Gertrud Persson på678.

För Fryken var Johnny Svensson i topp med 959, följd av Lars Thomasson på 824.

Lennart Wester toppade för CHIF mot Fryken F med 729, följd av Mattias Grönberg på 679. Mot Fryken var Benny Styffe i topp med 760, följd av Lennart Wester på 714.

 

Merrimac tog emot gästande Gruvan hemma i Filipstad.

De vann sin match med 12-8.

Lejby Eriksson toppade för hemmalaget med 836, följd av Elias Levänen på 763.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 761, följd av Rikie Steen på 756.

 

Sun Club tog emot Åmåls BC F på onsdag hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 16-4.

Lennart Svärd toppade för hemmalaget med 837, följd av Bror Claesson på 818.

 

Inga matcher för Arvika West denna omgång.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande Sundbybergs IK hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Tarja Karlsson toppade för hemmalaget med 809, följd av Anne Johansson på 752.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot tog emot gästande Kvänums BK hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 813, följd av

Monika Wassberg på 667.

 

Wåxnäsflickorna tog också emot gästande Kvänums BK hemma på X-näshallen.

Lill Mjöster toppade för hemmalaget med 7187, följd av dottern Tonje Mjöster på 683.

 

Reserv 7

Gruvan B och CarlstadHammarö IF B tog emot gästande Pollux hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 19-1.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson toppade för Gruvan med 1008, följd av Thomas Mjöster på 832.

För CHIF var Elise Norqvist i topp med 616, följd av Lars-Peter Johannesson på 495.

För Pollux toppade Sune Fridén i båda matcherna, 774 mot Gruvan och 703 mot CHIF, Bo Larsson följde i båda, 659 mot Gruvan och 701 mot CHIF.

 

CarlstadHammarö IF C tog emot gästande Karlstad BK B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Inga-Lena Johannesson toppade för hemmalaget med 687, följd av Lars Hofling på 669.

För KBK var Sven->Erik Cederborg i topp med 662, följd av Niklas Kahlbäck på 620.

 

Bågen B tog emot gästande Taifun B hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-14.

William Biehl toppade för hemmalaget med 605, följd av Felix Olsson på 537.

För Taifun var Lars-Göran Andersson i topp med 620, följd av Olle Östergren på 583.

 

Team Filipstad tog emot gästande Sun Club hemma i Filipstad.

De vann sin match med 14-6.

Timo Kuljunlahti toppade för hemmalaget med 671, tätt följd av Jessica Svensson på 669.

För Sun Club var Bror Claesson i topp med 675, följd av Johan Holmgren på 509.

Uppdaterad: 26 FEB 2018 10:27 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info