Hoppa till sidans innehåll

Omgång 12


Krönikan omg. 12

Då var vi igång igen efter juluppehållet och hoppas att vårsäsongen blir full av spännanade och bra matcher.

 

Elitserien

Inga matcher för elitserien denna omgång.

 

Mellanallsvenskan

Nobel och Bågen spelade båda sammandragsmatcher i Karlskoga mot Vimmerby BK och BK Brio.

Nobel fick fyra poäng genom vinst i båda matcherna, 13-7 mot Vimmerby och 16-4 mot Brio.

Bågen fick med sig tre poäng hem genom vinst med 11-9 mot Brio och oavgjort 10-10 mot Vimmerby.

Fyra man över 900 för Nobel mot Vimmerby med Anders Wåhlstedt i topp med 1030, följd av Thomas Grankvist 987, Klas Thunberg 927 och Johan Igelström på 920. Mot Brio var det sex man över 900 med Peter Igelström i topp med 1019, följd av Johan Igelström 949, Sebastian K-Larsson 941, Thomas Grankvist 937, Anders Wåhlstedt 923 och Lennart Nyman på 905.

För Bågen toppade Dennis Hellbergh mot Vimmerby med 941, följd av Jonas Dammen på 917. Mot Brio var Stefan Biehl i topp med 987, följd av Alexander Beck på 919.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi tog emot gästande BK Rättvik hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Tomas Karlsson toppade för hemmalaget med 901, följd av Hans Andersson på 870.

 

Taifun spelade bortamatcher i Sollentuna mot Sollentuna BwK och Turebergs IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Turebergs med 13-7.

Sollentuna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Marcus Rudolfsson toppade i båda matcherna, 849 mot Sollentuna och 897 mot Tureberg. Robert Källberg följde mot Sollentuna på 793 och mot Tureberg följde Jonas Dahlin på 859.

 

Wåxnäs spelade borta mot Värtans IK och Bålsta BC.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Bålsta med 11-9.

Värtan blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Peter Nenzén toppade i båda matcherna, 882 mot Värtan och 891 mot Bålsta. Jan Cato Sparby följde mot Värtan på 861 och mot Bålsta följde Allan Hansen på 870.

 

Div. 2 Västra Svealand

Bågen F tog emot gästande Kopparbergs BK hemma i Hagfors.

De vann sin match med 14-6.

Kurt Simonsson och Jonas Dammen toppade båda med 836, tätt följda av Hans Hedin på 835.

 

Jösse F tog också emot gästande Kopparbergs BK på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Karl-Johan Eliasson toppade för hemmalaget med 850, följd av Torbjörn Gustavsson på 833.

 

Tegnér F och BC Säffle tog båda emot gästande King Cobra BK hemma i Säffle.

Tegner vann sin match med 13-7.

För Säffle slutade matchen oavgjort 10-10.

Niclas Eriksson toppade för Tegnér med 859, följd av Peter Hahn på 824.

För Säffle var Martin Adolfsson-Bergman i topp med 866, följd av

Jonny Skoglund på 817.

 

CarlstadHammarö IF spelade bortamatcher mot BK Scheele och BK Trix.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Scheele och 3-17 mot Trix.

Ragnvald Aaker toppade mot Scheele med 714, följd av Christian Jakobsen på 704. Mot Trix var Svein-Erik Mjöster i topp med 800, följd av Christian Jakobsen på 777.

 

Asterix tog emot gästande Karlslunds IF hemma i Degerfors.

De vann sin match med 12-8.

Jan-Erik Åkesson toppade för hemmalaget med 842, följd av Juha Tuohino på 820.

 

Nobel F tog emot gästande BK solid hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 19-1.

Tre man över 900 för hemmalaget med Stig Hermansson i topp med 926, följd av Torni Norberg 911 och Håkan Fridlund på 905.

 

Almen tog också emot gästande BK Solid på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Perra Karlsson toppade för hemmalaget med 956, följd av Mattias Lindblom på 889.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK F spelade bortamatcher i Örebro mot BK Glam F2 och Karlslunds IF F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Glam och 16-3 mot Karlslund.

Åsa Söderberg toppade mot Glam med 778, följd av Hans Gustavsson på 735. Mot Karlslund var Hans Gustavsson i topp med 838, följd av Michael Gustafsson på 763.

 

Kasi F spelade bortamatcher mot King Cobra BK F och BK Skinnsberg F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot King Cobra och 12-8 mot Skinnsberg.

Håkan Halldén toppade mot King Cobra med 780, följd av Leif Borg på 754. Mot Skinnsberg var Jan Nordqvist i topp med 860, följd av Leif Borg på 787.

 

LC17 BK tog emot gästande BK Friends hemma i Karlskoga.

De vann matchen med 18-2.

Clas Nilsson toppade med 828, tätt följd av Per Lindh på 827.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Fryken och Fryken F tog båda emot gästade Karlstad BK hemma i Torsby.

Fryken vann sin match med 17-3.

Fryken F spelade oavgjort 10-10.

Johnny Svensson toppade för Fryken med 821, följd av Tobias Sätherström på 813.

För Fryken F var Mikael Jönsson i topp med 747, följd av Anders Landegren på 730.

Christer Mellberg toppade för KBK mot Fryken F med 761, följd av David Gambrick på 857. Mot Fryken var Magnus Åberg i topp med 708, följd av Håkan Edén på 702.

 

Gruvan och CarlstadHammarö IF F tog emot gästande Taifun F hemma på X-näshallen.

Gästerna var försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 7-13 för Gruvan och 2-18 för CHIF F.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 941, följd av Bosse Larsson på 862.

För CHIF F var Peter Nilsson i topp med 704, följd av Inga-Lena Johannesson på 671.

Katarina Dahlin toppade för Taifun mot Gruvan med 938, följd av Mikael Johansson på 912. Mot CHIF var Remy Olsson i topp med 821, tätt följd av Katarina Dahlin på 820.

 

Merrimac spelade bortamatcher mot Arvika West och Sun Club.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Arvika West och 11-8 mot Sun Club.

Gunnar Dahlman toppade för Arvika West med 805, följd av Jimmy Leverström på 783.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 810, följd av Anton Gustavsson på 801.

Elias Levänen toppade för Merrimac i båda matcherna, 806 mot Arvika West och 965 mot Sun Club. Lejby Eriksson och Albin Johansson följde båda på 763 mot Arvika West och mot Sun Club följde Lejby Eriksson på 774.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande BwK Ankaret hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 18-2.

Malin Palosaari toppade för hemmalaget med 816, följd av Tarja Karlsson på 782.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot tog emot gästande BK Båken hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 11-9.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 795, följd av Ann Olsson på 720.

 

Wåxnäsflickorna tog också emot gästande BK Båken på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Magdalena Milde toppade för hemmalaget med 818, följd av

Anette Andersson på 751.

 

Reserv 7

Taifun B och Karlstad BK B tog båda emot gästande Team Filipstad hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 7-12 för Taifun och 8-12 för KBK.

Leif Kärnqvist toppade för Taifun med 648, följd av Helena Harrysson på 599.

För KBK var Jeanette Fors i topp med 667, följd av Lars-Olov Cederborg på 661.

Maria Engström toppade för Filipstad i båda matcherna, 744 mot Taifun och 742 mot KBK. Johnny Svärd följde i båda, 704 mot Taifun och 666 mot KBK.

 

CarlstadHammarö IF C spelade borta mot Gruvan B och CarlstadHammarö IF B på X-näshallen.

De fick fyra poäng genom vinst mot Gruvan med 11-9 och mot CHIF B med 14-6.

Anders Milde toppade för Gruvan med 835, följd av Johan Johansson på 780.

För CHIF B var Lars-Peter Johannesson i topp med 513, följd av Elise Norqvist på 507.

Bo Nilsson toppade för CHIF C mot Gruvan med 843, följd av Ragnvald Aaker på 788. Mot CHIF B var Lennart Wester i topp med 704, följd av Lars Hofling på 600.

 

Inga matcher för Pollux, Bågen B och Sun Club B denna omgång.

Uppdaterad: 16 JAN 2018 22:25 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info