Hoppa till sidans innehåll

Omgång 11


Krönikan omg. 11

 

Elitserien

Jösse och Tegnér spelade sammandragsmatcher i Västerås mot Team Alingsås och Team Pergamon.

Jösse fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Team Pergamon med 12-8, och oavgjort 10-10 mot Alingsås.

Markus Jansson toppade i båda matcherna, 925 mot Alingsås och 940 mot Pergamon. Linus Carlé följde mot Alingsås på 921 och mot Pergamon följde Mattias Jansson på 850.

Tegnér fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Alingsås.

Pergamon blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Joakim Nordén och Fredrik Bjurteg toppade båda mot Alingsås med 901, följda av Morgan Sehlin på 850. Mot Pergamon var Joakim Nordén i topp med 905, följd av Peter Johannesson på 887.

 

Mellanallsvenskan

Nobel och Bågen spelade båda sammandragsmatcher i Stockholm mot Matteus-pojkarna och Sundbybergs IK.

Nobel fick två poäng med sig hem genom vinst mot Matteus-pojkarna med 15-5.

Sundbyberg blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

För Bågen slutade båda matcherna i förlust, 8-12 mot Sundbyberg och 9-11 mot Matteus-pojkarna.

Thomas Grankvist toppade mot Matteus-pojkarna med 837, följd av Lennart Nyman på 836. Mot Sundbyberg var Sebastian K-Larsson i topp med 855, följd av Thomas Grankvist på 776.

För Bågen toppade Magnus Johansson mot Sundbyberg med 826, följd av Dennis Hellbergh på 779. Mot Matteus-pojkarna var Björn Rudshagen i topp med 857, följd av Joackim Biehl på 821.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi spelade bortamatcher mot Sollentuna BwK och Turebergs IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Sollentuna med 12-8.

Tureberg blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Rainer Petrelius toppade i båda matcherna, 864 mot Sollentuna och 873 mot Tureberg. Torbjörn Albertsson följde mot Sollentuna på 840 och mot Tureberg följde Per Thomassen på 849.

 

Wåxnäs och Taifun tog båda emot BK Enjoy hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Wåxnäs med 14-6 och Taifun med 15-4.

Jan Cato Sparby toppade för WBC med 836, följd av Leif Johannesson på 818.

För Taifun toppade Marcus Rudolfsson med 858, följd av Robert Källberg på 840.

 

Div. 2 Västra Svealand

Asterix spelade bortamatcher mot Åmål och CarlstadHammarö IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Åmål med 13-7.

CHIF blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Kurt Lundqvist toppade för CHIF med 928, följd av dotera Angelica Grönberg på 823.

För Asterix toppade Anders Berg mot Åmål med 943, följd av Niklas Kjellman på 879. Mot CHIF var Kevin Falkeling i topp med 927, följd av Anders Berg på 803.

 

BC Säffle spelade borta mot Karlslunds IF och BK Solid.

Båda matcherna slutade i förlust 8-12.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade mot Karlslund med 884, följd av Sven-Erik Bäcklund på 761. Mot Solid var Martin Adolfsson-Bergman i topp med 820, följd av broder Mathias Adolfsson-Bergman på 813.

 

Tegnér F spelade borta mot BK Trix och BK Scheele.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Scheele.

Trix blev försvåra och matchen slutade 9-11.

Peter Hahn toppade mot Trix med 876, följd av Dennis Nordström-Green på 867. Mot Scheele var Robin Sundfelt i topp med 737, följd av Dennis Nordström-Green på 720.

 

Nobel F tog emot Team Mariestad F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 13-6.

Johan Igelström toppade för hemmalaget med 902, följd av Dan Berndt på 825.

 

Almen fick också besök av Team Mariestad på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Perra Karlsson och John Sjöberg toppade båda med 876, följda av Mattias Lindblom på 837.

 

Jösse F tog emot gästande BK Loket hemma i Arvika.

De vann sin match med 16-4.

Torbjörn Gustavsson toppade för hemmalaget med 899, följd av Kenneth Johansson på 808.

 

Bågen F fick också besök av BK Loket på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Werner Biehl toppade för hemmalaget med 833, följd av Joackim Biehl på 819.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F mötte LC17 BK F hemma i Karlskoga.

LC17 vann matchen med 13-7.

Rickard Karlsson toppade för Kasi med 794, följd av Jan Nordqvist på 775.

För LC17 var Åsa Söderberg i topp med 801, följd av Per Lindh på 798.

 

Inga matcher för LC17 BK denna omgång.

 

 Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK mötte Taifun F hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann matchen med 12-7.

Hans Lindqvist toppade för KBK med 757, följd av Rigmor Paulsson på 733.

För Taifun var Lars Dedorson i topp med 790, följd av Lucas Nilsson på 764.

 

Arvika West tog emot gästande Sun Club hemma i Arvika.

De vann sin match med 14-6.

Tobias Spåre toppade för hemmalaget med 823, följd av Kjell-Conny Larsson på 771.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 767, följd av Anton Gustavsson på 758.

 

Fryken mötte Fryken F hemma i Torsby.

Fryken vann matchen med 17-3.

Åke Berglund toppade för Fryken med 840, följd av Mats Forsberg på 823.

För Fryken F var Mikael Holm i topp med 739, följd av Svein Kristiansen på 728.

 

Gruvan mötte CarlstadHammarö IF F hemma på X-näshallen.

Gruvan vann matchen med 17-3.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 949, följd av Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson på 928.

För CHIF F var Benny Styffe i topp med 753, följd av Inga-Lena Johannesson på 689.

 

Inga matcher för Merrimac denna omgång.

 

Dam Norra Allsvenskan

Kulorna tog emot gästande BK Brio hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Anne Johansson toppade för hemmalaget med 770, följd av Lotta Svensson på 743.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna spelade bortamatch mot BK Örnen.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10.

Lill Mjöster toppade med 702, följd av Anette Andersson på 640.

 

Inga matcher för Solklot denna omgång.

 

Reserv 7

Sun Club B mötte Pollux hemma på Idrottshuset.

Pollux vann matchen med 16-4.

Johan Holmgren toppade för Sun Club med 613, följd av Rasmus Eriksson på 595.

För Pollux var Jenny Höglund i topp med 739, följd av Stefan Andersson på 664.

 

Gruvan B mötte CarlstadHammarö IF B hemma på X-näshallen.

Gruvan vann matchen med 18-2.

Johan Johansson toppade för Gruvan med 796, följd av Eliot Estep på 711.

För CHIF B var Solbritt Nilsson med 567, följd av Elise Norqvist på 516.

 

Taifun B mötte Karlstad BK B hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann matchen med 12-7.

Lars Lindström toppade för Taifun med 685, följd av Leif Kärnqvist på 625.

För KBK var Sven-Erik Cederborg i topp med 698, följd av Lars-Olov Cederborg på 615.

 

Inga matcher för Team Filipstad, CHIF C och Bågen B.

Uppdaterad: 11 DEC 2017 11:06 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info