Hoppa till sidans innehåll

Andra kvalhelg 5-6 maj


Krönikan kvalmatcher 5-6 maj

 

Elitserien

Tegnér spelade kvalmatcher om en fortsatt plats i elitserien mot Nobel i Nyköping den 5 maj.

Den första matchen slutade oavgjort 10-10, den andra vann de med 12-3.

Nu var de ett steg närmare att vara kvar i elitserien, och kvalet fortsatte redan dagen efter i Nyköping mot Bågen.

Första matchen slutade i förlust 9-10, den andra vann de med 11-4. Matchen gick vidare till skiljeserier som de förlorade med 3-7.

Robin Sundfelt toppade i första matchen mot Nobel med 853, följd av Pontus Svensson på 842. I andra matchen var Daniel Nordström-Green i topp med 690 på tre serier, följd av Fredrik Bjurteg på 642.

I matcherna mot Bågen toppade Daniel Nordström-Green i första med 880, följd av Kristian Persson på 853. I andra matchen var Joakim Nordén i topp med 691på tre serier, följd av Kristian Persson på 677. Skiljeserierna toppades av Michael Johannesson med 427.

Så var det slutkvalat för Tegnér som kommer att spela i mellansvenskan nästa säsong.

 

Mellanallsvenskan

Nobel spelade kvalmatcher om en plats i elitserien mot Tegnér i Nyköping den 5 maj.

Den första matchen slutade oavgjort 10-10, den andra förlorade de med 3-12.

Peter Igelström toppade i första matchen med 856, följd av Johan Igelström på 823. I andra matchen var Johan Igelström i topp med 615 på tre serier, följd av Thomas Grankvist på 611.

Nobel spelar kvar i mellanallsvenskan nästa säsong.

 

Bågen spelade kvalmatcher om en plats i elitserien mot BK Flash i Nyköping den 5 maj.

De vann båda matcherna, den första med14-6 och den andra med 11-9.

Nu var de ett steg närmare elitserien, och kvalet fortsatte redan dagen efter i Nyköping mot Tegnér.

Första matchen vann de med 10-9, den andra slutade i förlust 4-11. Matchen gick vidare till skiljeserier som de vann med 7-3.

Björn Rudshagen toppade i första matchen mot Flash med 886, följd av Samuel Mäkinen på 775. I andra matchen var Jonas Sjögren i topp med 887, följd av Samuel Mäkinen på 846.

I matcherna mot Tegnér toppade Björn Rudshagen i första med 1017, följd av Jonas Sjögren på 865. I andra matchen var Eric Jansson och Dennis Hellbergh båda i topp med 662 på tre serier. Skiljeserierna toppades av Dennis Hellbergh med 437.

Så var det slutkvalat för Bågen som i och med vinsterna spelar i elitserien nästa säsong.

 

Div. 1 N:a Svealand

Wåxnäs spelade kvalmatcher om att vara kvar i division 1 mot BwK Ankaret i Eskilstuna.

Den första matchen slutade i förlust 3-17. Den andra vann de med 12-8. Matchen gick vidare till en skiljeserie som den vann med 4-1.

Bengt Bäcklund toppade i första matchen med 791, följd av Jimmy Lillemo på 764. I andra matchen var Isabelle Hultin i topp med 913, följd av Mikael Jakobsen på 814. Skiljeserien toppades av Jimmy Lillemo med 235.

Wåxnäs klarade sig kvar och spelar i div 1 även nästa säsong.

 

Div. 2 V:a Svealand

Almen spelade kval om en plats i division 1 mot AIK F1 i Köping.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-14 i första och 8-12 i den andra.

Mattias Lindblom toppade i båda matcherna, 764 i första och 749 i andra, Johan Sax följde i första på 750 och i andra följde Perra Karlsson på 745.

Almen spelar kvar i div. 2 nästa säsong.

 

Jösse F spelade kvalmatcher om en fortsatt plats i division 2 mot Merrimac i Hagfors.

De vann båda matcherna, första med 11-4 och andra med 12-3.

Björn Lindqvist toppade i första matchen med 679 på tre serier, följd av Anders Brolund 603. I andra matchen var Björn Lindqvist i topp med 685 på tre serier, följd av Björn Andersson på 625.

Jösse F spelar kvar i div. 2 nästa säsong.

 

Asterix spelade kval om en fortsatt plats i division 2 mot Fryken i Hagfors.

Den första matchen slutade i förlust 1-14. Den andra vann de med 12-8. Matchen gick till en skiljeserie som slutade i förlust 1-3.

Juha Tuohino toppade i första matchen med 569 på tre serier, följd av Marcus Visuri på 549. I andra var Jan-Erik Åkesson och Juha Tuohino båda i topp med 788. Skiljeserien toppades av Marcus Visuri med 227.

Asterix spelar i div. 3 nästa säsong.

 

BC Säffle spelade kvalmatcher om en fortsatt plats i division 2 mot Kopparbergs BK i Hagfors.

Den första matchen slutade i förlust 8-12. Den andra vann de med 11-9. Matchen gick till en skiljeserie som de vann med 3-2.

Jonny Skoglund toppade i första matchen med 826, följd av Torbjörn Johansson 764. I andra matchen var Thomas Eriksson i topp med 849, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 787. Skiljeserien toppades av Sven-Erik Bäcklund med 236.

BC Säffle spelar kvar i div. 2 nästa säsong.

 

 

Div. 3 V:a Svealand

Merrimac spelade kvalmatcher om en plats i division 2 mot Jösse F.

Båda matcherna slutade i förlust, första med 3-12 och andra med 4-11 på tre serier.

Toppade i första matchen gjorde Maria Engström med 582, följd av Eva-Lotte Axelsson på 563. I andra matchen var Lejby Eriksson i topp med 604 på tre serier, följd av Jukka Kolehmainen på 567.

Merrimac spelar kvar i div. 3 nästa säsong.

 

Fryken spelade kval om en plats i division 2 mot Asterix i Hagfors.

Den första matchen vann de med 1-14. Den andra slutade i förlust 8-12. Matchen gick till en skiljeserie som de vann med 3-1.

Tobias Eriksson toppade i båda matcherna, 618 på tre serier i första och 801 i andra. Kenneth Tomasson följde i första på 587 och i andra följde Mats Syvertsson på 786. Skiljeserien toppades av Mats Syvertsson med 220.

Fryken kommer att spela i div. 2 nästa säsong.

Uppdaterad: 07 MAJ 2018 12:48 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info