Hoppa till sidans innehåll

Omgång 8


Krönikan omg. 8

 

Elitserien

Jösse tog emot Team Clan BK hemma i Arvika.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Fredrick Tjernes toppade med 904, följd av Linus Carle på 873.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade bortamatcher mot Team Linköping BC och SK Örnen.

Båda matcherna slutade i förlust 8-12.

Lars Lindh toppade mot Linköping med 866, följd av Pontus Svensson på 832. Mot Örnen var Pontus Svensson i topp med 896, följd av Lars Lindh på 863.

 

Inga matcher för Bågen denna omgång.

 

Div. 1 Södra Svealand

Nobel tog emot gästande BK Flax hemma i Karlskoga.

En jämn match som slutade i förlust 9-10.

Sebastian Larsson toppade med 843, följd av Thomas Grankvist på 835.

 

Taifun spelade borta mot Bålsta BC och Team Enköping BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Bålsta och 5-15 mot Enköping.

Marcus Rudolfsson toppade mot Bålsta med 823, följd av Katarina Dahlin på 812. Mot Enköping var Jonas Persson-Planefors i topp med 872, följd av Per-Erik Nilsson på 856.

 

Wåxnäs spelade bortamatcher i Stockholm mot BK Amiki och Stureby BK F1.

Båda matcherna slutade i förlust 6-14.

Isabelle Hultin toppade i båda matcherna, 913 mot Amiki och 977 mot Stureby. Leif Johannesson följde mot Amiki på 857 och mot Enköping följde Emil Sjögren på 892.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F spelade bortamatcher mot BK Wik och Team Mariestad BK F.

Båda matcherna slutade i förlust 4-16.

Jan-Erik Elf toppade i båda matcherna, 790 mot Wik och 785 mot Mariestad. Magnus Karlsson följde i båda, 767 mot Wik och 784 mot Mariestad.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F och Arvika West tog båda emot gästande BK Glam F hemma i Arvika.

Gästerna var för svåra och matcherna slutade i förlust, 8-12 för Jösse och 3-17 för Arvika West.

Mattias Nilsson toppade för Jösse med 760, följd av Kenneth Johansson på 754.

För Arvika West var Roland Lund i topp med 851, följd av Håkan Magnusson på 755.

 

Bågen F tog emot gästande BK Pliggen hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Sara Eriksson toppade för hemmalaget med 912, följd av Tomas Henriksson på 887.

 

Asterix tog emot gästande KS Edsbowlarna hemma i Degerfors.

De vann sin match med 17-3.

Johan Andersson toppade för hemmalaget med 868, följd av Anders Berg på 830.

 

Gruvan spelade borta mot Mariestads BS och BK Gärdet.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Mariestad och 3-17 mot Gärdet.

Janne Johansson toppade mot Mariestad med 753, följd av Benny Norlin på 740. Mot Gärdet var Benny Norlin i topp med 735, följd av Janne Johansson på 722.

 

Kasi och Nobel F tog emot gästande Almen hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 15-5.

Rolf Maajaakkola toppade för Kasi med 806, följd av Kennet Näs på 790.

För Nobel var Daniel Svahn i topp med 893, följd av Torgny Sundkvist på 878.

Mattias Lindblom toppade i båda matcherna för Almen, 842 mot Kasi och 817 mot Nobel. Stig Larsson följde mot Kasi på 744 och mot Nobel följde Gustav Green på 806.

 

Merrimac spelade bortamatcher i Tibro mot BK Ös På och Team Tibro BK.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Ös På och 4-15 mot Tibro.

Daniel Levänen toppade mot Ös På med 781, följd av Elias Levänen på 708. Mot Tibro var Elias Levänen i topp med 838, följd av Eva-Lotte Axelsson på 739.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK F spelade bortamatcher mot BK Rush och BK Taggen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Rush med 14-6.

Taggen blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Henrik Öhberg toppade mot Rush med 681, följd av Hans Gustavsson på 675. Mot Taggen var Daniel Norevik i topp med 746, följd av Hans Andersson på 728.

 

LC17 och Kasi F tog båda emot gästande BK Hammarslaget hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, LC17 med 17-3 och Kasi med 12-8.

Stefan Snarberg toppade för LC17 med 734, följd av Pajo Vujic på 712.

För Kasi var Jan Nordqvist i topp med 704, följd av Ronnie Grahn på 698.

 

Div. 3 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF spelade borta mot Åmåls BC F och BC Säffle.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Åmål.

Säffle blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Torbjörn Johansson toppade för Säffle med 877, följd av Christer Adolfsson på 830.

För CHIF var Thomas Pettersson och Christian Jakobsen båda i topp mot Åmål med 743. Mot Säffle toppade Stig Eliasson med 774, följd av Christian Jakobsen på 750.

 

Sun Club och Pollux tog båda emot CarlstadHammarö IF F hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Sun Club med 12-8 och Pollux med 16-4.

John Sjöberg toppade för Sun Club med 833, följd av Magnus Gullbrand på 767.

För Pollux var Markus Cederborg i topp med 783, följd av Jan Andersson på 774.

Benny Styffe toppade i båda matcherna för CHIF F, 810 mot Sun Club och 725 mot Pollux. Börje Karlsson följde mot Sun Club på 674 och mot Pollux följde Åke Rask på 715.

 

Inga matcher för Taifun F, Karlstad BK, Fryksdalen och Fryken denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna spelade bortamatcher mot Wåxnäsflickorna och Solklot.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot Wåxnäsflickorna och 18-2 mot Solklot.

Christina Felling toppade för Wåxnäsflickorna med 781, följd av Jeanette Larsson på 774.

För Solklot var Maj-Britt Bohlin i topp med 685, följd av Anne Johansson på 670.

Virpi Forsebrink toppade för Kulorna i båda matcherna, 760 mot Wåxnäsflickorna och 714 mot Solklot. Tarja Karlsson följde mot Wåxnäsflickorna på 758 och mot Solklot följde Ann-Sofie Falkeling på 694.

 

Reserv 7

Gruvan B spelade bortamatcher mot Bågen B och Fryksdalen B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Fryksdalen med 11-9.

Matchen mot Bågen slutade i förlust 8-11.

Christer Envall toppade för Bågen med 697, följd av Magnus Olsson på 690.

För Fryksdalen var Johnny Svensson i topp med 709, följd av Mikael Holm på 669.

Lucas Nilsson toppade för Gruvan i båda matcherna, 727 mot Bågen och 760 mot Fryksdalen. Krister Jansson följde mot Bågen på 697 och mot Fryksdalen följde Gert Steen på 645.

 

CarlstadHammarö IF B och CarlstadHammarö IF C tog båda emot gästande Sun Club B på hemmaplan.

CHIF B vann sin match med 12-8.

För CHIF C blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-15.

Sven Gustavsson toppade för CHIF B med 766.

För CHIF C var Elise Norqvist i topp med 598.

Lennart Warolin toppade för Sun Club mot CHIF B med 613, följd av Adam Calais på 595. Mot CHIF C var Anton Gustavsson i topp med 720, följd av Tage Hansson på 593.

Uppdaterad: 21 NOV 2016 13:08 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info