Hoppa till sidans innehåll

Omgång 7


Krönikan omg. 7

 

Elitserien

Jösse tog emot Team Alingsås BC hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Linus Carle toppade för hemmalaget med 967, följd av Karl-Johan Eliasson på 962.

 

Mellanallsvenskan

Bågen och Tegnér spelade sammandragsmatcher i Hagfors mot BK Brio och SK Nova.

 

Bågen vann mot Nova med 17-3.

Brio blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Magnus Johansson toppade mot Brio med 830, följd av Joackim Biehl på 821. Mot Nova var Stefan Biehl i topp med 901, följd av Magnus Johansson på 829.

 

Tegnér vann med 13-7 mot Nova.

Matchen mot Brio slutade i förlust 7-13.

Peter Johannesson toppade mot Brio med 913, följd av Pontus Svensson på 852. Mot Nova var Lars Lindh i topp med 849, följd av Peter Johannesson på 824.

 

Div. 1 Södra Svealand

Nobel spelade bortamatch mot Vingåkers BK.

De vann sin match med 15-5.

Klas Thunberg toppade med 935, följd av Christian Liljestrand på 913.

 

Taifun spelade derbymatch mot Wåxnäs hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs slutade som vinnare med 11-9.

Mikael Johansson toppade för Taifun med 816, följd av Katarina Dahlin på 813.

För Wåxnäs var Eric Sjöberg i topp med 891, följd av Jimmy Lillemo på 855.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F spelade borta mot Åmåls BC.

Matchen slutade i förlust 2-18.

Robin Sundfelt toppade med 779, följd av Magnus Karlsson på 730.

 

Div. 2 Västra Svealand

Arvika West och Jösse F spelade derbymatch hemma i Arvika.

Jösse vann matchen med 14-6.

Roland Lund toppade för Arvika West med 815, följd av Tommy Österholm på 795.

För Jösse var Mattias Melin i topp med 891, följd av Kenneth Johansson på 851.

 

Merrimac tog emot gästande Gruvan hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Lejby Eriksson toppade för hemmalaget med 896, följd av Kari Kuljunlathi på 841.

För Gruvan var Anders Milde i topp med 884, följd av Janne Johansson på 876.

 

Bågen F spelade bortamatch mot BK Trix.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Jan Johansson toppade med 815, följd av Mikael Johansson på 787.

 

Asterix tog emot gästande BK Loket hemma i Degerfors.

De vann sin match med 15-5.

Marcus Visuri toppade för hemmalaget med 870, följd av Juha Tuohino på 856.

 

Almen tog emot gästande KS Edsbowlarna hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 15-5.

Jessica Jansson toppade med 847, följd av Jan-Erik Löf på 823.

 

Nobel F och Kasi spelade derbymatch hemma i Karlskoga.

Kasi vann matchen med 13-7.

Torbjörn Wiktorsson toppade för Nobel med 769, följd av Henrik Karlsson på 767.

För Kasi var Torbjörn Albertsson i topp med 793, följd av Per Thomassen på 788.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 och Kasi F spelade derbymatch hemma i Karlskoga.

Kasi vann matchen med 11-9.

Pajo Vujic toppade för LC17 med 808, följd av Reino Vargeng på 789.

För Kasi var Leif Borg i topp med 775, följd av Björn Karlsson på 721.

 

LC17 BK F tog emot gästande BK Källar’n på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Christer Lindahl toppade för hemmalaget med 754, följd av Hans Gustavsson på 747.

 

Div. 3 Västra Svealand

BC Säffle tog emot gästande Åmåls BC F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Torbjörn Johansson toppade för hemmalaget med 840, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 812.

 

Taifun F spelade match mot Karlstad BK hemma på Nöjesfabriken.

Karlstad BK vann matchen med 13-7.

Lars Dedorson toppade för Taifun med 843, följd av Remy Olsson på 673.

För KBK var Lena Georgii i topp med 746, följd av Håkan Edén på 729.

 

Sun Club spelade derbymatch mot Pollux hemma på Idrottshuset.

De vann matchen med 11-9.

Magnus Gullbrand toppade för Sun Club med 812, följd av Anton Gustavsson på 786.

För Pollux var Stig Larsson i topp med 838, följd av Sune Fridén på 810.

 

Fryksdalen tog emot gästande Fryken hemma i Sunne.

De vann sin match med 17-3.

Mats Forsberg toppade för hemmalaget med 896, följd av Stig Nejd på 793.

För Fryken var Joel Landegren i topp med 801, följd av Tobias Sätherström på 782.

 

CarlstadHammarö IF F och CarlstadHammarö IF spelade derbymatch på sina hemmabanor.

CHIF vann matchen med 12-8.

Åke Rask toppade för CHIF F med 755, följd av Lars Hofling på 733.

För CHIF var Kurt Lundqvist i topp med 811, följd av Stig Eliasson på 770.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Solklot hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Kathrin Nilsson toppade för hemmalaget med 678, följd av Marie Milde på 657.

För Solklot var Johanna Frykestam i topp med 808, följd av Annelie Johansson på 760.

 

Inga matcher för Kulorna denna omgång.

 

Reserv 7

Gruvan B tog emot gästande Fryksdalen B hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-6.

Anders Milde toppade för hemmalaget med 715, följd av Johan Johansson på 713.

För Fryksdalen var Stig Nejd i topp med 689, följd av Mikael Holm på 619.

 

Sun Club B tog också emot gästande Fryksdalen B.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Anton Gustavsson toppade för hemmalaget med 684, tätt följd av Viktor Karlsson på 681.

För Fryksdalen var Stefan Blomquist i topp med 740, följd av Kjell Chytraeus på 729.

 

CarlstadHammarö IF B och CarlstadHammarö IF C tog båda emot gästande Bågen B på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 2-18 för CHIF B och 0-19 för CHIF C.

Sven Gustavsson toppade för CHIF B med 631.

För CHIF C var Solbritt Nilsson i topp med 475, följd av Karin Jonsson på 428.

För Bågen toppade Samuel Mäkinen i båda matcherna, 843 mot CHIF B och 903 mot CHIF C. Werner Biehl följde i båda, 741 mot CHIF B och 699 mot CHIF C.

Uppdaterad: 31 OKT 2016 13:12 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info