Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

Elitserien

Jösse tog emot gästande IKW/Köping BK hemma i Arvika.

De vann samtliga serier och matchen med 16-4.

Tre man över 900, Markus Jansson toppade med 976, följd av Karl-Johan Eliasson 966 och Björn Lindqvist på 935.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande BK Örnen hemma i Säffle.

De vann sin match med 13-7.

Pontus Svensson toppade för hemmalaget med 886, följd av Daniel Nordström-Green på 864.

 

Bågen fick också besök av BK Örnen på hemmahallen.

De vann samtliga fyra serier och matchen med 16-4.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 935, följd av Eric Jansson på 906.

 

Div. 1 Södra Svealand

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande BK Stallis hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 13-7.

För Taifun slutade matchen i förlust 9-11.

Isabelle Hultin toppade för Wåxnäs med 842, följd av Emil Sjögren på 813.

För Taifun var Marcus Rudolfsson i topp med 786, följd av Lars Dedorson på 772.

 

Nobel tog emot BK Force hemma i Karlskoga.

De vann matchen med 16-4.

Klas Thunberg toppade för hemmalaget med 913, följd av Thomas Grankvist på 852.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande Kungälvs BK hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Peter Hahn toppade för hemmalaget med 878, följd av Lars Lindh på 847.

 

Div. 2 Västra Svealand

Nobel F spelade borta mot Merrimac och Gruvan.

De fick fyra poäng med sig genom vinst i båda matcherna med 13-7.

Albin Johansson toppade för Merrimac med 933, följd av Elias Levänen på 892.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 897, följd av Daniel Nilsson på 831.

Clas Nilsson toppade för Nobel mot Merrimac med 948, följd av Leif Göthberg på 907. Mot Gruvan var Leif Göthberg i topp med 874, följd av Lars Henry Persson på 837.

 

Kasi spelade bortamatcher mot Asterix och Loket.

De fick två poäng med sig genom vinst mot Loket med 11-9.

Asterix blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Juha Tuohino toppade för Asterix med 891, följd av Jan-Erik Åkesson på 799.

För Kasi var Rolf Maajaakkola i topp mot Asterix med 855, följd av Torbjörn Albertsson på 833. Mot Loket var Tomas Karlsson i topp med 829, följd av Kennet Näs på 812.

 

Arvika West spelade borta mot Edsbowlarna och Almen.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Ed och 5-14 mot Almen.

Mattias Lindblom toppade för Almen med 871, följd av Jessica Jansson på 840.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp mot Ed med 775, följd av Gunnar Dahlman på 764. Mot Almen var Roland Lund i topp med 791, följd av Gunnar Dahlman på 776.

 

Jösse F spelade borta mot Bågen F och BK Trix.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Bågen och 6-14 mot Trix.

Sara Eriksson toppade för Bågen med 839, följd av Hans Hedin på 788.

För Jösse var Kenneth Johansson i topp mot Bågen med 848, följd av Markus Johansson på 776. Mot Trix var Jonny Westin i topp med 736, följd av Björn Andersson på 706.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F spelade borta mot BK Rush och BK Taggen.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 9-9 mot Rush.

Taggen blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

Pajo Vujic toppade för LC17 med 800, följd av Henrik Öhberg på 760.

Björn Karlsson toppade mot Rush med 789, tätt följd av Kenneth Engman på 787. Mot Taggen var Sebastian Karlsson i topp med 727, följd av Leif Borg på 722.

 

LC17 BK spelade bortamatcher mot BK Källar’n och LC17 BK F.

De fick fyra poäng med sig genom vinst med 14-6 mot Källar’n och 17-3 mot LC17 BK F.

Hans Gustavsson toppade för LC17BK F med 754, följd av Hans Andersson på 714.

För LC17 BK var Stefan Snarberg i topp mot Källar’n med 763, följd av Per Lindh på 716. Mot LC17 BK F var Reino Vargeng i topp med 864, följd av Stefan Snarberg på 779.

 

Div. 3 Västra Svealand

Pollux och Sun Club tog båda emot gästande Karlstad BK hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Pollux med 14-6 och Sun Club med 11-9.

För Pollux var Mikael Edesgård i topp med 855, följd av Bosse Larsson på 823.

John Sjöberg toppade för Sun Club med 923, följd av Kent Andreasson på 739.

Håkan Edén toppade för KBK i båda matcherna, 752 mot Pollux och 825 mot Sun Club. Kennet Boström följde mot Pollux på 716 och mot Sun Club följde Christer Mellberg på 766.

 

CarlstadHammarö IF F och CarlstadHammarö IF tog båda emot Taifun F på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, CHIF F med 14-5 och CHIF med 17-3.

För CHIF F var Åke Rask i topp med 773, följd av Sven Gustavsson på 704.

Svein-Erik Mjöster toppade för CHIF med 822, följd av Christian Jakobsen på 801.

För Taifun var Kenneth Dahlin i topp mot CHIF F med 767, följd av Remy Olsson på 749. Mot CHIF var Per-Erik Nilsson i topp med 828, följd av Remy Olsson på 722.

 

Fryken tog emot gästande Åmåls BC F hemma i Hagfors.

De vann sin match med 14-6.

Fredrik Hesselberg-Meyer toppade för hemmalaget med 828, följd av Katarina Dalgren på 698.

 

Fryksdalen fick också besök av Åmåls BC F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 20-0.

Lars Thomasson toppade för hemmalaget med 877, följd av Åke Berglund på 788.

 

Inga matcher för BC Säffle denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna tog emot gästande BK Ally Team hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Ann-Sofie Falkeling toppade för hemmalaget med 745, följd av Malin Palosaari på 683.

 

Solklot tog emot gästande ÖsPå Dam hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 16-4.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 724, följd av Annelie Johansson på 718.

 

Wåxnäsflickorna tog också emot gästande ÖsPå på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Christina Felling toppade för hemmalaget med 779, följd av Jeanette Larsson på 744.

 

Reserv 7

Fryksdalen B tog emot CarlstadHammarö IF C på sina hemmabanor.

De vann sin match med 20-0.

Stefan Blomquist toppade för hemmalaget med 746, följd av Michael Nilsson på 633.

För CHIF C var Stefan Gustavsson i topp med 480, följd av Kristian Nilsson på 477.

 

Bågen B tog också emot CarlstadHammarö IF C på hemmaplan.

De vann sin match med 16-4.

Jörgen Törnqvist toppade för hemmalaget med 708, följd av Magnus Olsson på 679.

För CHIF C var Bosse Henriksson i topp med 641, följd av Stefan Gustavsson på 484.

 

Sun Club B tog emot CarlstadHammarö IF B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 15-5.

Ulf Gullbrand toppade för hemmalaget med 632, följd av Anton Gustavsson på 628.

För CHIF B var William Andersson i topp med 580, följd av Sven Gustavsson på 561.

 

Gruvan B tog också emot CarlstadHammarö IF B på hemmaplan.

De vann sin match med 16-4.

Johan Johansson toppade för Gruvan med 743, följd av Jennie Lindberg på 734.

För CHIF B var Peter Nilsson i topp med 725, följd Magnus Geijer på 504.

Uppdaterad: 17 OKT 2016 13:00 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info