Hoppa till sidans innehåll

Omgång 4


Krönikan omg. 4

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BKF Falkenberg hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Björn Lindqvist toppade för hemmalaget med 907, följd av Mattias Nilsson på 856.

 

Mellanallsvenskan

Bågen hade bortamatcher i Fagersta mot BK Triss och Västerås SK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Triss med 12-8.

Västerås blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Dennis Hellbergh toppade mot Triss med 857, följd av Mikael Johansson på 795. Mot Västerås var Joackim Biehl i topp med 896, följd av Dennis Hellbergh på 826.

 

Tegnér spelade också borta mot Västerås SK och BK Triss.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Västerås med 13-7.

Triss blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Joakim Nordén toppade i båda matcherna, 853 mot Västerås och 917 mot Triss. Niclas Eriksson följde mot Västerås på 821 och Sören Larsson mot Triss på 831.

 

Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande BK Origo hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Wåxnäs med 16-4 och Taifun med 15-5.

Isabelle Hultin toppade för Wåxnäs med 846, följd av Leif Johannesson på 843.

För Taifun var Lennart Johansson i topp med 863, följd av Jonas Persson-Planefors på 799.

 

Nobel spelade bortamatcher i Stockholm-Högdalen mot BK Amiki och Stureby BK F1.

De fick ett poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Amiki.

Matchen mot Stureby slutade i förlust 9-11.

Klas Thunberg toppade mot Amiki med 889, följd av Anders Wåhlstedt på 855. Mot Stureby var Sebastian Larsson Kuusisto i topp med 912, följd av Klas Thunberg på 886.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F spelade borta mot BK Kyrk och BK Kåess.

Båda matcherna slutade i förlust 3-17.

Jan-Erik Elf toppade i båda matcherna, 839 mot Kyrk och 884 mot Kåess. Sven Stridsberg följde mot Kyrk på 764 och mot Kåess följde Else-Britt Stridsberg på 789.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F och Arvika West tog båda emot gästande Mariestads BS.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Jösse med 18-2 och Arvika West med 16-4.

Linus Carle toppade för Jösse med 910, följd av Kristian Persson på 888.

För Arvika West var Kjell-Conny Larsson i topp med 833, följd av Jimmy Leverström på 766.

 

Almen tog emot gästande BK Gärdet hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tobias Hansen toppade för hemmalaget med 796, följd av Mattias Lindblom på 779.

 

Merrimac spelade borta mot BK Glam F och BK Pliggen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Pliggen med 15-5.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Lejby Eriksson toppade mot Glam med 722, följd av Eva-Lotte Axelsson på 712. Mot Pliggen var Daniel Levänen i topp med 761, tätt följd av Albin Johansson på 760.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot BK Loket och Asterix.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Loket och 0-20 mot Asterix.

Anders Berg toppade för Asterix med 908, följd av Juha Tuohino på 865.

För Bågen var Jan Johansson i topp mot Loket med 767, följd av Emil Jansson på 764. Mot Asterix toppade Dennis Byberg med 727, följd av Krister Siivola på 709.

 

Gruvan hade bortamatcher i Tibro mot BK ÖsPå och Team Tibro.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Team Tibro med 13-7.

ÖsPå blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Janne Johansson toppade i båda matcherna, 761 mot ÖsPå och 860 mot Tibro. Benny Norlin följde mot ÖsPå på 759 och mot Tibro följde Thomas Mjöster på 800 prick.

 

Kasi och Nobel F tog båda emot gästande BK Trix på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 13-7 och Nobel med 14-6.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 765, tätt följd av Torbjörn Albertsson på 764.

För Nobel var Torbjörn Wiktorsson i topp med 782, följd av Stig Hermansson på 760.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK och Kasi F tog båda emot gästande Volvo FK hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 13-7.

Kasi spelade oavgjort 10-10.

Pajo Vujic toppade för LC17 med 800, följd av Henrik Öhberg på 760.

För Kasi var Kenneth Engman i topp med 775, följd av Jan Nordqvist på 712.

 

LC17 BK F spelade bortamatcher i Örebro mot BK Solid och Karlslunds IF.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Solid och 9-11 mot Karlslund.

Jeanette Svahn toppade mot Solid med 701, följd av Per Lindh på 699. Mot Karlslund var Hans Andersson i topp med 713, följd av Per Lindh på 696.

 

Div. 3 Västra Svealand

BC Säffle tog emot CarlstadHammarö IF F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Jonny Skoglund toppade för hemmalaget med 794, följd av Torbjörn Johansson på 757.

För CHIF F var Bo Nilsson i topp med 653, följd av Börje Karlsson på 619.

 

Sun Club och Pollux tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF hemma på Idrottshuset.

Pollux spelade oavgjort 10-10.

För Sun Club blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Robin Sandberg toppade för Sun Club med 794, följd av Lennart Svärd på 785.

För Pollux var Janne Andersson i topp med 768, följd av Mikael Edesgård på 734.

Svein-Erik Mjöster toppade för CHIF i båda matcherna, 802 mot Sun Club och 716 mot Pollux. Mattias Pettersson följde mot Sun Club på 746 och mot Pollux följde Mattias Grönberg på 696.

 

Inga matcher för Fryksdalen, Karlstad BK, Taifun F och Fryken denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna spelade bortamatcher mot BK Örnen och LDBS Zorita B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Örnen och 13-6 mot Zorita.

Eva Falkenström toppade mot Örnen med 714, följd av Malin Palosaari på 709. Mot Zorita var Marianne Gustafsson i topp med 697, följd av Malin Palosaari på 689.

 

Inga matcher för Solklot och Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Reserv 7

Bågen B tog emot Sun Club B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Alexander Beck toppade för hemmalaget med 860, följd av Sara Eriksson på 753.

För Sun Club var Tage Hansson i topp med 647, tätt följd av Viktor Karlsson på 646.

 

Fryksdalen B tog också emot Sun Club B på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Mats Forsberg toppade för hemmalaget med 852, följd av Lars Thomasson på 803.

För Sun Club var Viktor Karlsson i topp med 703, följd av Tage Hansson på 664.

 

CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF B tog båda emot Gruvan B hemma på X-näshallen.

CHIF B vann sin match med 10-9.

CHIF C förlorade sin match med 4-16.

Bosse Henriksson var i topp för CHIF C med 615, följd av Elise Norqvist på 545.

Lars Bäckström toppade för CHIF B med 607, följd av Sven Gustavsson på 599.

Bosse Larsson toppade för Gruvan mot CHIF C med 653, följd av Ronny Persson på 610. Mot CHIF B var Ronny Persson i topp med 636, följd av Lars Rosenblad på 535.

Uppdaterad: 26 SEP 2016 13:13 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info