Hoppa till sidans innehåll

Omgång 3


Krönikan omg. 3

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Team Pergamon hemma i Arvika.

De spelade en jämn match, det stod 7-8 inför sista serien där det blev 2-2 i matcher och totalen avgjorde med ynka tre poäng till gästernas favör, och matcher slutade i förlust 9-11.

Markus Jansson toppade med 962, följd av Karl-Johan Eliasson på 896.

 

Mellanallsvenskan

Bågen hade bortamatcher mot BK Domino och Vimmerby BK.

Förlust i båda matcherna, 5-14 mot Domino och 5-15 mot Vimmerby.

Eric Jansson toppade mot Domino med 853, följd av Magnus Johansson på 818. Mot Vimmerby var Magnus Johansson i topp med 849, följd av Samuel Mäkinen på 817.

 

Tegnér spelade borta mot Team Mariestad BK och BK Glam.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Mariestad med 12-8.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Joakim Nordén toppade i båda matcherna, 861 mot Mariestad och 919mot Glam. Niclas Eriksson följde mot Mariestad på 767 och Max Andersson mot Glam på 808.

 

Div. 1 Södra Svealand

Nobel tog emot BK Stallis hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 17-3

Marcus Karlsson toppade med 869, tätt följd av Christian Liljestrand på 868.

 

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande BK Force hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 12-8.

För Taifun blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Eric Sjöberg toppade för Wåxnäs med 947, följd av Isabelle Hultin på 866.

För Taifun var Lennart Johansson i topp med 839, följd av Jonas Persson-Planefors på 787.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande Trollhättan Dolphins hemma i Säffle.

De spelade oavgjort 10-10.

Lars Lindh toppade med 857, följd av Jan-Erik Elf på 798.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F spelade bortamatcher mot Edsbowlarna och Almen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Almen.

Ed blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Mattias Lindblom var i topp för Almen med 842, följd av Tobias Hansen på 827.

För Jösse var Mattias Melin i topp i båda matcherna, 860 mot Ed och 975 mot Almen. Björn Andersson följde mot Ed på 758 och Kenneth Johnsson följde mot Almen på 818.

 

Arvika West spelade borta mot BK Trix och Bågen F.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Trix och 4-16 mot Bågen.

Stefan Bäck toppade för Bågen med 875, följd av Jan Johansson på 825.

För Arvika West var Tommy Österholm i topp mot Trix med 761, följd av Kjell-Conny Larsson på 725. Mot Bågen var Jimmy Leverström i topp med 754, följd av Monica Wågby på 711.

 

Gruvan tog emot Asterix hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 10-9.

Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson toppade för Gruvan med 837, följd av Janne Johansson på 774.

För Asterix var Niklas Kjellman i topp med 867, följd av Anders Berg på 794.

 

Merrimac fick också besök av Asterix på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Elias Levänen toppade för Merrimac med 914, följd av Daniel Levänen på 863.

För Asterix var Jan-Erik Åkesson i topp med 931, följd av Niklas Kjellman på 833.

 

Nobel F och Kasi tog båda emot gästande BK Loket på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 14-6 och Kasi med 11-9.

Leif Göthberg toppade för Nobel med 807, följd av Villy Johansson på 784.

För Kasi var Kennet Näs i topp med 803, tätt följd av Hans Andersson på 802.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F och LC17 BK tog båda emot gästande King Cobra BK F på hemmaplan.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 11-8 och LC17 med 16-4.

Björn Karlsson toppade för Kasi med 761, följd av Lennart Myhrman på 743.

För LC17 var Stefan Snarberg i topp med 805, följd av Heinz Frederich på 787.

LC17 BK F tog emot gästande King Cobra på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade iförlust 7-13.

Henrik Öhberg toppade med 733, följd av Per Lindh på 679.

 

Div. 3 Västra Svealand

Pollux hade bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-12 mot Åmål och 3-17 mot Säffle. Mathias Adolfsson-Bergman toppade för Säffle med 938, följd av pappa Christer Adolfsson på 855.

För Pollux toppade Sune Fridén i båda matcherna, 778 mot Åmål och 760 mot Säffle. Stig Larsson följde mot Åmål på 721 och Bo Larsson följde mot Säffle på 683.

 

CarlstadHammarö IF och Carlstad Hammarö IF F tog båda emot gästande Fryksdalen BK hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 8-12 för CHIF och 2-18 för CHIF F.

Kurt Lundqvist toppade för CHIF med 783, följd av Christian Jakobsen på 762.

För CHIF F var Benny Styffe och Bo Nilsson båda i topp med 666.

Mats Syvertsson toppade för Fryksdalen mot CHIF med 713, följd av Åke Berglund på 692. Mot CHIF F var Roland Bönström i topp med 820, följd av Åke Berglund på 710.

 

Karlstad BK och Taifun F tog båda emot gästande Fryken hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 13-7.

För KBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Håkan Edén toppade för KBK med 737, följd Kennet Boström på 712.

För Taifun var Kenneth Dahlin i topp med 766, följd av Remy Olsson på 715.

Joel Landegren toppade för Fryken mot KBK med 721, följd av Fredrik Hesselberg-Meyer på 714. Mot Taifun var Ann-Britt Persson i topp med 716, följd av Fredrik Hesselberg-Meyer på 703.

 

Inga matcher för Sun Club denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot hade bortamatcher mot BK Örnen och LDBS Zorita B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna med 11-9.

Annelie Johansson toppade mot Örnen med 746, följd av Johanna Frykestam på 731. Mot Zorita var Johanna Frykestam i topp med 716, följd av Annelie Johansson på 706.

 

Kulorna tog emot gästande Götene BK hemma i Karlskoga.

De vann matchen med 17-3.

Ingela Öhman toppade för hemmalaget med 757, följd av Ann-Louise Aureliusson på 728.

 

Wåxnäsflickorna spelade borta mot BK Båken.

Matchen slutade i förlust 1-19.

Christina Felling toppade med 713, följd av Jeanette Larsson på 688.

 

Reserv 7

Sun Club B tog emot Bågen B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 11-9.

Lennart Svärd toppade för hemmalaget med 844, följd av Ulf Gullbrand på 676.

För Bågen var Stefan Bäck i topp med 870, följd av Kediga Ibrahim på 582.

 

Gruvan B fick också besök av Bågen B på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Lucas Nilsson toppade för hemmalaget med 678, följd av Johan Johansson på 595.

För Bågen var Stefan Bäck i topp med 712, följd av Magnus Olsson på 575.

 

CarlstadHammarö IF B och CarlstadHammarö IF C tog båda emot gästande Fryksdalen B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen och matcherna slutade i förlust, 2-17 för CHIF B och 1-19 för CHIF C.

 Kurt Bäckman toppade för CHIF B med 610, följd av Magnus Geijer på 535.

För CHIF C var Mats Larsson i topp med 454, följd av Stefan Gustavsson på 447.

Bengt-Göran Thorin var i topp i båda matcherna för Fryksdalen, 756 mot CHIF B och 765 mot CHIF C. Conny Andersson följde mot CHIF B på 686 och mot CHIF C följde Michael Nilsson på 626.

Uppdaterad: 20 SEP 2016 12:42 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info