Hoppa till sidans innehåll

Omgång 20


Krönikan omg. 20

 

Elitserien

Inga matcher för Jösse under helgen.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Tegnér hemma i Hagfors för säsongens sista match i grundserien.

Efter en jämn match vann de med 11-9.

Björn Rudshagen toppade för hemmalaget med 939, följd av Eric Jansson på 893.

För Tegnér var Peter Johannesson i topp med 916, följd av Fredrik Bjurteg på 891.

Bågen kommer att spela kvar i Allsvenskan utan kvalmatcher.

Tegnér kommer att spela kvalmatcher till elitserien.

 

Div. 1 Södra Svealand

Nobel tog emot gästande Team Baltzar BC hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Sebastian Larsson-Kuusisto toppade för hemmalaget med 859, följd av Anders Wåhlstedt på 832.

Nobel kommer att spela kvalmatcher till Mellanallsvenskan, den första mot Matteus-Pojkarna 6-7 maj.

 

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande Varta BK hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 13-7.

För Wåxnäs blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun med 887, följd av Robert Källberg på 866.

För WBC var Emil Sjögren i topp med 889, följd av Bengt Bäcklund på 865.

Taifun kommer att spela kvar i div 1 utan kvalmatcher.

Wåxnäs kommer att spela kvalmatcher till Mellanallsvenskan, den första mot Team Linköping BC 6-7 maj.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F spelade bortamatcher mot Jönköpings KK och Falköpings AIK.

Förlust i båda matcherna, 3-17 mot Jönköping och 1-19 mot Falköping.

Jan-Erik Elf toppade mot Jönköping med 742, följd av Kasper Jansson på 740. Mot Falköping var Magnus Karlsson i topp med 823, följd av Kasper Jansson på 788.

Tegnér F kommer att spela i div 2 nästa säsong.

 

Div. 2 Västra Svealand

Almen tog emot gästande Team Tibro hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 12-8.

Mattias Lindblom toppade för hemmalaget med 867, följd av Perra Karlsson och Jimmy Grönros som båda hade 848.

Almen kommer att spela kvalmatch för att vara kvar i div 2 mot Pliggen 13-14 maj.

 

Jösse F spelade bortamatcher mot Asterix och BK Loket.

Båda matcherna slutade i förlust 7-13.

Niklas Kjellman toppade för Asterix med 913, följd av Juha Tuohino på 806.

Mattias Melin toppade för Jösse mot Asterix med 854, följd av Ulf Hjalmarsson på 813. Mot Loket var Kennet Johansson i topp med 819, följd av Mattias Melin på 773.

Asterix spelar kvalmatcher till div 1, den första mot Mini Arccus Club 6-7 maj.

Jösse F spelar kvalmatcher till div 1, den första mot BK Force 6-7 maj.

 

Merrimac spelade bortamatcher mot BK Gärdet och Mariestads BS.

Båda matcherna slutade i förlust 6-14.

Albin Johansson toppade mot Gärdet med 827, följd av Lejby Eriksson på 797. Mot Mariestad var Dan Axelsson i topp med 772, följd av Kristian Villadsen på 749.

Merrimac kommer att spela i div 3 nästa säsong.

 

Kasi och Nobel F tog båda emot gästande Arvika West hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 16-4 och Nobel med 13-7.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 863, följd av Sebastian Karlsson på 849.

För Nobel var Stig Hermansson i topp med 834, följd av Stefan Nilsson på 796.

Bo Andersson och Kjell-Conny Larsson toppade båda för Arvika West mot Kasi med 735, följda av Håkan Magnusson på 732. Mot Nobel var Roland Lund i topp med 810, följd av Gunnar Dahlman på 726.

Kasi går upp och kommer att spela i div 1 nästa säsong.

Nobel F kommer att spela kvar i div 2 utan kvalmatcher.

Arvika West kommer att spela i div 3 nästa säsong.

 

Bågen F skulle ha spelat mot BK ÖsPå under helgen men de lämnade WO.

Tilldelat resultat är 10-0.

Bågen F spelar kvar i div 2 utan kvalmatcher.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot BK Pliggen och BK Glam.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Pliggen och 1-19 mot Glam.

Bosse Larsson toppade mot Pliggen med 805, följd av Mikael Lindberg på 726. Mot Glam var Benny Norlin i topp med 767, följd av Bosse Larsson på 736.

Gruvan kommer att spela kvalmatcher om att vara kvar i div 2, den första mot Pollux 6-7 maj.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK spelade bortamatcher mot King Cobra F och King Cobra.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot King Cobra F.

King Cobra blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Pajo Vujic toppade i båda matcherna, 709 mot King Cobra F och 736 mot King Cobra. Per Lindh följde i båda, 701 mot King Cobra F och 709 mot King Cobra.

LC17 spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Kasi F spelade bortamatcher mot BK Solid och Karlslunds IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Karlslund med 17-3.

Solid blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Rolf Maajaakkola toppade mot Solid med 828, följd av Leif Borg på 816. Mot Karlslund var Hans Andersson i topp med 917, följd av Jan Nordqvist på 887.

Kasi F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

LC17 BK F tog emot gästande BK Hammarslaget på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Daniel Norevik toppade för hemmalaget med 740, följd av Christer Lindahl på 731.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken och Fryksdalen tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF F hemma i Hagfors.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 17-3.

Fredrik Hesselberg-Meyer toppade för Fryken med 880, följd av Joel Landegren på 837.

För Fryksdalen var Mats Forsberg i topp med 881, följd av Lars Thomasson på 796.

Benny Styffe toppade för CHIF F i båda matcherna, 824 mot Fryken och 795 mot Fryksdalen. Bo Nilsson följde mot Fryken på 676 och mot Fryksdalen följde Ragnvald Aaker på 759.

Fryken spelar kvar i div 3 nästa säsong.

Fryksdalen spelar kvalmatcher till div 2, den första mot BK Joar 6-7 maj.

CHIF F spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

Karlstad BK och Taifun F skulle ha spelat mot Åmåls BC F i helgen men de lämnade WO.

Båda lagen fick tilldelat resultat 10-0.

Båda lagen spelar kvar i div 3 nästa säsong.

 

BC Säffle spelade bortamatcher mot Pollux och Sun Club.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Pollux och 12-8 mot Sun Club.

Sune Fridén toppade för Pollux med 752, följd av Mikael Edesgård på 723.

För Sun Club var John Sjöberg i topp med 936, följd av Robin Sandberg på 822.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade för Säffle i båda matcherna, 877 mot Pollux och 826 mot Sun Club. Torbjörn Johansson följde mot Pollux på 830 och mot Sun Club följde Thomas Eriksson på 797.

Pollux spelar kvalmatcher till div 2, den första mot Gruvan 6-7 maj.

Sun Club spelar kvar i div 3 nästa säsong.

BC Säffle går upp och kommer att spela i div 2 nästa säsong.

 

Inga matcher för CarlstadHammarö IF denna omgång.

CHIF går upp och kommer att spela i div 2 nästa säsong.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäsflickorna spelade två hemmamatcher under helgen mot LDBS Zorita och BK Båken.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Zorita och 9-11 mot Båken.

Jeanette Larsson toppade i båda matcherna, 714 mot Zorita och 780 mot Båken. Christina Felling följde mot Zorita på 652 och mot Båken följde Lill Mjöster på 729.

Wåxnäsflickorna spelar kvar i div 1 nästa säsong.

 

Solklot tog emot gästande BK Båken på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 719, följd av Anne Johansson på 678.

Solklot spelar kvalmatcher till Norra Allsvenskan, den första mot Stånga 6-7 maj.

 

Ingen match för Kulorna i helgen.

Kulorna spelar kvalmatch till Norra Allsvenska mot vinnaren av Solklot-Stånga 13-14 maj.

 

Reserv 7

Sun Club tog emot gästande Gruvan B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 12-7.

Johan Sjöberg toppade för hemmalaget med 837, följd av Robin Sandberg på 794.

För Gruvan var Mikael Lindberg i topp med 739, följd av Bosse Larsson på 704.

Gruvan slutade som trea i gruppen.

Sun Club slutade på fjärde plats.

 

Bågen B spelade mot Fryksdalen B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 13-7.

Sara Eriksson toppade för hemmalaget med 879, följd av Magnus Olsson på 773.

Michael Nilsson toppade för Fryksdalen med 657, tätt följd av Conny Andersson på 656.

Bågen B slutade som vinnare i gruppen.

Fryksdalen slutade på andra plats.

 

CarlstadHammarö IF C spelade mot CarlstadHammarö IF B hemma på X-näshallen.

CHIF B vann matchen med 18-2.

Mats Larsson toppade för CHIF C med 538, följd av Stefan Gustavsson på 394.

För CHIF B var Magnus Geijer i topp med 705, följd av Markus Almberg på 513.

CHIF B slutade som femma i gruppen.

CHIF C slutade på sjätte plats.

Uppdaterad: 24 APR 2017 17:03 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info