Hoppa till sidans innehåll

Omgång 2


Krönikan omg. 2

Då var vi igång med en ny säsong med seriespel, inga damlag i allsvenska denna säsong och endast 4-manna i reserven.

Elitserien

Jösse inledde seriepremiären med bortamatcher mot Bodens BS och Stureby BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Boden, Stureby blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-12.

Markus Jansson toppade mot Boden med 916, följd av Björn Lindqvist på 885. Mot Stureby var Fredrik Tjernes i topp med 853, följd av Mattias Jansson på 846.

 

Mellanallsvenskan

Bågen startade säsongen med hemmamatch mot gästande BK Glam.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Stefan Biehl toppade med 925, följd av Björn Rudshagen på 919.

 

Tegnér tog också emot gästande BK Glam i seriestarten.

De vann sin match med 10-9.

Morgan Sehlin toppade med 851, följd av Pontus Svensson på 843.

 

Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäs inledde med bortamatcher mot Hammarby IF och Scania IF. De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Scania, Hammarby blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Eric Sjöberg toppade i båda matcherna, 820 mot Hammarby och 857 mot Scania. Bengt Bäcklund följde i båda, 799 mot Hammarby och 845 mot Scania.

 

Taifun startade borta mot Stureby BK F1 och BK Amiki. Förlust i båda matcherna, 4-15 mot Stureby och 4-16 mot Amiki.

Brian Folkesson toppade mot Stureby med 929, följd av Marcus Rudolfsson på 801. Mot Amiki var Jonas Dahlin i topp med 815, följd av Marcus Rudolfsson på 803.

 

Nobel inledde med hemmamatch mot Varta BK.

De vann sin match med 15-5.

Marcus Karlsson toppade med 870, följd av Christian Liljestrand på 844.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F inledde med att möta Team Alingsås BC F1 på hemmaplan. De vann sin match med 14-6.

Lars Lindh toppade med 790, följd av Jan-Erik Elf på 780.

 

Div. 2 Västra Svealand

Arvika West och Jösse F inledde båda med hemmamatcher mot gästande BK ÖsPå.

Jösse vann sin match med 17-2.

För Arvika West blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Roland Lund toppade för Arvika West med 839, följd av Jimmy Leverström på 786.

För Jösse var Mattias Nilsson i topp med 813, följd av Björn Andersson på 797.

 

Gruvan mötte KS Edsbowlarna på hemmaplan i seriestarten.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Janne Johansson var i topp för hemmalaget med 922, följd av Thomas Mjöster på 740.

 

Merrimac fick även de besök av KS Edsbowlarna i premiären.

De vann sin match med 12-6.

Elias Levänen toppade med 870, följd av Lejby Eriksson på 854.

 

Almen startade med bortamatcher mot Asterix och Loket.

Förlust i båda matcherna, 5-15 mot Asterix och 4-16 mot Loket.

Anders Berg toppade för Asterix med 855, följd av Marcus Visuri på 770.

För Almen toppade Jessica Jansson mot Asterix med 781, följd av Gustav Green på 757. Mot Loket var Mattias Lindblom i topp med 841, följd av Jessica Jansson på 792.

 

Kasi inledde med bortamatcher mot BK Gärdet och Mariestads BS.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Mariestad med 15-5.

Gärdet blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Per Thomassen toppade mot Gärdet med 739, följd av Ronny Sundqvist på 727. Mot Mariestad var Rolf Maajaakkola i topp med 751, följd av Ronny Sundqvist på 742.

 

Nobel F startade med bortamatcher mot BK Glam F och BK Pliggen. De fick två poäng med sig genom vinst med 11-8 mot Pliggen.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Patrick Post toppade mot Glam med 802, följd av Stig Hermansson på 760. Mot Pliggen var Leif Göthberg i topp med 746, tätt följd av Stig Hermansson på 745.

 

Bågen F inledde på hemmaplan med att ta emot Team Tibro BK.

De vann matchen med 12-8.

Toppade för hemmalaget gjorde Stefan Bäck med 862, följd av Samuel Mäkinen på 800 prick.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F inledde med bortamatcher mot LC17 BK F och BK Källar´n.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot LC17 BK F och 11-9 mot Källar´n.

Ingela Öhman toppade för LC17 BK F med 744, följd av Gittan Eriksson på 677.

För Kasi var Björn Karlsson i topp mot LC17 BK F med 711, tätt följd av Leif Borg på 710. Mot Källar´n var Allan Jonsson i topp med 734, följd av Björn Karlsson på 715.

 

LC17 BK började med bortamatcher mot BK Taggen och BK Rush.

Förlust i båda matcherna, 7-13 mot Taggen och 9-11 mot Rush.

Daniel Norevik toppade mot Taggen med 725, tätt följd av Stefan Snarberg på 722. Mot Rush var Stefan Snarberg i topp med 769, följd av Pajo Vujic på 759.

 

Div. 3 Västra Svealand

Pollux och Sun Club tog båda emot gästande Taifun F i seriestarten. Pollux vann sin match med 14-6.

Sun Club och Taifun spelade oavgjort 10-10.

Sune Fridén toppade för Pollux med 850, följd av Mikael Edesgård på 744.

För Sun Club var Robin Sandberg i topp med 859, följd av Lennart Svärd på 719.

Katarina Dahlin toppade i båda matcherna för Taifun, 816 mot Pollux och 834 mot Sun Club. Lars Dedorson följde mot Pollux på 764 och mot Sun Club följde Kenneth Dahlin på 710.

 

CarlstadHammarö IF F och Carlstad Hammarö IF tog båda emot Karlstad BK hemma på X-näshallen.

CHIF vann sin match med 16-4.

För CHIF F slutade matchen i förlust 9-11.

Joakim Helgesson toppade för CHIF F med 689, följd av Lennart Wester på 647.

För CHIF var Angelica Grönberg i topp med 879, följd av pappa Kurt Lundqvist på 753.

Håkan Edén toppade för KBK i båda matcherna, 791 mot CHIF F och 806 mot CHIF. Kennet Boström följde i båda, 731 mot CHIF F och 706 mot CHIF.

 

BC Säffle inledde med bortamatcher mot Fryksdalen och Fryken.

De fick två poäng med sig genom vinst med 11-8 mot Fryken.

Fryksdalen blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Roland Bönström toppade för Fryksdalen med 870, följd av Stig Nejd på 824.

För Fryken var Fredrik Hesselberg-Meyer i topp med 907, följd av Joel Landegren på 754.

Sven-Erik Bäcklund var i topp för Säffle mot Fryksdalen med 872, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 773. Mot Fryken toppade Thomas Eriksson med 775, följd av Jonny Skoglund på 737.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot inledde med att möta BK Alley Team på hemmaplan.

De vann sin match med 17-2.

Annelie Johansson toppade med 809, följd av Ingegerd Eliasson på 737.

 

Wåxnäsflickorna mötte även de BK Alley Team i seriestarten.

De vann sin match med 12-8.

Jeanette Larsson toppade med 697, följd av Marie Milde på 647.

 

Kulorna inledde med hemmamatch mot ÖsPå Dam.

De vann matchen med 17-2.

Ann-Louise Aureliusson toppade med 718, följd av Malin Palosaari på 694.

 

Reserv 7

CarlstadHammarö IF B mötte CarlstadHammarö IF C hemma på X-näshallen.

CHIF C vann matchen med 14-6.

Joel Sundhäll toppade i CHIF B med 468, följd av William Andersson på 448.

För CHIF C var Elise Norqvist i topp med 561, följd av Lina Träff på 366.

 

Gruvan B inledde med att ta emot Sun Club B.

De vann sin match med 13-7.

Lucas Nilsson toppade för hemmalaget med 677, följd av Johan Johansson på 615.

För Sun Club var Leon Hellberg i topp med 654, följd av Anton Gustavsson på 637.

 

Fryksdalen B mötte Bågen B i seriestarten.

De vann sin match med 14-6.

Lars Thomasson toppade för hemmalaget med 749, följd av Bjarne Linnerstorp på 681.

För Bågen var Dennis Byberg i topp med 639, följd av Magnus Olsson på 615.

Uppdaterad: 14 SEP 2016 12:47 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info