Hoppa till sidans innehåll

Omgång 19


Krönikan omg. 19

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Stureby BK hemma i Arvika.

De vann sin match med 17-3.

Linus Carle toppade för hemmalaget med 923, tätt följd av Mattias Jansson på 921.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Team Linköping BC hemma i Säffle.

De vann sin match med 12-7.

Joakim Nordén toppade för hemmalaget med 1028, följd av Robin Sundfelt på 880.

 

Bågen tog också emot Team Linköpings BC på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Fyra man över 900 med Eric Jansson i topp med 1019, följd av Stefan Biehl 983, Björn Rudshagen 931 och Tomas Henriksson på 907.

 

Div. 1 Södra Svealand

Nobel spelade bortamatcher mot Wåxnäs och Taifun.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Wåxnäs och 12-8 mot Taifun.

Jimmy Lillemo toppade för Wåxnäs med 873, följd av Bengt Bäcklund på 862.

För Taifun var Marcus Rudolfsson i topp med 964, följd av Jonas Dahlin på 907.

Anders Wåhlstedt toppade för Nobel mot Wåxnäs med 905, följd av Klas Thunberg på 899. Mot Taifun var Daniel Svahn i topp med 986, följd av Klas Thunberg på 862.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande BK Skrufscha hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Peter Hahn toppade för hemmalaget med 827, följd av Jan-Erik Elf på 799.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F och Arvika West tog båda emot gästande BK Trix hemma i Arvika.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Jösse med 13-7 och Arvika West med 18-2.

Ulf Hjalmarsson toppade för Jösse med 880, följd av Mattias Melin på 877.

För Arvika West var Roland Lund i topp med 928, följd av Monica Wågby på 786.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot KS Edsbowlarna och Almen.

De fick två poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 i båda matcherna.

Jimmy Walther toppade för Almen med 991, följd av Perra Karlsson på 966.

För Bågen var Dennis Hellbergh i topp i båda matcherna, 972 mot Edsbowlarna och 985 mot Almen. Stefan Frykstedt följde mot Edsbowlarna på 801 och mot Almen följde Jan Johansson på 875.

 

Asterix spelade bortamatcher mot Nobel F och Kasi.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Kasi och oavgjort 10-10 mot Nobel.

Peter Igelström toppade för Nobel med 854, följd av Torbjörn Wiktorsson på 850.

För Kasi var Asko Juola i topp med 871, följd av Per Thomassen på 839.

Anders Berg toppade för Asterix i båda matcherna, 821 mot Nobel och 839 mot Kasi. Jan-Erik Åkesson följde mot Nobel på 792 och Johan Andersson följde mot Kasi på 826.

 

Merrimac tog emot gästande Loket på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 907, följd av Dan Axelsson på 832.

 

Gruvan tog också emot gästande Loket hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Janne Johansson toppade för hemmalaget med 973, följd av Benny Norlin på 932.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F och LC17 BK tog båda emot gästande BK Taggen hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 12-8 och LC17 med 13-7.

Torbjörn Albertsson toppade för Kasi med 800, följd av Ronny Sundqvist på 785.

För LC17 var Pajo Vujic i topp med 793, följd av Tom Thomsen på 736.

 

LC17 BK F tog emot gästande BK Rush på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Gittan Ericsson toppade för hemmalaget med 738, följd av Peter Johansson på 686.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken spelade bortamatcher mot BC Säffle och Åmåls BC F.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Säffle och 4-16 mot Åmål.

Christer Adolfsson toppade för Säffle med 828, följd av sonen Mathias Adolfsson-Bergman på 760.

Fredrik Hesselberg-Meyer toppade för Fryken i båda matcherna, 831 mot Säffle och 792 mot Åmål. Joel Landegren följde mot Säffle på 729 och mot Åmål följde Kent Karlsson Gunnarsson på 664.

 

Taifun F och Karlstad BK tog båda emot gästande Sun Club hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann sin match med 13-7.

För Taifun slutade det i förlust 9-11 efter en jämn match.

Brian Folkesson toppade för Taifun med 821, följd av Daniel Nilsson på 775.

För KBK var Birgit Ohlsson i topp med 730, följd av Lena Georgii på 728.

Lennart Warolin toppade för Sun Club mot Taifun med 726, följd av Lennart Svärd på 717. Mot KBK var Kent Andreasson och John Sjöberg båda i topp med 766, följda av Lennart Svärd på 744.

 

CarlstadHammarö IF och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande Pollux hemma på X-näshallen.

Båda matcherna slutade oavgjort 10-10.

Daniel Borg toppade för CHIF F med 785, följd av Åke Rask på 782.

För CHIF toppade Stig Eliasson med 891, följd av Angelica Grönberg på 832.

Mikael Edesgård och Sune Fridén toppade båda för Pollux mot CHIF F med 773, följda av Markus Cederborg på 747. Mot CHIF var Bosse Larsson i topp med 857, följd av Jenny Höglund på 849.

 

Inga matcher för Fryksdalen denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade bortamatcher mot BK Alley Team och ÖsPå Dam.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot ÖsPå med 11-7.

Alley Team blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Ingegerd Eliasson toppade mot Alley Team med 730, följd av Anne Johansson på 724. Mot ÖsPå var Anne Johansson i topp med 706, följd av Gunilla Jansson på 681.

 

Kulorna tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Malin Ahlgren toppade för hemmalaget med 828, följd av Marianne Gustafsson på 729.

För Wåxnäsflickorna var Jeanette Larsson i topp med 722, följd av Christina Felling på 705.

 

Reserv 7

Sun Club tog emot CarlstadHammarö IF C hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 18-2.

Lennart Svärd toppade för hemmalaget med 786, följd av Leon Hallberg på 645.

För CHIF C var Catharina Ståhle i topp med 580, följd av Elise Norqvist på 543.

 

Gruvan B spelade mot CarlstadHammarö IF C på hemmaplan.

De vann sin match med 19-1.

Gert Steen toppade för hemmalaget med 784, följd av Bosse Larsson på 718.

För CHIF C var Mats Larsson i topp med 538, följd av Catharina Ståhle på 483.

 

Fryksdalen B tog emot gästande CarlstadHammarö IF B hemma i Sunne.

De vann sin match med 16-4.

Stig Nejd toppade för hemmalaget med 746, följd av Tommy Berglund på 739.

För CHIF B var Sven Gustavsson i topp med 668, följd av Markus Almberg på 596.

 

Bågen B tog också emot gästande CarlstadHammarö IF B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 18-2.

Sara Eriksson toppade för hemmalaget med 859, följd av Magnus Olsson på 742.

För CHIF B var Markus Almberg i topp med 623, följd av Sven Gustavsson på 576.

Uppdaterad: 10 APR 2017 12:13 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info