Hoppa till sidans innehåll

Omgång 18


Krönikan omg. 18

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande BK FH Engelholm hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Fredrik Tjernes toppade med 905, tätt följd av Karl-Johan Eliasson på 903.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade sammandragmatcher i Säffle mot Sundbybergs IK och Djurgårdens IF.

De fick fyra poäng genom vinst i båda matcherna, 12-8 mot Sundbyberg och 18-2 mot Djurgården.

Fyra man över 900 mot Sundbyberg med Joakim Nordén i topp med 963, följd av Daniel Nordström-Green 930, Michael Johannesson 909 och Max Andersson på 904. Tre man över 900 mot Djurgården, Pontus Svensson toppade med 982, följd av Michael Johannesson 961 och Fredrik Bjurteg på 948.

 

Bågen spelade också sammandragsmatcher i Säffle mot Sundbybergs IK och Djurgårdens IF.

De fick poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna, 12-7 mot Sundbyberg och 14-6 mot Djurgården.

Fyra man över 900 mot Sundbyberg, Jonas Dammen toppade med 1047, följd av Alexander Beck 933, Dennis Hellbergh 919 och Stefan Biehl på 903. Jonas Dammen toppade även mot Djurgården med 930, följd av Dennis Hellbergh på 850.

 

Div. 1 Södra Svealand

Nobel spelade borta mot Hammarby IF och Scania IF.

De fick tre poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Hammarby och vinst med 13-7 mot Scania.

Anders Wåhlstedt toppade mot Hammarby med 972, följd av Thomas Grankvist på 903. Mot Scania var Lennart Nyman i topp med 933, följd av Sebastian Larsson Kuusisto på 924.

 

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande Team Gamleby BC hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Wåxnäs med 11-8 och Taifun med 14-6.

Isabelle Hultin toppade för WBC med 891, följd av Jimmy Lillemo på 875.

För Taifun toppade Lars Dedorson med 908, följd av Robert Källberg på 853.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande IK Sterling hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 1-19.

Peter Hahn toppade för hemmalaget med 805, följd av Lars Lindh på 799.

 

Div. 2 Västra Svealand

Arvika West och Jösse F tog båda emot gästande BK Pliggen hemma i Arvika.

Jösse vann sin match med 16-4.

Arvika West spelade oavgjort 10-10.

Jimmy Leverström toppade för Arvika West med 879, följd av Roland Lund på 842.

För Jösse var Ulf Hjalmarsson i topp med 863, följd av Raymond Jansson på 842.

 

Almen tog emot gästande BK Glam F hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 13-7.

Perra Karlsson och Jimmy Walther toppade båda för hemmalaget med 875, följda av Mattias Lindblom på 835.

 

Gruvan tog emot gästande Bågen F hemma på X-näshallen.

Gästerna vann efter en jämn match med 11-8.

Janne Johansson toppade för hemmalaget med 959, följd av Benny Norlin på 867.

För Bågen var Jan Johansson i topp med 851, följd av Hans Hedin på 843.

 

Merrimac tog också emot gästande Bågen F på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 867, följd av Lejby Eriksson på 862.

För Bågen var Jan Johansson i topp med 944, följd av Stefan Frykstedt på 935.

 

Kasi spelade bortamatcher mot BK Ös På och Team Tibro BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Ös På och 11-9 mot Tibro.

Asko Juola toppade mot Ös På med 883, följd av Per Thomassen på 805. Mot Tibro var Rainer Petrelius i topp med 871, följd av Tomas Karlsson på 821.

 

Asterix tog emot gästande BK Trix hemma i Degerfors.

De vann sin match med 14-6.

Anders Berg toppade för hemmalaget med 832, följd av Juha Tuohino på 799.

 

Nobel F spelade bortamatcher mot Mariestads BS och BK Gärdet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Gärdet.

Matchen mot Mariestad slutade i förlust 9-11.

Håkan Moberg toppade för Nobel mot Mariestad med 823, följd av Clas Nilsson på 812. Mot Gärdet var Leif Göthberg i topp med 873, följd av Håkan Moberg på 845.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK och Kasi F tog båda emot gästande Karlslunds IF hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 9-11 för LC17 och 7-13 för Kasi.

Stefan Snarberg toppade för LC17 med 804, följd av Pajo Vujic på 787.

För Kasi var Allan Jonsson i topp med 754, följd av Torbjörn Albertsson på 745.

 

LC17 BK F spelade bortamatcher mot King Cobra BK och King Cobra BK F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot King Cobra F.

King Cobra A blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Jan Frisell toppade mot King Cobra A med 737, följd av Peter Johansson på 720. Mot King Cobra F var Stefan Svahn i topp med 740, följd av Peter Johansson på 732.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken och Fryksdalen tog båda emot gästande Karlstad BK hemma i Hagfors.

Fryksdalen vann sin match med 18-2.

Frykens match slutade oavgjort 10-10.

Fredrik Hesselberg-Meyer toppade för Fryken med 830, följd av Andreas Bönström på 783.

För Fryksdalen var Åke Berglund och Mats Forsberg i topp med vardera 828, följda av Lars Thomasson på 804.

Christer Mellberg toppade för KBK mot Fryken med 821, följd av Rickard Nyström på 772. Mot Fryksdalen var Kennet Boström i topp med 755, tätt följd av Rickard Nyström på 754.

 

Taifun F spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Åmål.

Säffle blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Torbjörn Johansson var i topp för Säffle med 837, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 824.

Remy Olsson toppade för Taifun i båda matcherna, 806 mot Åmål och 851 mot Säffle. Lucas Nilsson följde mot Åmål på 784 och Daniel Nilsson följde mot Säffle på 768.

 

Inga matcher för CarlstadHammarö IF, CarlstadHammarö IF F, Pollux och Sun Club denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna spelade bortamatch mot Götene BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6.

Eva Falkenström toppade med 749, följd av Tarja Karlsson på 747.

 

Wåxnäsflickorna tog emot gästande BK Örnen hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 13-7.

Jeanette Larsson toppade för hemmalaget med 859, följd av Magdalena Milde på 796.

 

Solklot tog också emot gästande BK Örnen på hemmaplan.

De vann sin match med 18-2.

Maj-Britt Bohlin toppade för hemmalaget med 740, följd av Anne Johansson på 705.

 

Reserv 7

Gruvan B spelade bortamatcher mot Bågen B och Fryksdalen B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Fryksdalen med 12-8.

Bågen vann efter en jämn match med 10-9.

Eric Jansson toppade för Bågen med 893, följd av Magnus Olsson på 667.

För Fryksdalen var Johnny Svensson i topp med 757, följd av Lars Thomasson på 734.

Anders Milde toppade för Gruvan i båda matcherna, 692 mot Bågen och 759 mot Fryksdalen. Tobias Ambjörnsson följde mot Bågen på 672 och mot Fryksdalen följde Johan Johansson på 706.

 

Sun Club spelade bortamatcher mot CarlstadHammarö IF B och CarlstadHammarö IF C.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot CHIF B och 16-4 mot CHIF C.

Sven Gustavsson toppade för CHIF B med 676, följd av Kurt Bäckman på 593.

För CHIF C var Elise Norqvist i topp med 550, följd av Catharina Ståhle på 526.

Anton Gustavsson toppade för Sun Club i båda matcherna, 741 mot CHIF B och 649 mot CHIF C. Viktor Karlsson följde mot CHIF B på 633 och mot CHIF C följde Leon Hellberg på 629.

Uppdaterad: 04 APR 2017 09:33 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info