Hoppa till sidans innehåll

Omgång 16


Krönikan omg. 16

 

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot Team Alingsås och Team Pergamon.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Alingsås och 7-13 mot Pergamon.

Mattias Jansson toppade mot Alingsås med 929, följd av Karl-Johan Eliasson på 880. Mot Pergamon var Markus Jansson i topp med 965, följd av Fredrik Tjernes på 921.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade bortamatcher mot Vimmerby BK och BK Domino.

Förlust i båda matcherna, 5-14 mot Vimmerby och 8-12 mot Domino.

Fredrik Bjurteg toppade mot Vimmerby med 877, följd av Daniel Nordström-Green på 843. Tre man på 900 mot Domino, Joakim Nordén i topp med 918, följd av Fredrik Bjurteg 902 och Daniel Nordström-Green 900 prick.

 

Bågen spelade borta mot Team Mariestad och BK Glam.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-11 mot Mariestad och 4-16 mot Glam.

Björn Rudshagen toppade mot Mariestad med 972, följd av Eric Jansson på 862. Mot Glam var Jens Mathiesen i topp med 886, följd av Joackim Biehl och Alexander Beck som båda hade 862.

 

Div. 1 Södra Svealand

Taifun spelade bortamatcher mot BK Stallis och BK Force.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Stallis och oavgjort 10-10 mot Force.

Taifuns match slutade oavgjort 10-10.

Marcus Rudolfsson toppade i båda matcherna, 927 mot Stallis och 835 mot Force. Lars Dedorson följde mot Stallis på 898 och mot Force följde Robert Källberg på 831.

 

Wåxnäs spelade borta mot Vingåkers BK och Nobel.

Båda matcherna slutade i förlust, 6-14 mot Vingåker och 3-17 mot Nobel.

Stefan Nilsson toppade för Nobel med 924, följd av Christian Liljestrand på 922.

Göran Karlsson toppade för WBC mot Vingåker med 834, följd av Johan Sundler på 818. Mot Nobel var Isabell Hultin i topp med 842, följd av Mikael Jakobsen på 808.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande Kabaré BS hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Jan-Erik Elf toppade för hemmalaget med 857, följd av Sören Larsson på 822.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse och Arvika West tog båda emot gästande Almen hemma i Arvika.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Jösse med 17-2 och Arvika West med 14-6.

Karl-Johan Eliasson toppade för Jösse med 909, följd av Raymond Jansson på 856.

För Arvika West var Håkan Magnusson i topp med 780, följd av Jimmy Leverström på 752.

Tobias Hansen toppade för Almen mot Jösse med 747, följd av Jan Löf på 721. Mot Arvika West var Gustav Green i topp med 783, följd av Perra Karlsson på 763.

 

Bågen F tog emot gästande KS Edsbowlarna hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Tomas Henriksson toppade för hemmalaget med 858, följd av Hans Hedin på 840.

 

Nobel F spelade bortamatcher mot Asterix och BK Loket.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot Asterix.

Loket blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Anders Berg toppade för Asterix med 781, följd av Juha Tuohino på 768.

Håkan Moberg toppade för Nobel mot Asterix med 869, följd av Leif Göthberg på 840. Mot Loket var Torbjörn Wiktorsson i topp med 798, följd av Stig Hermansson på 778.

 

Merrimac tog emot gästande Kasi hemma i Filipstad.

De vann sin match med 11-9.

Lejby Eriksson toppade för hemmalaget med 923, följd av Kari Kuljunlahti på 885.

För Kasi var Hans Andersson i topp med 876, följd av Kennet Näs på 871.

 

Gruvan tog också emot gästande Kasi på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Janne Johansson toppade för hemmalaget med 914, följd av Bosse Larsson på 825.

För Kasi var Per Thomassen i topp med 841, följd av Sebastian Karlsson på 837.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F och LC17 BK tog båda emot gästande BK Rush hemma i Karlskoga.

LC17 vann sin match med 14-6.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Jan Nordqvist toppade för Kasi med 792, följd av Rolf Maajaakkola på 707.

För LC17 var Daniel Norevik i topp med 764, följd av Stefan Snarberg på 749.

 

LC17 BK F tog emot gästande Volvo FK hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8.

Stefan Svahn toppade för hemmalaget med 723, följd av Christer Lindahl på 718.

 

Div. 3 Västra Svealand

Karlstad BK och Taifun F tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 13-5.

KBKs match slutade oavgjort 10-10.

Lena Georgii toppade för KBK med 737, följd av Kennet Boström på 734.

För Taifun var Remy Olsson i topp med 820, följd av Daniel Nilsson på 770.

Angelica Grönberg toppade för CHIF mot KBK med 803, följd av Kurt Lundqvist på 800. Mot Taifun var Kurt Lundqvist i topp med 793, följd av Angelica Grönberg på 754.

 

Pollux och Sun Club tog båda emot gästande Fryken hemma på Idrottshuset.

Pollux vann sin match med 17-3.

Sun Clubs match slutade i förlust 9-10.

Mattias Lindblom toppade för Pollux med 830, följd av Mikael Edesgård på 817.

För Sun Club var John Sjöberg i topp med 945, följd av Lennart Svärd på 810.

Fredrik Hesselberg-Meyer toppade för Fryken i båda matcherna, 718 mot Pollux och 843 mot Sun Club. Joel Landegren följde i båda, 710 mot Pollux och 820 mot Sun Club.

 

Fryksdalen spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Åmål med 14-6.

Säffle blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Torbjörn Johansson toppade för Säffle med 856, följd av Sven-Erik Bäcklund på 779.

Mikael Jönsson toppade för Fryksdalen mot Åmål med 800, följd av Mats Syvertsson på 793. Mot Säffle var Mats Forsberg i topp med 786, följd av Lars Thomasson på 762.

 

Inga matcher för CarlstadHammarö IF F denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot spelade två matcher under helgen, på lördag mötte de Götene BK på bortaplan och på söndag spelade de en uppskjuten match mot LDBS Zorita B på hemmaplan.

De spelade hem fyra poäng genom vinst med 11-9 mot båda lagen.

Gunilla Jansson toppade i båda matcherna, 741 mot Götene och 765 mot Zorita. Maj-Britt Bohlin följde mot Götene på 674 och Anne Johansson mot Zorita på 714.

 

Kulorna tog emot gästande BK Båken hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Eva Falkenström toppade för hemmalaget med 772, följd av Ann-Louise Aureliusson på 761.

 

Inga matcher för Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Reserv 7

CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF B tog båda emot gästande Bågen B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 6-14 för CHIF C och 5-14för CHIF B.

Kurt Lundqvist toppade för CHIF C med 796, följd av Solbritt Nilsson på 561.

För CHIF B var Kurt Bäckman i topp med 689, följd av Lars Bäckström på 658.

Werner Biehl toppade för Bågen i båda matcherna, 763 mot CHIF C och 811 mot CHIF B. Magnus Olsson följde i båda, 707 mot CHIF C och 663 mot CHIF B.

 

Fryksdalen B spelade bortamatcher mot Gruvan B och Sun Club B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot gruvan och 16-4 mot Sun Club.

Johan Johansson toppade för Gruvan med 777, följd av Lars Rosenblad på 699.

För Sun Club var Lennart Svärd i topp med 732, följd av Viktor Karlsson på 683.

Lars Thomasson toppade för Fryksdalen i båda matcherna, 952 mot Gruvan och 925 mot Sun Club. Conny Andersson följde i båda, 795 mot Gruvan och 841 mot Sun Club.

Uppdaterad: 06 MAR 2017 13:15 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info