Hoppa till sidans innehåll

Omgång 15


Krönikan omg. 15

 

Elitserien

Jösse spelade borta mot IKW/Köping.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Eric Sjöberg toppade med 940, följd av Fredrik Tjernes på 921.

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Team Mariestad hemma i Hagfors.

De vann sin match med 11-8.

Tre man över 900 med Dennis Hellbergh i topp med 1020, följd av Joackim Biehl 975 och Stefan Biehl på 924.

 

Tegnér fick också besök av IKW/Köping på sina hemmabanor.

De vann sin match med 15-5.

Tre man över 900 med Fredrik Bjurteg i topp på 957, följd av Pontus Svensson 949 och Lars Lindh på 902.

 

Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande BK Flax hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 12-8.

Taifuns match slutade oavgjort 10-10.

Mikael Jakobsen toppade för WBC med 866, följd av Bengt Bäcklund på 818.

För Taifun toppade Jonas Dahlin med 944, följd av Mikael Johansson på 865.

 

Nobel tog emot gästande Team Gamleby BC hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Anders Wåhlstedt toppade för hemmalaget med 902, följd av Stefan Nilsson på 842.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande BS Bockarna hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Magnus Karlsson toppade för hemmalaget med 888, följd av Niclas Eriksson på 855.

 

Div. 2 Västra Svealand

Merrimac tog emot gästande Arvika West hemma i Filipstad.

De vann sin match med 17-3.

Dan Axelsson toppade för hemmalaget med 884, följd av Lejby Eriksson och Elias Levänen som båda hade 865.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp med 816, följd av Jan Wedin på 780.

 

Gruvan tog också emot gästande Arvika West på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Anders Milde toppade för hemmalaget med 835, följd av Mikael Lindberg på 812.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp med 810, följd av Kjell-Conny Larsson på 734.

 

Asterix spelade bortamatcher i Mariestad mot Mariestads BS och BK Gärdet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Gärdet med 15-5.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Anders Berg toppade mot Mariestad med 754, följd av Niklas Kjellman på 747. Mot Gärdet var Niklas Kjellman i topp med 931, följd av Marcus Visuri på 787.

 

Kasi och Nobel F tog båda emot gästande Jösse F hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 13-7.

För Nobel blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 873, följd av Asko Juola på 829.

För Nobel var Peter Igelström i topp med 841, följd av Stig Hermansson på 807.

Kristian Persson toppade för Jösse i båda matcherna, 865 mot Kasi och 879 mot Nobel. Markus Johansson följde mot Kasi på 832 och mot Nobel följde Kenneth Johansson på 859.

 

Almen tog emot gästande Pliggen hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 15-5.

Mattias Lindblom toppade med 835, följd av Jimmy Grönros på 816.

 

Bågen F tog emot gästande BK Glam F hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Hans Hedin toppade med 815, följd av Jan Johansson på 766.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK spelade bortamatcher i Köping mot BK Hammarslaget och Volvo FK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna med 14-6.

Ingela Öhman toppade mot Hammarslaget med 854, följd av Hans Gustavsson på 762. Mot Volvo var Hans Gustavsson i topp med 837, följd av Reino Vargeng på 783.

 

Kasi F spelade bortamatcher i Lindesberg mot King Cobra BK och King Cobra BK F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot King Cobra F med 12-8.

King Cobra blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Håkan Halldén toppade mot King Cobra med 754, följd av Allan Jonsson på 709. Mot King Cobra F var Leif Borg i topp med 766, följd av Torbjörn Albertsson på 748.

 

LC17 BK F tog emot gästande BK Solid hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Heinz Frederich toppade för hemmalaget med 720, följd av Jan Wikström på 706.

 

Div. 3 Västra Svealand

Sun Club och Pollux tog båda emot gästande Åmåls BC F hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Sun Club med 15-5 och Pollux med 16-4.

Robin Sandberg toppade för Sun Club med 837, följd av Lennart Svärd på 776.

För Pollux var Sune Fridén i topp med 863, följd av Jan Andersson på 743.

 

CarlstadHammarö IF och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande BC Säffle hemma på X-näshallen.

CHIF vann sin match med 12-8.

För CHIF F blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Thomas Pettersson toppade för CHIF med 931, följd av Angelica Grönberg på 878.

För CHIF F var Benny Styffe i topp med 793, följd av Lennart Wester på 744.

Sven-Erik Bäcklund toppade för Säffle mot CHIF med 820, följd av Roger Björklund på 802. Mot CHIF F var Torbjörn Johansson och Christer Adolfsson båda i topp med 866.

 

Fryksdalen och Fryken tog båda emot gästande Taifun F hemma i Hagfors.

Fryksdalen vann sin match med 15-5.

För Fryken blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 0-20.

Lars Thomasson toppade för Fryksdalen med 844, följd av Mats Forsberg på 826.

För Fryken var Joel Landegren i topp med 779, följd av Gertrud Persson på 696.

Per-Erik Nilsson toppade för Taifun mot Fryksdalen med 817, tätt följd av Remy Olsson på 816. Mot Fryken var Rickard Folkesson i topp med 814, följd av Per-Erik Nilsson på 784.

 

Inga matcher för Karlstad BK denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna tog emot gästande BK Örnen hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Marie Snarberg toppade för hemmalaget med 780, följd av Marianne Gustafsson på 717.

 

Wåxnäsflickorna och Solklots matcher som skulle ha spelats denna omgång har blivit framflyttade.

 

Reserv 7

Sun Club B tog emot gästande CarlstadHammarö IF B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 14-6.

Leon Hellberg toppade för hemmalaget med 706, följd av Viktor Karlsson på 667.

För CHIF B var Magnus Geijer i topp med 608, följd av Markus Almberg på 532.

 

Gruvan B mötte CarlstadHammarö IF B hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-5.

Johan Johansson toppade för hemmalaget med 763, följd av Ronny Persson på 712.

För CHIF B var Magnus Geijer i topp med 662, följd av Kurt Bäckman på 631.

 

Fryksdalen B tog emot CarlstadHammarö IF C på sina hemmabanor.

De vann sin match med 20-0.

Lars Thomasson toppade för hemmalaget med 830, följd av Åke Berglund på 797.

För CHIF C var Bosse Henriksson i topp med 657, följd av Stefan Gustavsson på 500.

 

Bågen B tog emot CarlstadHammarö IF C hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Magnus Olsson toppade för hemmalaget med 678, följd av William Biehl på 635.

För CHIF C var Bosse Hensriksson i topp med 652, följd av Stefan Gustavsson på 480.

Uppdaterad: 27 FEB 2017 13:46 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info