Hoppa till sidans innehåll

Omgång 13


Krönikan omg. 13

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande IS Göta hemma i Arvika.

De vann sin match med 16-4.

Tre man över 900 med Markus Jansson i topp med 952, följd av Linus Carlé på 921och Fredrik Tjernes med 900 prick.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande BK Domino hemma i Säffle.

De vann sin match med 18-2.

Michael Johannesson toppade för hemmalaget med 917, följd av Peter Johannesson på 904.

 

Bågen fick också besök av BK Domino på hemmaplan.

De vann matchen med 18-2.

Fyra man över 900 med Björn Rudshagen i topp på 1073 med en 300-ing i första serien, följd av Magnus Johansson 935, Tomas Henriksson 932 och Joackim Biehl på 919.

 

Div. 1 Södra Svealand

Wåxnäs spelade bortamatcher mot BK Force och BK Stallis.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot Force och oavgjort 10-10 mot Stallis.

Eric Sjöberg toppade i båda matcherna, 897 mot Force och 913 mot Stallis, Isabelle Hultin följde i båda med 893 mot Force och 847 mot Stallis.

 

Taifun spelade borta mot Nobel och Vingåkers BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Vingåker.

Nobel blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Christian Liljestrand toppade för Nobel med 900, följd av Klas Thunberg på 865.

För Taifun toppade Marcus Rudolfsson i båda matcherna, 832 mot Nobel och 932 mot Vingåker. Thomas Harrysson följde mot Nobel med 767 och Jonas Dahlin följde mot Vingåker på 902.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F spelade bortamatcher mot Kabaré BS och Kungälvs BK.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Kabaré och 5-15 mot Kungälv.

Jan-Erik Elf toppade mot Kabaré med 892, följd av Kasper Jansson på 847. Mot Kungälv var Magnus Karlsson i topp med 843, följd av Dan Persson på 820.

 

Div. 2 Västra Svealand

Arvika West och Jösse F tog båda emot gästande Edsbowlarna.

Jösse vann sin match med 11-9.

För Arvika West blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Gunnar Dahlman toppade för Arvika West med 815, följd av Jimmy Leverström på 792.

För Jösse var Kenneth Johansson i topp med 816, följd av Mattias Melin på 787.

 

Almen spelade bortamatcher mot Bågen F och BK Trix.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Bågen.

Trix blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Emil Jansson toppade för Bågen med 845, följd av Samuel Mäkinen på 816.

För Almen toppade Tobias Hansson mot Bågen med 843, följd av Perra Karlsson på 840. Mot Trix var Mattias Lindblom i topp med 882, följd av Jan-Erik Löf på 870.

 

Merrimac spelade borta mot BK Loket och Asterix.

Båda matcherna slutade i förlust, 3-17 mot Loket och 6-14 mot Asterix.

Andes Berg toppade för Asterix med 842, följd av Niklas Kjellman på 838.

Daniel Levänen toppade för Merrimac i båda matcherna, 794 mot Loket och 820 mot Asterix. Eva-Lotte Axelsson följde mot Loket på 786 och mot Asterix följde Albin Johansson på 819.

 

Nobel F och Kasi tog båda emot gästade Gruvan hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 11-9 och Kasi med 16-4.

Peter Igelström toppade för Nobel med 852, följd av Lars Henry Persson på 801.

För Kasi var Asko Juola i topp med 918, följd av Tomas Karlsson på 872.

Janne Johansson toppade för Gruvan mot Nobel med 839, följd av Benny Norlin på 795. Mot Kasi var Benny Norlin i topp med 831, följd av Janne Johansson på 795.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK spelade bortamatcher i Örebro mot BK Solid och Karlslunds IF.

Förlust i båda matcherna, 9-11 mot Solid och 6-14 mot Karlslund.

Tom Thomsen toppade mot Solid med 769, följd av Pajo Vujic på 758. Mot Karlslund var Hand Gustavsson i topp med 781, följd av Tommy Eriksson på 752.

 

LC17 BK F tog emot gästande BK Taggen hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Daniel Norevik toppade för hemmalaget med 796, följd av Stefan Svahn på 764.

 

Kasi F spelade bortamatcher mot BK Hammarslaget och Volvo FK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Hammarslaget och 14-6 mot Volvo.

Kennet Näs toppade mot Hammarslaget med 811, följd av Robert Karlsson på 810. Mot Volvo var Peter Andersson i topp med 817, följd av Torbjörn Albertsson på 813.

 

Div. 3 Västra Svealand

BC Säffle spelade bortamatcher på Nöjesfabriken mot Karlstad BK och Taifun.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot KBK och 11-9 mot Taifun.

Kennet Boström toppade för KBK med 774, följd av Sven-Erik Cederborg på 759.

För Taifun var Remy Olsson i topp med 884, följd av Daniel Nilsson på 825.

Sven-Erik Bäcklund toppade för Säffle mot KBK med 794, följd av Christer Adolfsson på 789. Mot Taifun var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 804, följd av Thomas Eriksson på 747.

 

Fryksdalen spelade bortamatcher mot Pollux och Sun Club.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Sun Club och oavgjort 10-10 mot Pollux.

Mikael Edesgård toppade för Pollux med 836, följd av Janne Andersson på 823.

För Sun Club var Robin Sandberg i topp med 868, följd av Lennart Svärd på 860.

Tommy Berglund toppade för Fryksdalen mot Pollux med 782, följd av Lars Thomasson på 741. Mot Sun Club var Åke Berglund i topp med 795, tätt följd av Svein Kristiansen och Mats Forsberg båda på 794.

 

CarlstadHammarö IF och CarlstadHammarö IF F tog båda emot gästande Åmåls BC F hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher CHIF med 16-4 och CHIF F med 12-8.

Stig Eliasson toppade för CHIF med 898, följd av Angelica Grönberg på 832.

För CHIF F var Benny Styffe i topp med 795, följd av Åke Rask på 726.

 

Inga matcher för Fryken denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna tog emot gästande Solklot hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Ann-Louise Aureliusson toppade för hemmalaget med 752, följd av Malin Ahlgren på 736.

För Solklot var Anne Johansson i topp med 780, följd av Johanna Frykestam på 731.

 

Wåxnäsflickorna spelade bortamatch mot Götene BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9.

Jeanette Larsson toppade med 775, följd av Christina Felling på 725.

 

Reserv 7

Fryksdalen B spelade bortamatcher mot CarlstadHammarö IF C och CarlstadHammarö IF B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 18-2 mot CHIF C och 16-4 mot CHIF B.

Catharina Ståhle toppade för CHIFC C med 545, följd av Solbritt Nilsson på 541.

För CHIF B var Kurt Bäckman i topp med 617, följd av Markus Almberg på 539.

Stefan Blomquist toppade för Fryksdalen mot CHIF C med 654, följd av Kjell Chytraeus på 637. Mot CHIF B var Kjell Chytraeus i topp med 799, följd av Michael Nilsson på 706.

 

Bågen B spelade bortamatcher mot Gruvan B och Sun Club B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Gruvan och 17-3 mot Sun Club.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 890, följd av Lars Rosenblad på 682.

För Sun Club var Leon Hellberg i topp med 643, följd av Viktor Karlsson på 617.

Sara Eriksson toppade för Bågen mot Gruvan med 888, följd av Joackim Biehl på 820. Mot Sun Club var Joackim Biehl i topp med 864, följd av Sara Eriksson på 781.

Uppdaterad: 30 JAN 2017 13:06 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info