Hoppa till sidans innehåll

Omgång 12


Krönikan omg. 12

 

Elitserien

Jösse spelade bortamatcher mot Team Clan och BKF Falkenberg.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Clan.

Matchen mot Falkenberg slutade i förlust 9-11.

Björn Lindqvist toppade mot Clan med 895, följd av Markus Jansson på 888. Mot Falkenberg var Markus Jansson i topp på fina 1057 med en 300-ing i andra serien, Linus Carlé följde med 900 prick.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Vimmerby BK hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Joakim Nordén toppade för hemmalaget med 928, följd av Michael Johannesson på 887.

 

Bågen fick också besök av Vimmerby BK på hemmaplan.

De vann sin match med 14-5.

Fyra man över 900 med Stefan Biehl i topp på 963, följd av Alexander Beck 946, Mikael Johansson 904 och Jens Mathiesen på 902.

 

Div. 1 Södra Svealand

Taifun och Wåxnäs tog båda emot gästande Mini Arccus Club hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 12-8.

För Wåxnäs blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun med 910, följd av Lennart ”Nenne” Johansson på 868.

För Wåxnäs var Isabelle Hultin i topp med 924, följd av Mikael Jakobsen på 909.

 

Nobel tog emot gästande BK Origo hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Anders Wåhlstedt toppade för hemmalaget med 864, följd av Patrick Post på 826.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande Kinna BK hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Robin Sundfelt toppade för hemmalaget med 893, följd av Jan-Erik Elf på 822.

 

Div. 2 Västra Svealand

Bågen F tog emot gästande BK Gärdet hemma i Hagfors.

De vann sin match med 15-4.

Sara Eriksson toppade för hemmalaget på 930 med en 300-ing i första serien, Jan Johansson följde med 852.

 

Almen tog emot gästande Mariestads BS hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 13-7.

Mattias Lindblom toppade med 830, följd av Jessica Jansson på 762.

 

Arvika West spelade bortamatcher mot Asterix och BK Loket.

Båda matcherna slutade i förlust, 2-18 mot Asterix och 5-15 mot Loket.

Marcus Visuri toppade för Asterix med 822, följd av Elin Dehlin på 805.

För Arvika West toppade Gunnar Dahlman med 761 mot Asterix, följd av Jimmy Leverström på 728. Mot Loket var Tobias Spåre i topp med 785, följd av Tommy Österholm på 728.

 

Gruvan tog emot gästande Jösse F hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 11-9.

Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson toppade för hemmalaget med 874, följd av Bosse Larsson på 852.

För Jösse var Kenneth Johansson i topp med 833, följd av Jonny Westin på 793.

 

Merrimac tog också emot gästande Jösse F på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 928, följd av Elias Levänen på 922.

Tre man över 900 för Jösse med Markus Johansson i topp på 990, följd av Kenneth Johansson 971 och Jonny Westin på 916.

 

Nobel F spelade bortamatcher mot Team Tibro och BK Ös På.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Ös På.

Tibro blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Torbjörn Wiktorsson toppade mot Tibro med 838, följd av Håkan Moberg på 814. Mot Ös På var Leif Göthberg i topp med 892, följd av Stig Hermansson på 857.

 

Kasi spelade borta mot Glam F och BK Pliggen.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot Glam och 11-9 mot Pliggen.

Rainer Petrelius toppade mot Glam med 826, följd av Sebastian Karlsson på 788. Mot Pliggen var Asko Juola i topp med 846, följd av Rainer Petrelius på 795.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

LC17 BK mötte LC17 BK F hemma i Karlskoga.

LC17 vann matchen med 13-7.

Henrik Öhberg toppade för hemmalaget med 779, följd av Lotta Svensson på 744.

För LC17 F var Gittan Ericsson i topp med 754, följd av Tommy Eriksson på 740.

 

Kasi F mötte också LC17 BK F.

Matchen slutade i förlust 7-12.

Leif Borg toppade för hemmalaget med 727, följd av Anders Hörman på 700.

För LC17 F var Tommy Eriksson i topp med 755 följd av Jan Wikström på 749.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryksdalen tog emot CarlstadHammarö IF hemma i Sunne.

De vann sin match med 18-2.

Åke Berglund toppade för hemmalaget med 845, följd av Lars Thomasson och Mats Forsberg båda på 772.

För CHIF var Kurt Lundqvist i topp med 811, följd av Thomas Pettersson på 729.

 

Fryken tog också emot gästande CarlstadHammarö IF hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Fredrik Hesselberg-Meyer toppade för hemmalaget med 862, följd av Tobias Eriksson på 736.

För CHIF var Kurt Lundqvist i topp med 789, följd av Thomas Pettersson på 737.

 

Taifun F och Karlstad BK tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF F hemma på Nöjesfabriken.

Taifun vann sin match med 14-6.

KBK’s match slutade oavgjort 9-9.

Remy Olsson toppade för Taifun med 812, följd av Daniel Nilsson på 731.

För KBK var David Gambrick i topp med 778, följd av Kennet Boström på 756.

Benny Styffe toppade för CHIF mot Taifun med 686, följd av Tobias Andersson på 660. Mot KBK var Lars Hofling i topp med 785, följd av Åke Rask på 663.

 

Inga matcher för BC Säffle, Pollux och Sun Club denna omgång.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Kulorna spelade bortamatcher mot ÖsPå och BK Alley Team.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot ÖsPå och 18-2 mot Alley Team.

Malin Palosaari toppade mot ÖsPå med 784, följd av Viwi-Ann Israelsson på 717. Mot Alley Team var Malin Ahlgren i topp med 832, följd av Eva Falkenström på 737.

 

Inga matcher för Solklot och Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Reserv 7

Fryksdalen B tog emot gästande Bågen B hemma i Sunne.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Kjell Chytraeus toppade för hemmalaget med 662, följd av Mikael Holm på 609.

För Bågen var Magnus Olsson i topp med 794, följd av Werner Biehl på 727.

 

Gruvan B tog emot gästande Sun Club B hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 16-4.

Johan Johansson toppade för hemmalaget med 732, följd av Thomas Mjöster på 706.

För Sun Club var Adam Calais i topp med 603, tätt följd av Viktor Karlsson på 602.

 

CarlstadHammarö IF B mötte CarlstadHammarö IF C hemma på X-näshallen.

CHIF C vann matchen med 11-9.

Mats-Erik Holgersson toppade för CHIF B med 522, följd av William Andersson på 483.

För CHIF C var Solbritt Nilsson i topp med 585.

Uppdaterad: 23 JAN 2017 16:05 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info