Hoppa till sidans innehåll

Omgång 11


Krönikan omg. 11

Elitserien

Inga matcher för Jösse denna omgång

 

Mellanallsvenskan

Inga matcher för Tegnér och Bågen denna omgång.

 

Div. 1 Södra Svealand

Nobel spelade bortamatcher mot Bålsta BC och Team Enköping BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Enköping med 12-8.

Bålsta blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Sebastian Larsson toppade mot Bålsta med 926, följd av Klas Thunberg på 899. Mot Enköping Thomas Grankvist i topp med 919, följd av Christian Liljestrand på 887.

 

Wåxnäs och Taifun tog båda emot gästande Team Baltzar BC hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och båda hemmalagen förlorade sina matcher, WBC med 5-15 och Taifun med 8-12.

Eric Sjöberg toppade för WBC på 947 med en 300-ing i sista serien, följd av Bengt Bäcklund på 890.

För Taifun var Mikael Johansson i topp med 939, följd av Jonas Dahlin på 925.

 

Div. 1 Norra Götaland

Tegnér F tog emot gästande IFK Göteborg hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Robin Sundfelt toppade med 940, följd av Joakim Nordén på 935.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F och Arvika West tog båda emot gästande Team Tibro BK hemma i Arvika.

Gästerna blev för svåra, förlust för båda hemmalagen, 7-13 för Jösse och 4-16 för Arvika West.

Ulf Hjalmarsson toppade för Jösse med 864, följd av Markus Johansson på 733.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp med 819, följd av Tommy Österholm på 740.

 

Merrimac tog emot gästande BK Trix hemma i Filipstad.

De vann sin match med 17-3.

Albin Johansson toppade för hemmalaget med 961, följd av Dan Axelsson på 904.

 

Gruvan fick också besök av BK Trix på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Janne Johansson toppade med 865, följd av Thomas Mjöster på 824.

 

Asterix hade bortamatcher mot BK Pliggen och BK Glam F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Pliggen.

Glam blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Anders Berg toppade i båda matcherna, 783 mot Pliggen och 799 mot Glam. Niklas Kjellman följde mot Pliggen på 752 och mot Glam följde Jan-Erik Åkesson på 732.

 

Kasi och Nobel F tog båda emot gästande Bågen hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 16-4 och Nobel med 12-8.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 877, följd av Sebastian Karlsson på 832.

För Nobel var Leif Göthberg i topp med 891, följd av Peter Igelström på 806.

Dennis Hellbergh toppade för Bågen mot Kasi med 823, följd av Eric Jansson på 812. Mot Nobel var Göran Jansson i topp med 826, följd av Dennis Hellbergh på 810.

 

Almen tog emot gästande BK Ös PÅ hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 15-5.

Perra Karlsson toppade för hemmalaget med 907, följd av Mattias Lindblom på 873.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F och LC17 BK spelade derbymatch hemma i Karlskoga.

LC17 vann matchen med 12-8.

Ronny Sundqvist toppade för Kasi med 693, följd av Allan Jonsson och Håkan Halldén båda på 676.

För LC17 var Per Lindh i topp med 759, följd av Pajo Vujic på 738.

 

LC17 BK F spelade bortamatch i Askersund mot BK Källar’n.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6.

Lotta Svensson toppade med 740, följd av Stefan Svahn på 719.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken tog emot gästande Fryksdalen hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Fredrik Hesselberg-Meyer toppade för hemmalaget med 902, följd av Andreas Bönström på 877.

För Fryksdalen var Mats Syvertsson i topp med 822, följd av Mats Forsberg på 767.

 

BC Säffle spelade bortamatch mot Åmåls BC F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8.

Torbjörn Johansson toppade med 898, följd av Thomas Eriksson på 812.

 

Karlstad BK spelade derbymatch mot Taifun F hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann matchen med 11-9.

David Gambrick toppade för KBK med 773, följd av Sven-Erik Cederborg på 770.

För Taifun var Daniel Nilsson i topp med 739, följd av Brian Folkesson på 735.

 

Pollux spelade derbymatch mot Sun Club hemma på Idrottshuset.

Pollux vann matchen med 13-7.

Markus Cederborg toppade för Pollux med 843, följd av Mikael Edesgård på 785.

För Sun Club var John Sjöberg i topp med 931, följd av Robin Sandberg på 779.

 

CarlstadHammarö IF spelade derbymatch mot CarlstadHammarö IF F hemma på X-näshallen.

CHIF vann matchen med 17-3.

Christian Jakobsen toppade för CHIF med 837, följd av Kurt Lundqvist på 785.

För CHIF F var Åke Rask i topp med 812, följd av Lars Hofling på 738.

 

Dam Div. 1 Södra Svealand

Solklot tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 15-5.

Anne Johansson toppade för hemmalaget med 717, följd av Anneli Bergman på 695.

För Wåxnäsflickorna var Jeanette Larsson i topp med 724, följd av Kerstin Andersson och Christina Felling båda på 640.

 

Inga matcher för Kulorna denna omgång.

 

Reserv 7

Sun Club B tog emot gästande Gruvan B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 14-5.

John Sjöberg toppade för Sun Club med 933, följd av Leon Hellberg på 686.

För Gruvan var Johan Johansson i topp med 659, följd av Lars Rosenblad på 617.

 

Bågen B tog emot gästande Fryksdalen B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 11-9.

Hans Hedin toppade för Bågen med 770, följd av Werner Biehl på 735.

För Fryksdalen var Lars Thomasson i topp med 725, tätt följd av Kjell Chytraeus på 723.

 

CarlstadHammarö IF C mötte CarlstadHammarö IF B hemma på X-näshallen.

CHIF B vann matchen med 15-5.

Mats Larsson toppade för CHIF C med 502, följd av Catharina Ståhle på 485.

För CHIF B var Magnus Geijer i topp med 565, följd av Markus Almberg på 613.

Uppdaterad: 16 JAN 2017 13:31 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info