Hoppa till sidans innehåll

2:a kvalhelg 13-14 maj


Krönikan kvalmatcher 13-14 maj

 

Mellanallsvenskan

Tegnér spelade kvalmatcher om en plats i elitserien mot AIK i Eskilstuna den 13 maj.

Den första matchen vann de med 13-5, den andra förlorade de med 9-11.

Matchen fortsatte därmed med två skiljeserier som de vann med 6-4.

Nu var de ett steg närmare elitserien, och kvalet fortsatte redan dagen efter i Köping mot Team Mariestad.

Tegnér vann båda matcherna, första med 13-7, den andra med 12-3 på tre serier.

Fredrik Bjurteg toppade i första matchen mot AIK med 927, följd av Michael Johannesson på 912, Michael hade även en 300-ing i första serien. I andra matchen var Joakim Nordén i topp med 865, följd av Michael Johannesson på 855. Skiljeserien toppades av Michael Johannesson med 465.

I matcherna mot Team Mariestad toppade Joakim Nordén i första med 926, följd av Pontus Svensson på 840. I andra matchen var Pontus Svensson i topp med 674 på tre serier, följd av Joakim Nordén på 669.

Så var det slutkvalat för Tegnér som i och med vinsterna spelar i elitserien nästa säsong.

 

Div. 2 V:a Svealand

Jösse F spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot Mini Arccus Club.

Första matchen slutade i förlust 6-14, andra vann de med 11-9. Matchen gick till en skiljeserie som de förlorade med 1-4.

Ulf Hjalmarsson toppade med 831 i båda matcherna, Jonny Westin följde i första på 812 och i andra följde Björn Andersson på 811. Skiljeserien toppades av Niklas Wettervid på 199.

Jösse F spelar kvar i div. 2 nästa säsong.

 

Almen spelade kval om en fortsatt plats i division 2 mot BK Pliggen.

De vann båda matcherna, första med 11-9, och andra med 11-4 på tre serier.

Jimmy Grönros toppade första matchen med 828, följd av Johan Sax på 812. I andra matchen var Mattias Lindblom i topp med 662 på tre serier, följd av Perra Karlsson på 619.

Almen spelar kvar i div. 2 nästa säsong.

 

Gruvan spelade kval om en fortsatt plats i division 2 mot BK Gärdet.

Båda matcherna slutade i förlust, den första med 5-15 och andra med 2-13 på tre serier.

Thomas Mjöster toppade i första matchen med 784, följd av Benny Norlin på 766. I andra var Benny Norlin i topp med 575 på tre serier, följd av Janne Johansson på 556.

Gruvan spelar i div. 3 nästa säsong.

 

Div. 3 V:a Svealand

Fryksdalen spelade kvalmatcher om en plats i division 2 mot BK Loket.

Båda matcherna slutade i förlust, första med 8-12 och andra med 1-13 på tre serier.

Toppade i första matchen gjorde Åke Berglund med 811, följd av Mats Forsberg på 766. I andra matchen var Lars Thomasson i topp med 570 på tre serier, följd av Mikael Jönsson på 563.

Fryksdalen spelar kvar i div. 3 nästa säsong.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Kulorna spelade kvalmatcher om en plats i norra allsvenskan mot Solklot.

De vann båda matcherna, första med 11-4 på tre serier och andra med 13-7.

Toppade för Kulorna i första matchen gjorde Tarja Karlsson med 586 på tre serier, följd av Eva Falkenström på 558. I andra matchen var Marianne Gustafsson i topp med 744, följd av Malin Ahlgren på 742.

För Solklot toppade Anne Johansson i första matchen med 587 på tre serier, följd av Gunilla Jansson på 545. I andra var Johanna Frykestam i topp med 757, följd av Anne Johansson på 718.

Kulorna spelar i Norra Allsvenskan nästa säsong.

Solklot spelar kvar i div. 1 nästa säsong.

Uppdaterad: 18 MAJ 2017 13:04 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info