Hoppa till sidans innehåll

1:a kvalhelg 6-7 maj


Krönikan kvalmatcher 6-7 maj

Första kvalhelgen är avklarad och kvalet går vidare nästa helg.

 

Div. 1

Nobel spelade kvalmatcher om en plats i mellanallsvenskan mot Matteus-Pojkarna BK.

Den första matchen vann de med 11-9, den andra slutade i förlust 8-12. Därmed blev det en skiljeserie som de vann med 3-2.

Anders Wåhlstedt toppade i första matchen med 886, följd av Patrick Post på 808. I andra matchen var Johan Igelström i topp med 913, följd av Thomas Grankvist på 859. I skiljeserien toppade Christian Liljestrand med 257.

Nobel är därmed klara för spel i mellanallsvenskan nästa säsong.

 

Wåxnäs spelade kvalmatcher om en plats i mellanallsvenskan mot Team Linköping BC.

Båda matcherna slutade i förlust, den första med 7-13 och andra med 3-12 på tre serier.

Mikael Jakobsen toppade i första matchen med 899, följd av Jimmy Lillemo på 832. I andra matchen var Jimmy Lillemo i topp med 611 på tre serier, följd av Isabelle Hultin på 607.

Wåxnäs spelar kvar i div 1 nästa säsong.

 

Div. 2 V:a Svealand

Jösse F spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot BK Force.

De vann båda matcherna, första med 10-9 och andra med 12-8.

Nästa kvalmatch spelas mot Mini Arccus Club den 13 maj i Örebro.

Ulf Hjalmarsson toppade i första matchen med 826, följd av Anders Brolund på 794. I andra matchen var Kenneth Johansson i topp med 877, följd av Michael Bjärnetoft på 842.

 

Asterix spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot Mini Arccus Club.

Båda matcherna slutade i förlust, den första med 4-16 och andra med 5-10 på tre serier.

Niklas Kjellman toppade i första matchen med 814, följd av Marcus Visuri på 799. I andra matchen var Palle Hansen i topp med 639 på tre serier, följd av Anders Berg på 619.

Asterix spelar kvar i div 2 nästa säsong.

 

Gruvan spelade kvalmatcher om att vara kvar i div 2 mot BK Pollux.

De vann båda matcherna, första med 12-3 på tre serier och andra med 10-0 på två serier.

Nästa kvalmatch spelas mot BK Gärdet den 14 maj i Örebro.

Benny Norlin toppade i första matchen med 655 på tre serier, följd av Mikael Lindberg på 630. I andra matchen var Tobias Ambjörnsson i topp med 440 på två serier, följd av Thomas Mjöster på 409.

 

Div. 3 V:a Svealand

Fryksdalen spelade kvalmatcher om en plats i division 2 mot BK Joar.

De vann båda matcherna, första med 15-5 och andra med 10-5 på tre serier.

Nästa kvalmatch spelas mot BK Loket den 14 maj på Idrottshuset i Karlstad.

Toppade i första matchen gjorde Lars Thomasson med 798, följd av Mats Forsberg på 760. I andra matchen var Mats Forsberg i topp med 575 på tre serier, följd av Svein Kristiansen på 572.

 

Div. 1 S:a Svealand damer

Solklot spelade kvalmatcher om en plats i norra allsvenskan mot Stånga IF.

De vann båda matcherna med 11-9.

Nästa kvalmatch spelas mot Kulorna den 14 maj i Hagfors.

Toppade i båda matcherna gjorde Anne Johansson, 755 i första och 733 i andra. Gunilla Jansson följde i båda, 668 i första och 720 i andra.

Uppdaterad: 08 MAJ 2017 12:56 Skribent: Madelene Lindberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info