Hoppa till sidans innehåll

Omgång 9


Krönikan omg. 9

 

Elitserien  

Inga matcher för Jösse denna omgång.

 

Mellanallsvenskan 

Tegnér hade bortamatcher mot LBK Hudik och BK Triss.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Hudik och

11-9 mot Triss.

Joakim Nordén toppade mot Hudik med 900, följd av Michael, Johannesson på 819. Mot Triss var Daniel Nordström-Green i topp med 903, följd av Joakim Nordén på 847.

 

Ingen match för Wåxnäs denna omgång.

 

Div. 1 Norra Svealand 

Nobel spelade bortamatcher mot BK Kåess och Marbodals BS.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Kåess.

Marbodal blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Tre man över 900 mot Kåess med Thomas Grankvist i topp på 947, följd av Marcus Karlsson 904 och Johan Igelström som hade en 300-ing i sista serien på 902.

Mot Marbodal var Anders Wåhlstedt i topp med 893, följd av Marcus Karlsson på 816.

 

Kasi spelade borta mot BK Wik och Team Mariestad BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Wik.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Rolf Maajaakkola toppade mot Wik med 823, följd av Kennet Näs på 817. Mot Mariestad var Kennet Näs i topp med 885, följd av Torbjörn Albertsson på 855.

 

Almen tog emot gästande Örgryte IS BF hemma på Idrottshuset.

Almen vann med 11-9.

Jenny Höglund toppade för hemmalaget med 898, följd av Håkan Moberg på 842.

 

Bågen fick också besök av Örgryte IS BF på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Jonas Dammen toppade med 973, följd av Joackim Biehl på 936.

 

Taifun tog emot gästande BF Solängen hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Lars Dedorson toppade med 930, följd av Jonas Dahlin på 851.

 

Div. 2 Västra Svealand

Merrimac spelade borta mot BK Trix och Nobel F.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Trix och 8-12 mot Nobel.

Albin Johansson toppade för Merrimac i båda matcherna, 884 mot Trix och 820 mot Nobel, Daniel Levänen följde i båda, 784 mot Trix och 795 mot Nobel.

För Nobel var Stefan Nilsson i topp med 859, följd av Henrik Karlsson på 775.

 

Lusasken spelade borta i Örebro mot BK Fight och Karlslunds IF.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Karlslund.

Fight blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Tom Thomsen toppade mot Fight med 732, tätt följd av Ingela Öhman på 730. Mot Karlslund var Stefan Snarberg i topp med 772, följd av Per Lindh på 762.

 

Bågen F tog emot gästande BK Arn hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Jan Johansson toppade för hemmalaget med 827, följd av Henry Arnesen på 819.

 

Jösse F tog också emot gästande BK Arn på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Karl-Johan Eliasson toppade för hemmalaget med 954, följd av Peter Westin på 908.

 

Tegnér F tog emot gästande Team Tibro BK hemma i Säffle.

Matchen slutade i förlust 7-13.

Ivan Ljungholm toppade för Tegnér med 789, följd av Jan-Erik Elf på 784.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F tog emot gästande BK Stallis F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Tobias Aasen toppade för hemmalaget med 773, följd av Jan Nordqvist på 755.

 

Christinehamns BK tog emot gästande BK Rush på sina hemmabanor.

Matchen slutade i förlust 6-14.

Tommy Eriksson toppade med 762, följd av Lotta Svensson på 724.

 

Asterix fick också besök av BK Rush hemma i Degerfors.

De vann sin match med 18-2.

Anders Berg toppade med 906, följd av Torbjörn Wiktorsson på 870.

 

Div. 3 Västra Svealand

CarlstadHammarö spelade borta mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Åmål.

Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Christian Jakobsen toppade i båda matcherna, 849 mot Åmål och 715 mot Edsbowlarna. Kurt Lundqvist följde mot Åmål på 801 och mot Edsbowlarna följde Bosse Henriksson på 704.

 

Sir-Hammarö spelade borta mot BC Säffle och Arvika West.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Säffle och 5-15 mot Arvika West.

Torbjörn Johansson toppade för Säffle med 745, tätt följd av Christer Adolfsson på 743.

För Arvika West var Roland Lund i topp med 907, följd av Tommy Österholm på 975.

Bo Nilsson toppade för Sir-HBK mot Säffle med 733, följd av Tomas Ekberg på 730. Mot Arvika West var Benny Styffe i topp med 710, följd av Ragnvald Aaker på 692.

 

Karlstad BK tog emot gästande Merrimac F hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 15-4.

Håkan Edén toppade för hemmalaget med 773, följd av Kennet Boström på 767.

För Merrimac var Fredrik Geijer i topp med 701, följd av Elise Klaas på 685.

 

Gruvan tog också emot gästande Merrimac F på hemmaplan.

Gruvan vann matchen med 18-2.

Janne Johansson toppade för hemmalaget med 792, följd av Mikael Lindberg på 771.

För Merrimac var Eva-Lotte Axelsson i topp med 686, följd av Marja Rintamäki på 660.

 

Pollux spelade borta mot KS Edsbowlarna och Åmåls BC F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 18-2 mot Ed och 16-4 mot Åmål.

Stig Larsson toppade mot Ed med 811 följd av Bo Larsson på 776. Mot Åmål var Sofia Thyberg i topp med 796, följd av Sune Fridén på 785.

 

Inga matcher för Vattenlandet, Fryken och Sun Club-Corona denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BwK Ankaret hemma i Karlskoga.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Ann-Louise Aureliusson toppade för hemmalaget med 749, följd av Anette Clarélius på 746.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Karlstad BK och Solklot tog båda emot gästande Götene BK hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann sin match med 17-3.

För Solklot blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Rigmor Paulsson toppade för KBK med 811, följd av Lena Georgii på 736.

För Solklot var Gunilla Jansson i topp med 694, följd av Anne Johansson på 627.

 

Wåxnäsflickorna spelade borta mot BK Örnen och LDBS Zorita B.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Zorita och oavgjort 10-10 mot Örnen.

Jeanette Larsson toppade i båda matcherna, 740 mot Örnen och 806 mot Zorita. Magdalena Milde följde mot Örnen på 705 och mot Zorita följde Christina Felling på 672.

 

Karlstad BK spelade en uppskjuten match mot Solklot på Nöjesfabriken.

KBK van matchen med 20-0.

Rigmor Paulsson toppade för KBK med 761, följd av Birgit Ohlsson på 746.

För Solklot var Anne Johansson i topp med 731, följd av Gunilla Wahlgren på 692.

 

Reserv 7

Gruvan B mötte CarlstadHammarö IF B hemma på X-näshallen.

Gruvan vann med 16-4.

Benny Norlin toppade för Gruvan med 886, följd av Gert Steen på 570.

För CHIF var Elise Norqvist i topp med 555, följd av Victor Nygren på 549.

 

Sun Club-Corona B tog emot Bågen B hemma på Idrottshuset.

SCC vann med 11-9.

Leon Hellberg toppade för SCC med 702 följd av Viktor Karlsson på 662.

För Bågen var Amanda Gran i topp med 758, följd av Kediga Ibrahim på 560.


Wåxnäs B och Taifun B tog båda emot gästande Vattenlandet B hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 16-4.

För Taifun blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Eric Sjöberg toppade för Wåxnäs med 916, följd av Bengt Bäcklund på 836.

För Taifun var Tomas Mill i topp med 726, följd av Ove Pettersson på 674.

Stefan Blomquist var i topp för Vattenlandet mot Wåxnäs med 728, följd av Cary Döning på 615. Mot Taifun var Cary Döning i topp med 728, följd av Stig Nejd på 696.

Uppdaterad: 16 NOV 2015 13:26 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info