Hoppa till sidans innehåll

Omgång 8


Krönikan omg. 8

 

Elitserien  

Jösse tog emot gästande Sigma BK hemma i Arvika.

De vann sin match med 17-3.

Toppade för hemmalaget gjorde Karl-Johan Eliasson med 903, följd av Björn Lindqvist på 893.

 

Mellanallsvenskan 

Wåxnäs hade bortamatcher mot BK Triss och LBK Hudik.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Hudik.

Triss blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Isabelle Hultin toppade mot Triss med 996, följd av Lennart Nyman på 860. Mot Hudik var Lars Lindbäck i topp med 905, följd av Isabelle Hultin på 888.

 

Ingen match för Tegnér denna omgång.

 

Div. 1 Norra Svealand

Nobel spelade derbymatch mot Kasi hemma i Karlskoga.

Nobel vann matchen med 14-6.

Johan Igelström toppade för Nobel med 846, följd av Marcus Karlsson på 840.

För Kasi var Tomas Karlsson i topp med 796, följd av Hans Andersson på 783.

 

Almen tog emot gästande Bågen hemma på Idrottshuset.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Jenny Höglund toppadeför hemmalaget med 826, följd av Thomas Harrysson på 815.

För Bågen var Joackim Biehl i topp med 980, följd av Mikael Johansson på 795.

 

Taifun spelade borta i Mariestad mot BK Gärdet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-8.

Marcus Rudolfsson toppade med 928, följd av Brian Folkesson på 822.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F spelade bort mot Åmåls BC.

Matchen slutade i förlust 8-12.

Lisa Nordström-Green toppade för Tegnér med 817, följd av Peter Hahn på 797.

 

Jösse F tog emot gästande Bågen F hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Mattias Nilsson toppade för hemmalaget med 839, följd av Peter Westin på 789.

För Bågen var Hans Hedin i topp med 869, följd av Sara Eriksson på 843.

 

Merrimac tog emot gästande Lusasken hemma i Filipstad.

De vann sin match med 13-7.

Daniel Levänen toppade för hemmalaget med 849, följd av Albin Johansson på 833.

För Lusasken var Stefan Snarberg i topp med 997, följd av Tom Thomsen på 769.

 

Nobel F tog emot gästande BK Trix hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Lars-Henry Persson toppade för hemmalaget med 773, följd av Edwin Larsson på 761.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F tog emot gästande Örebro BS Käglan hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Leif Borg toppade för hemmalaget med 760, följd av Robert Karlsson på 751.

 

Christinehamns BK tog emot gästande Asterix på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Jan Wikström toppade för hemmalaget med 777, följd av Tommy Eriksson på 750.

För Asterix var Palle Hansen i topp med 760, följd Juha Tuohino på 751.

 

Div. 3 Västra Svealand

Vattenlandet spelade derbymatch mot Fryken hemma i Hagfors.

Vattenlandet vann matchen med 15-5.

Mats Syvertsson toppade för Vattenlandet med 765, följd av Åke Berglund på 761.

För Fryken var Per-Olav Mellembråten i topp med 749, följd av Tobias Eriksson på 729.

 

CarlstadHammarö IF och Sir-Hammarö tog båda emot Karlstad BK hemma på X-näshallen.

CHIF vann sin match med 12-8.

Sir-HBKs match slutade oavgjort 10-10.

Jeanette Larsson toppade för CHIF med 805, följd av Jessica Lundqvist på 788.

För Sir-HBK var Tomas Ekberg i topp med 702, följd av Stig Karlsson på 691.

Hans Lindqvist toppade för KBK i båda matcherna, 778 mot CHIF och 696 mot Sir-HBK. Kennet Boström följde mot CHIF på 730 och mot Sir-HBK följde Håkan Edén på 686.

 

Sun Club-Corona och Pollux tog båda emot Åmåls BC F hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 15-5.

Robin Sandberg toppade för SCC med 766, följd av Magnus Gullbrand på 758.

För Pollux var Mikael Edesgård i topp med 814, följd av Torkel Bengtsson på 724.

 

Merrimac F tog emot gästande KS Edsbowlarna F hemma i Filipstad.

De vann sin match med 16-4.

Jessica Svensson toppade för hemmalaget med 798, följd av Janet Jönsson på 774.

 

Gruvan hade bortamatcher mot Arvika West och BC Säffle.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Säffle.

Arvika West blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Roland Lund toppade för Arvika West med 866, följd av Jimmy Leverström på 834.

För Säffle var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 863, följd av Christer Adolfsson på 797.

Mikael Lindberg toppade för Gruvan mot Arvika West med 790, följd av Janne Johansson på 777. Mot Säffle var Rikie Steen i topp med 818, följd av Benny Norlin på 796.

 

Vattenlandet spelade en uppskjuten match mot gästande Pollux hemma i Hagfors den 7 nov. som tillhör denna omgång.

De vann matchen med 17-3.

Roland Bönström toppade för hemmalaget med 841, följd av Mats Forsberg på 824.

För Pollux var Sune Fridén i topp med 787, följd av Stig Larsson på 731.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Merci hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Ann-Louise Aureliusson toppade för hemmalaget med 767, följd av Anette Clarélius på 708.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Inga matcher för Wåxnäsflickorna, Karlstad BK och Solklot denna omgång.

 

Reserv 7

Vattenlandet B och Bågen B tog båda emot gästande Sun Club-Corona B hemma i Hagfors.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Vattenlandet med 16-3 och Bågen med 16-4.

Stig Nejd toppade för Vattenlandet med 752, följd av Kjell Chytraeus på 677.

För Bågen toppade Werner Biehl med 826, tätt följd av Christer Envall på 659.

Örjan Gustafsson toppade för SCC mot Vattenlandet med 591, följd av Viktor Karlsson på 573. Mot Bågen var Viktor Karlsson i topp med 574, följd av Adam Calais på 533.

 

Taifun B spelade mot Wåxnäs B hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann matchen med 16-4.

Rickard Folkesson toppade för Taifun med 820, följd av Ove Pettersson på 598.

För Wåxnäs var Leif Johannesson i topp med 777, följd av Patrik Lundqvist på 703.

 

Inga matcher för Gruvan B och CarlstadHammarö IF B denna omgång.

Uppdaterad: 12 NOV 2015 10:58 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info