Hoppa till sidans innehåll

Omgång 7


Krönikan omg. 7

 

Elitserien  

Inga matcher för Jösse denna omgång.

 

Mellanallsvenskan 

Tegnér tog emot Wåxnäs hemma i Säffle.

De vann sin match med 15-5.

Morgan Sehlin toppade för hemmalaget med 873, följd av Mattias Melin på 837.

För Wåxnäs var Tomas Olsson i topp med 839, följd av Lars Lindbäck på 813.

 

Div. 1 Norra Svealand 

Bågen tog emot gästande Team Alingsås BC F1 hemma i Hagfors.

De vann sin match med 16-4.

Tre man över 900, Magnus H Olsson i topp med 1016, följd av Stefan Biehl 937 och Jonas Dammen på 907.

 

Almen fick också besök av Team Alingsås BC F1 på hemmaplan.

De vann sin match med 12-8.

Jenny Höglund toppade med 885, följd av Tobias Edén på 873.

 

Kasi hade bortamatcher mot Marbodals BS och BK Kåess.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Marbodal och 6-14 mot Kåess.

Rolf Maajaakkola toppade mot Marbodal med 846, följd av Asko Juola på 834. Mot Kåess var Rainer Petrelius i topp med 859, följd av Rolf Maajaakkola på 846.

Nobel hade bortamatcher mot BK Team Obelix och BK Skrufscha.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Obelix och 15-5 mot Skrufscha.

Stefan Nilsson toppade mot Obelix med 852, följd av Johan Igelström på 845. Mot Skrufscha var det tre man över 900, Johan Igelström i topp med 932, följd av Marcus Karlsson 921och Peter Igelström på 910.

 

Taifun tog emot gästande Team Lerum BC hemma på Nöjesfabriken.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Jonas Dahlin toppade för hemmalaget med 852, följd av Mikael Johansson på 842.

 

Div. 2 Västra Svealand 

Jösse F spelade hemma mot Götene BK på lördag, och på söndag spelade de bortamatcher mot Nobel F och BK Trix.

De vann matchen mot Götene med 11-9 och spelade oavgjort 10-10 mot Nobel F.

Trix blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Peter Westin toppade mot Götene med 838, följd av Karl-Johan Eliasson på 814.

Marcus Jansson toppade i båda söndagsmatcherna, 940 mot Nobel och 928 mot Trix. Peter Westin följde i båda matcherna, 838 mot Nobel och 857 mot Trix.

För Nobel var Marcus Karlsson i topp med 886, följd av Daniel Svahn på 825.

 

Merrimac spelade bortamatcher mot BK Loket och Team Mariestad BK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Loket och 2-18 mot Mariestad.

Olli Ahvanainen toppade mot Loket med 793, följd av Elias Levänen på 770. Mot Mariestad var Daniel Levänen i topp med 808, följd av Timo Kuljunlahti på 798.

 

Lusasken hade bortamatcher mot Nobel F och BK Trix.

Båda matcherna slutade i förlust med 3-17.

Daniel Svahn toppade för Nobel med 817, följd av Clas Nilsson på 798.

För Lusasken var Jonas Larsson i topp mot Nobel med 676, följd av Jan Frisell på 670. Mot Trix toppade Tom Thomsen med 761, följd av Jan Frisell på 732.

 

Tegnér F tog emot gästande BK Wik F hemma i Säffle.

De vann sin match med 12-8.

Daniel Nordström-Green toppade för hemmalaget med 893, följd av Ivan Ljungholm på 817.

 

Bågen F tog emot gästande Götene BK hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Göran Jansson toppade för hemmalaget med 868, följd av Samuel Mäkinen på 814.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F spelade borta mot BK Skinnsberg och BK Skinnsberg F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Skinnsberg F.

Skinnsbergs A-lag blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Kenneth Engman toppade mot Skinnsberg F med 858, följd av Leif Borg på 847. Mot Skinnsbergs A-lag var Leif Borg i topp med 838, följd av Jan Nordqvist på 826.

 

Asterix tog emot gästande BK Stallis F hemma i Degerfors.

De vann sin match med 18-2.

Torbjörn Wiktorsson toppade för hemmalaget med 914, följd av Juha Tuohino på 909.

 

Christinehamns BK fick också besök av BK Stallis F på hemmaplan.

De vann sin match med 11-9.

Reino Vargeng toppade för hemmalaget med 753, följd av Jan Wikström på 737.

 

Div. 3 Västra Svealand

Pollux och Sun Club-Corona tog båda emot BC Säffle hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Pollux med 16-4 och SCC med 13-7.

Stig Larsson toppade för Pollux med 828, följd av Sofia Thyberg på 767.

För SCC var Magnus Gullbrand i topp med 777, tätt följd av Robin Sandberg på 776.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade i båda matcherna för Säffle, 892 mot Pollux och 753 mot SCC. Roger Björklund följde mot Pollux på 721 och mot SCC följde Jonny Skoglund på 737.

 

Sir-Hammarö och CarlstadHammarö IF tog båda emot Merrimac F hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher med 13-7.

Bo Nilsson toppade för Sir-HBK med 664, följd av Ragnvald Aaker på 660.

För CHIF var Bosse Henriksson i topp med 700, följd av Mattias Pettersson på 694.

Maria Engström toppade för Merrimac mot Sir-HBK med 671, följd av Janet Jönsson på 661. Mot CHIF var Janet Jönsson i topp med 684, följd av Maria Engström på 663.

 

Vattenlandet och Fryken tog båda emot gästande Arvika West hemma i Hagfors.

Vattenlandet vann sin match med 13-7.

För Fryken blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Roland Bönström toppade för Vattenlandet med 833, följd av Lars Thomasson på 816.

För Fryken var Joel Landegren i topp med 775, följd av Per-Olav Mellembråten på 762.

Kjell-Conny Larsson toppade för Arvika West mot Vattenlandet med 817, följd av Gunnar Dahlman på 812. Mot Fryken var Roland Lund i topp med 803, följd av Kjell-Conny Larsson på 773.

 

Inga matcher för Karlstad BK och Gruvan denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Elan hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-9.

Eva Falkenström toppade för hemmalaget med 736, följd av Marianne Gustafsson på 730.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Solklot hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jeanette Larsson toppade för hemmalaget med 746, följd av Christina Felling på 678.

För Solklot var Gunilla Jansson i topp med 791, följd av Anne Johansson på 692.

 

Karlstad BK hade bortamatcher mot ÖsPå Dam och Ten-Pin Club.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot ÖsPå och 19-1 mot Ten-Pin.

Rigmor Paulsson toppade mot ÖsPå med 719, följd av Annelie Johansson på 683. Mot Ten-Pin var Lena Georgii i topp med 716, följd av Rigmor Paulsson på 708.

 

Reserv 7

Vattenlandet B spelade mot Bågen B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 13-7.

Stefan Blomquist toppade för Vattenlandet med 689, följd av Mikael Holm på 668.

För Bågen toppade Matilda Grahn med 682, tätt följd av Magnus Olsson på 680.

 

Taifun B och Wåxnäs B tog båda emot gästande CarlstadHammarö B hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 18-2.

För Taifun blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Lars Lindström toppade för Taifun med 599, följd av Gunnar Lindqvist på 480.

För Wåxnäs var Leif Johannesson i topp med 768, följd av Patrik Lundqvist på 729.

Sven Gustavsson toppade för CHIF mot Taifun med 535, följd av Victor Nygren på 519. Mot Wåxnäs var Joakim Helgesson i topp med 705, följd av Elise Norqvist på 637.

 

Sun Club-Corona B tog emot gästande Gruvan B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Bror Claesson toppade för hemmalaget med 671, följd av Viktor Karlsson på 625.

För Gruvan var Rikie Steen i topp med 720, följd av Mikael Lindberg på 676.

Uppdaterad: 20 OKT 2015 11:33 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info