Hoppa till sidans innehåll

Omgång 6


Krönikan omg. 6

 

Elitserien  

Jösse hade bortamatcher i Skåne mot IS Göta, Kulladals BS och BK FH Engelholm.

Det blev full pott och sex poäng med hem i bagaget.

Vinst med 11-8 mot Göta, 13-7 mot Kulladal och 12-8 mot Engelholm.

Markus Jansson toppade mot Göta med 977, följd av Mattias Nilsson på 947.

Tre man över 900 mot Kulladal med Markus Jansson i topp med 988, följd av Björn Liljeqvist 935 och Kristian Persson 904.

Mot Engelholm var Robert Lindberg i topp med 871, följd av bröderna Mattias och Markus Jansson som båda hade 862.

 

Mellanallsvenskan 

Tegnér spelade sammandragsmatcher hemma i Säffle mot Djurgårdens IF och Hammarby IF.

Det blev vinst med 11-9 mot Hammarby.

Matchen mot Djurgåren slutade oavgjort 10-10.

Mattias Melin toppade mot Djurgården med 826, tätt följd av Didrik Vatne på 824. Mot Hammarby var Didrik Vatne i topp på 945 med en 300-ing i andra serien, följd av Sören Larsson på 902.

 

Wåxnäs spelade också sammandragsmatcher i Säffle mot Djurgårdens IF och Hammarby IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 i båda matcherna.

Eric Sjöberg toppade mot Djurgården med 940, följd av Linus Carle på 892. Mot Hammarby var Lars Lindbäck i topp med 808, följd av Bengt Bäcklund på 799.

 

Div. 1 Norra Svealand

Bågen hade bortamatcher mot Taifun och BK Gärdet.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 i båda matcherna.

Jonas Persson-Planefors toppade för Taifun med 858, följd av Lars Dedorson på 843.

Joackim Biehl var i topp för Bågen mot Taifun med 912, följd av Stefan Biehl på 834. Mot Gärdet toppade Alexander Beck med 871, följd av Joackim Biehl på 844.

 

Nobel och Kasi tog båda emot gästande Almen hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Nobel med 14-6 och Kasi med 17-3.

Peter Igelström toppade för Nobel med 906, tätt följd av Marcus Karlsson på 905.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp med 839, följd av Asko Juola på 827.

Perra Karlsson toppade för Almen i båda matcherna, 858 mot Nobel och 824 mot Kasi, Håkan Moberg följde mot Nobel på 813 och mot Kasi följde Tobias Edén på 815.

 

Div. 2 Västra Svealand

Nobel F spelade bortamatcher mot Team Mariestad BK F och BK Loket.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Loket med 15-5.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Daniel Svahn toppade i båda matcherna, 738 mot Mariestad och 889 mot Loket. Lars Henry Persson följde mot Mariestad på 712 och mot Loket följde Dan Berndt på 854.

 

Tegnér F spelade bortamatcher mot Jösse F och Bågen F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot Jösse och 11-9 mot Bågen.

Hans Spåre toppade för Jösse med 816, följd av Jonny Westin på 795.

För Bågen var Henry Arnesen i topp med 792, följd av Göran Jansson på 781.

Lars Lindh toppade för Tegnér i båda matcherna, 843 mot Jösse och 885 mot Bågen. Jan-Erik Elf följde mot Jösse på 802 och mot Bågen följde Dennis Nordström-Green på 843.

 

Lusasken tog emot gästande Åmåls BC hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Tom Thomsen toppade för hemmalaget med 789, följd av Peter Johansson på 693.

 

Merrimac tog även de emot gästande Åmåls BC på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Daniel Levänen toppade för hemmalaget med 893, följd av Olle Eurén på 796.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Asterix spelade bortamatcher mot Kasi F och Örebro BS Käglan.

De fick fyra poäng med sig hem i bagaget genom vinst med 17-3 mot Kasi och 11-8 mot Käglan.

Jari Maajaakkola toppade för Kasi med 744, följd av Peter Andersson 740.

Anders Berg toppade för Asterix i båda matcherna, 843 mot Kasi och 747 mot Käglan. Johan Andersson följde mot Kasi på 764 och mot Käglan följde Marcus Visuri på 736.

 

Christinehamns BK spelade borta mot BK Taggen och BK Källar’n.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Källar’n med 17-3.

Taggen blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Henrik Öhberg toppade i båda matcherna, 735 mot Taggen och 740 mot Källar’n. Reino Vargeng följde mot Taggen på 721 och mot Källar’n följde Lotta Svensson på 726.

 

Div. 3 Västra Svealand

Sun Club-Corona spelade bortamatcher i Hagfors mot Fryken och Vattenlandet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Fryken med 14-6.

Vattenlandet blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Per-Olav Mellembråten toppade för Fryken med 780, följd av Tobias Eriksson på 744.

För Vattenlandet var Lars Thomasson i topp med 898, följd av Roland Bönström på 784.

Robin Sandberg toppade för SCC mot Fryken med 772, följd av Lennart Svärd på 720. Mot Vattenlandet var Magnus Gullbrand i topp med 809, följd av Lennart Svärd på 748.

 

Merrimac F tog emot gästande Sir-Hammarö hemma i Filipstad.

De spelade en jämn match som slutade oavgjort 10-10.

Magnus Sjöholm toppade för hemmalaget med 799, följd av Janet Jönsson på 777.

För Sir-HBK var Ragnvald Aaker i topp med 768, följd av Ronny Andersson på 748.

 

CarlstadHammarö IF spelade borta mot Karlstad BK och Gruvan.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot KBK.

Gruvan blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Kennet Boström toppade för KBK med 739, följd av Arne Gambrick på 715.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 749, följd av Benny Norlin på 741.

Bosse Henriksson toppade för CHIF mot KBK med 715, följd av Lars Bäckström på 676. Mot Gruvan var Angelica Grönberg i topp med 728, följd av Kurt Lundqvist på 697.

 

BC Säffle tog emot gästande Arvika West hemma i Säffle.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade för hemmalaget med 813, följd av Christer Adolfsson på 795.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp med 765, följd av Lars-Olov Olsson på 758.

 

Ingen match för Pollux denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna spelade borta mot AIK och BK Dimico.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot Dimico.

AIK blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Eva Falkenström toppade i båda matcherna, 783 mot AIK och 741 mot Dimico. Marianne Gustafsson följde mot AIK på 748 och mot Dimico följde Malin Andersson på 726.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Solklot och Karlstad BK tog båda emot gästande Kvänums BK hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Solklot med 11-9 och KBK med 17-3.

Gunilla Jansson toppade för Solklot med 716, följd av Anne Johansson på 706.

För KBK var Annelie Johansson i topp med 783, följd av Jeanette Fors på 777.

 

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Ten-Pin Club hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-5.

Christina Felling toppade för hemmalaget med 690, följd av Jeanette Larsson på 687.

 

Reserv 7

CarlstadHammarö IF B mötte Gruvan B hemma på X-näshallen.

Gruvan blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Markus Almberg toppade för hemmalaget med 640, följd av Martin Andersson på 439.

För Gruvan var Lars Rosenblad i topp med 623, följd av Gert Steen på 590.

 

Sun Club-Corona B tog emot gästande Taifun B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 12-8.

Leon Hellberg toppade för hemmalaget med 652, följd av Viktor Karlsson på 565.

För Taifun var Ove Pettersson i topp med 600, följd av Lars Lindström på 535.

 

Wåxnäs B hade bortamatcher i Hagfors mot Bågen B och Vattenlandet B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 18-2 i båda matcherna.

Magnus Olsson toppade för Bågen med 765, följd av Matilda Grahn på 633.

För Vattenlandet var Stig Nejd i topp med 705, följd av Stefan Blomquist på 681.

Emil Sjögren toppade för Wåxnäs mot Bågen med 833, följd av Bengt Bäcklund på 812. Mot Vattenlandet var Johan Sundler i topp med 901, följd av Bengt Bäcklund på 899.

Uppdaterad: 12 OKT 2015 14:21 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info