Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

 

Elitserien  

Jösse fick besök av Stureby BK hemma i Arvika.

De vann sin match med 13-7.

Robert Lindberg toppade med 957, följd av Björn Lindqvist på 945.

 

Mellanallsvenskan 

Wåxnäs tog emot gästande BK Glam hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Eric Sjöberg toppade med 791, följd av Linus Carle på 785.

 

Tegnér fick också besök av BK Glam på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Michael Johannesson toppade för hemmalaget med 824, följd av Joakim Nordén på 795.

 

Div. 1 Norra Svealand

Almen tog emot gästande Team Lerum BC hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Tobias Hansen toppade för hemmalaget med 856, följd av Thomas Harrysson på 791.

 

Bågen fick också besök av Team Lerum BC hemma i Hagfors.

De vann sin match med 17-3.

Tre man över 900 för hemmalaget, Jonas Dammen i topp på 958, följd av Joackim Biehl 943 och Magnus Johansson 930.

 

Kasi och Nobel tog båda emot gästande Team Alingsås BC F1 hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 13-7.

Kasis match slutade oavgjort 10-10.

Asko Juola toppade för Kasi med 808, följd av Kennet Näs på 802.

För Nobel var Johan Igelström i topp med 916, följd av Marcus Karlsson på 893.

 

Taifuns hade en tung bortahelg mot BK Wik och Team Mariestad BK.

Förlust i båda matcherna, 9-11 mot Wik och 3-16 mot Mariestad.

Lennart ”Nenne” Johansson toppade i båda matcherna, 960 mot Wik och 914 mot Mariestad. Jonas Persson-Planefors följde i båda matcherna 869 mot Wik och 836 mot Mariestad.

 

Div. 2 Västra Svealand

Bågen F spelade borta i Örebro mot BK Fight och Karlslunds IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Fight och 18-2 mot Karlslund.

Jan Johansson toppade mot Fight med 853, följd av Samuel Mäkinen på 797. Mot Karlslund var Hans Hedin i topp med 842, följd av Werner Biehl på 799.

 

Lusasken tog emot gästande BK Wik F hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jan Frisell toppade med 745, följd av Per Lindh på 739.

 

Merrimac fick också besök av BK Wik F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Olle Eurén toppade för hemmalaget med 874, följd av Olli Ahvanainen på 828.

 

Tegnér F tog emot gästande Götene BK hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Jan-Erik Elf toppade med 840, följd av Dennis Nordström-Green på 736.

 

Inga matcher för Jösse F och Nobel F denna omgång.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Christinehamns BK tog emot Vingåkers BK F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 14-6.

Daniel Norevik toppade för hemmalaget med 801, följd av Reino Vargeng på 749.

 

Asterix fick också besök av Vingåkers BK F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Torbjörn Wiktorsson toppade med 881, följd av Anders Berg på 850.

 

Kasi F tog emot gästande Katrineholms AIK F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8..

Sebastian Karlsson toppade med 776, följd av Peter Andersson på 732.

 

Div. 3 Västra Svealand

CarlstadHammarö IF och Sir-Hammarö tog båda emot gästande Vattenlandet hemma på X-näshallen.

CHIF vann sin match med 11-9.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Thomas Pettersson toppade för CHIF med 746, följd av Jessica Lundqvist på 732.

För Sir-HBK var Börje Karlsson i topp med 640, följd av Benny Styffe på 619.

Lars Thomasson toppade för Vattenlandet mot CHIF med 661, följd av Tommy Berglund och Stig Nejd båda på 625. Mot Sir-HBK var Conny Andersson i topp med 688, följd av Mats Syvertsson på 676.

 

Sun Club-Corona och Pollux tog båda emot gästande Fryken hemma på Idrottshuset.

Båda hemmalagen vann sina matcher, SCC med 18-2 och Pollux med 15-5.

Carlo Colombi toppade för SCC med 739, följd av Robin Sandberg på 696.

För Pollux var Jan Andersson i topp med 792, följd av Sune Fridén och Torkel Bengtsson som båda hade 691.

Gunde Haglund toppade för Fryken mot SCC med 655, följd av Anders Landegren på 593. Mot Pollux var Gertrud Persson i topp med 657, följd av Gunde Haglund på 631.

 

BC Säffle tog emot gästande Merrimac F hemma i Säffle.

De vann sin match med 16-4.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade för hemmalaget med 808, följd av Jonny Skoglund på 747.

För Merrimac var Janet Jönsson i topp med 743, följd av Anette Nevanoja på 684.

 

Arvika West fick också besök av Merrimac F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Jimmy Leverström toppade för hemmalaget med 831, följd av Roland Lund på 823.

För Merrimac var Janet Jönsson i topp med 794, följd av Anette Nevanoja på 662.

 

Karlstad BK tog emot gästande Gruvan hemma på Nöjesfabriken.

Matchen slutade med en knapp förlust 9-10.

Kennet Boström toppade för hemmalaget med 750, följd av Christer Mellberg på 712.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 758, följd av dottern Jennie Lindberg på 757.


Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande Sollentuna BWK hemma i Karlskoga.

En svängig match som slutade oavgjort 10-10.

Malin Palosaari toppade med 738, följd av Ann-Louise Aureliusson på 701.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Karlstad BK och Solklot tog båda emot gästande BK Alley Team hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, KBK med 13-7 och Solklot med 11-9.

Rigmor Paulsson toppade för KBK med 722, följd av Siv Dahlman på 701.

För Solklot var Gunilla Jansson i topp med 782, följd av Mikaela Gillenäs på 674.

 

Wåxnäsflickorna hade bortamatcher mot Kvänums BK och Hjo BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Hjo med 17-3.

Kvänum blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Christina Felling toppade mot Kvänum med 811, följd av Jeanette Larsson på 801. Mot Hjo var Jeanette Larsson i topp med 745, följd av Christina Felling på 731.

 

Reserv 7

Wåxnäs B mötte Taifun B hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 16-3.

Tomas Olsson toppade för hemmalaget med 713, följd av Johan Sundler på 693.

För Taifun var Ove Pettersson i topp med 674, följd av Lars Lindström på 585.

 

CarlstadHammarö IF B och Gruvan B tog båda emot gästande Bågen B hemma på X-näshallen.

Förlust för båda hemmalagen, CHIF med 3-17 och Gruvan med 4-16.

Elise Norqvist toppade för CHIF med 599, följd av Ingvar Eriksson på 552.

För Gruvan var Anders Milde i topp med 639, följd av Lars Rosenblad på 551.

Sara Eriksson toppade för Bågen i båda matcherna, 706 mot CHIF och 794 mot Gruvan. Följde i båda matcherna gjorde Samuel Mäkinen, 684 mot CHIF och 680 mot Gruvan.

 

Sun Club-Corona B tog emot gästande Vattenlandet B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Viktor Karlsson toppade för hemmalaget med 695, följd av Tage Hansson på 593.

För Vattenlandet var Roland Bönström i topp med 703, följd av Lars Thomasson på 655.

Uppdaterad: 05 OKT 2015 12:03 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info