Hoppa till sidans innehåll

Omgång 3


Krönikan omg. 3

 

Elitserien  

Jösse hade bortamatch mot Team Alingsås BC.

Matchen slutade i förlust 6-14.

Karl-Johan Eliasson toppade med 884, följd av Markus Jansson på 875.

 

Mellanallsvenskan 

Wåxnäs hade bortamatcher mot BK Glam och BK Brio.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Glam.

Brio blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Eric Sjöberg toppade i båda matcherna, 882 mot Glam och 885 mot Brio. Lars Lindbäck följde mot Glam på 861 och mor Brio följde Mikael Jakobsen på 864.

 

Tegnér spelade borta mot Västerås SKIKW/Köping BK.

De vann båda matcherna och fick fyra poäng med sig hem, 14-6 mot Västerås och 11-9 mot Köping.

Joakim Nordén toppade mot Västerås med 900, följd av Fredrik Bjurteg på 893. Mot Köping var Daniel Nordström-Green i topp med 870, följd av Pontus Svensson på 825.

 

Div. 1 Norra Svealand 

Kasi och Nobel tog båda emot gästande Bågen hemma i Karlskoga.

Nobel vann efter en mycket jämn match med 11-9.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 842, följd av Tomas Karlsson på 743.

För Nobel var Anders Wåhlstedt i topp med 891, följd av Leif Göthberg på 877.

Mikael Johansson toppade för Bågen mot Kasi med 812, följd av Jonas Dammen på 797. Mot Nobel var Stefan Biehl i topp med 928, följd av Samuel Mäkinen på 859.

 

Almen hade bortamatch i Mariestad mot BK Gärdet.

Matchen slutade i förlust 4-16.

Håkan Moberg toppade med 750, följd av Tommy Karlsson på 691.

 

Taifuns match mot Almen är framflyttad till tisdag 22 sept. på Nöjesfabriken.

Taifun vann matchen med 16-4.

Jonas Persson-Planefors toppade för hemmalaget med 856, följd av Mikael Johansson på 844.

För Almen var Jenny Höglund i topp med 788, följd av Perra Karlsson på 765.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F tog emot gästande BK Kyrk F hemma i Säffle.

De vann sin match med 15-5.

Jan-Erik Elf toppade med 789, följd av Anneli Bergman på 761.

 

Jösse F tog emot Marbodals BS F hemma i Arvika och vann sin match med 13-6.

Raymond Jansson toppade med 930, följd av Kristian Persson på 898 som även hade en 300-ing i första serien.

 

Bågen F fick också besök av Marbodals BS F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Magnus Olsson var i topp med 821, följd av Henry Arnesen på 811

 

Merrimac hade bortamatcher i Örebro mot Karlslunds IF och BK Fight.

Förslust i båda matcherna, 6-14 mot Karlslund och 8-12 mot Fight.

Albin Johansson toppade mot Karlslund med 743, följd av Olli Ahvanainen på 738. Mot Fight var Elias Levänen i topp med 811, följd av Lejby Eriksson på 782.

 

Lusasken hade bortamatcher mot BK Loket och Team Mariestad BK F.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Loket och 5-15 mot Mariestad.

Jonas Larsson toppade mot Loket med 802, följd av Per Lindh på 707. Mot Mariestad var Tom Thomsen i topp med 736, följd av Per Lindh på 724.

 

Nobel F spelade borta mot BK Arn och Team Tibro BK.

Förlust i båda matcherna, 7-12 mot Arn och 7-13 mot Tibro.

Daniel Svahn toppade mot Arn med 844, följd av Villy Johansson på 768. Mot Tibro var Villy Johansson i topp med 834, följd av Daniel Svahn på 770.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Christinehamns BK tog emot Örebro BS Käglan hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Jan Wikström toppade för hemmalaget med 798, följd av Reino Vargeng på 735.

 

Asterix fick också besök av Örebro BS Käglan och vann sin match med 12-8.

Marcus Visuri toppade med 766, tätt följd av Anders Berg på 763.

 

Kasi F hade bortamatcher mot BK Källar´n och BK Taggen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot Källar´n.

Matchen mot Taggen slutade i förlust 9-11.

Sebastian Karlsson toppade mot Källar´n med 753, tätt följd av Kenneth Engman på 761. Mot Taggen var Peter Andersson i topp med 801, följd av Sebastian Karlsson på 743.

 

Div. 3 Västra Svealand

Pollux och Sun Club-Corona tog båda emot gästande Karlstad BK hemma på Idrottshuset.

SCC vann sin match med 11-9.

För Pollux slutade det med förlust 9-11 efter en jämn match.

Sune Fridén toppade för Pollux med 720, följd av Janne Andersson på 684.

För SCC var Lennart Svärd i topp med 726, följd av Magnus Gullbrand på 671.

Kennet Boström toppade för KBK i båda matcherna, 716 mot Pollux och 747 mot SCC. Följde mot Pollux gjorde Christer Mellberg på 693 och mot SCC följde Håkan Edén på 694.

 

Sir-Hammarö mötte CarlstadHammarö IF hemma på X-näshallen.

Matchen slutade i förlust 6-14.

Daniel Borg toppade för Sir-HBK med 701, följd av Åke Rask på 666.

För CHIF var Angelica Grönberg i topp med 765, följd av Thomas Pettersson på 699.

 

Merrimac F tog emot gästande Gruvan hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Janet Jönsson toppade för hemmalaget med 807, följd av Eva-Lotte Axelsson på 757.

För Gruvan var Anders Milde i topp med 794, följd av Mikael Lindberg på 784.

 

BC Säffle hade borta matcher i Hagfors mot Vattenlandet och Fryken.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Fryken.

Vattenlandet blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Lars Thomasson toppade för Vattenlandet med 877, följd av Mats Forsberg på 830.

För Fryken var Tobias Eriksson i topp med 722, följd av Katarina Florén på 709.

Jonny Skoglund toppade för Säffle mot Vattenlandet med 820, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 754. Mot Fryken var Christer Adolfsson i topp med 796, följd av Thomas Eriksson på 716.

 

Arvika West hade bortamatcher mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst i båda matcherna, 16-4 mot Åmål och 13-7 mot Edsbowlarna.

Jimmy Leverström toppade mot Åmål med 782, följd av Kjell-Conny Larsson på 739. Mot Edsbowlarna var Jan Wedin i topp med 782, följd av Gunnar Dahlman på 752.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande Bollnäs BC hemma i Karlskoga.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Malin Andersson och Malin Palosaari toppade båda med 717, följda av Anette Clarélius på 709.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Wåxnäsflickorna tog emot Karlstad BK hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 12-8.

Magdalena Milde toppade för hemmalaget med 748, följd av Jessica Jansson på 734.

För KBK toppade Siv Dahlman och Lena Georgii som båda hade 704, följda av Ann Olsson på 686.

 

Solklot hade bortamatcher mot ÖsPå Dam och Ten-Pin Club.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Ten-Pin Club.

ÖsPå blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Gunilla Jansson toppade i båda matcherna, 737 mot ÖsPå och 724 mot Ten-Pin. Följde i båda gjorde Anne Johansson, 642 mot ÖsPå och 722 mot Ten-Pin.

 

Reserv 7

Bågen B mötte Vattenlandet B hemma i Hagfors.

En jämn match som slutade med vinst för Vattenlandet med 11-9.

Werner Biehl toppade för Bågen med 826, följd av Stefan Bäck på 813.

För Vattenlandet var Stig Nejd i topp med 801, följd av Svein Kristiansen på 708.

 

Gruvan B och CarlstadHammarö IF B tog båda emot gästande Sun Club-Corona B hemma på X-näshallen.

Gruvan spelade oavgjort 10-10 i sin match.

För CarlstadHammarö blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Benny Norlin toppade för Gruvan med 654, följd av Gert Steen på 605.

För CarlstadHammarö var Johan Wessling i topp med 403, följd av Marita Andersson på 381.

Leon Hellberg toppade för SCC mot Gruvan med 580, följd av Viktor Karlsson på 525. Mot CHIF var Viktor Karlsson i topp med 618, följd av Leon Hellberg på 576.

 

 Inga matcher för Wåxnäs B och Taifun B denna omgång.

Uppdaterad: 24 SEP 2015 12:05 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info