Hoppa till sidans innehåll

Omgång 21


Krönikan omg. 21

Ja, då var sista serieomgången i grundserien avklarad, kvalomgångarna är 16-17 och 23-24 april.

 

Elitserien

Jösse spelar SM slutspel på RC Bowl Arena i Jönköping 8-10 april, och kommer att möta Team Pergamon i sin semifinal.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs tog emot gästande Tegnér hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Eric Sjöberg toppade för hemmalaget med 942, följd av Tomas Olsson på 841.

Tegnér hade tre man över 900, Daniel Nordström-Green toppade med 949, följd av Joakim Nordén 936 och Ivan Ljungholm på 902.

Wåxnäs slutade sist i sin grupp och kommer att spela i div. 1 nästa säsong.

Tegnér slutade tvåa i sin grupp och kommer att kvala om en plats till Elitserien. Första kvalmatchen spelas i Kungsbacka mot BK Femtionian 23 april.

 

Div. 1 Norra Svealand

Bågen spelade bortamatcher mot BK WIK och Team Mariestad BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot WIK med 11-9.

Matchen mot Mariestad förlorades snöpligt med 9-10.

Stefan Biehl toppade mot WIK med 949, följd av Björn Rudshagen på 889. Mot Mariestad var Joackim Biehl i topp med 936, följd av Björn Rudshagen på 891.

Bågen slutade som segrare i grupp A och kommer att kvala om en plats i Sydallsvenskan. Första kvalmatchen blir mot Team Alingsås BC F1 16-17 april.

 

Almen spelade bortamatcher mot BK Kåess och Marbodals BS.

Båda matcherna slutade i förlust 2-18.

Ingjald Forsén toppade mot Kåess med 730, följd av Tobias Hansen på 727. Mot Marbodal var Jessica Jansson i topp med 743, följd av Ja-Erik Löf på 727.

Almen slutade sist i sin grupp och kommer att spela i div. 2 nästa säsong.

 

Nobel och Kasi tog båda emot gästande BK Joker F hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 14-6.

Kasis match slutade oavgjort 10-10.

Tre man över 900 för Nobel med Marcus Karlsson i topp på 993, följd av Anders Wåhlstedt 948 och Peter Igelström på 929.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 865, följd av Sebastian Karlsson på 860.

Nobel slutade tvåa i sin grupp och kommer att kvala om en plats i Sydallsvenskan. Första kvalmatchen blir mot Marbodals BS 16-17 april.

Kasi slutade fyra i gruppen och kommer att kvala om att få vara kvar i div. 1. Första kvalmatchen blir mot BK Edet 16-17 april.

 

Taifun tog emot gästande IK Sterling hemma på Nöjesfabriken.

En svängig match som slutade oavgjort 10-10.

Lars Dedorson toppade med 837, följd av Marcus Rudolfsson på 827.

Taifun slutade trea i sin grupp och spelar kvar i ettan utan kvalmatcher.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F spelade bortamatcher mot BK Fight och Karlslunds IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot Fight och 16-4 mot Karlslund.

Niclas Eriksson toppade mot Fight med 862, följd av Lars Lindh på 805. Mot Karlslund var Henrik Andrén i topp med 878, följd av Niclas Eriksson på 830.

Tegnér F slutade tvåa i sin grupp och kommer att kvala om en plats i div. 1 nästa säsong. Första kvalmatchen blir mot BK Fux i Karlskoga den 16 april.

 

Jösse F tog emot gästande BK Kyrk F hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Robert Eliasson toppade med 874, följd av Peter Westin på 839.

Jösse F slutade trea i sin grupp och spelar kvar i tvåan utan kvalmatcher.

 

Bågen F fick också besök av BK Kyrk på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Werner Biehl toppade med 922, följd av Hans Hedin på 844.

Bågen F slutade fyra i sin grupp och kommer att kvala om att få vara kvar i div. 2. Kvalmatchen spelas 23-24 april och blir mot vinnaren av Vattenlandet och Bålsta BC F som avgörs 17 april.

 

Lusasken tog emot gästande Marbodals BS F hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

De skulle även ha spelat en uppskjuten match mot Team Tibro, men Tibro kom inte och Lusasken vann matchen på WO med 10-0.

Stefan Snarberg toppade för hemmalaget med 836, följd av Michael Gustafsson på 786.

Lusasken slutade sist i sin grupp och kommer att spela i div. 3 nästa säsong.

 

Merrimac fick också besök av Marbodals BS F på hemmaplan.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Elias Levänen toppade med 986, följd av Albin Johansson på 871.

Merrimac slutade femma i sin grupp och kommer att få kvala om att få vara kvar i div 2. Kvalmatchen spelas 24 april i Askersund mot BK Arn.

 

Nobel F tog emot gästande Åmåls BC hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Toppade gjorde Edwin Larsson med 874, följd av Clas Nilsson på 856.

Nobel F slutade trea i sin grupp och spelar kvar i tvåan utan kvalmatcher.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F tog emot gästande Mini Arccus Club F hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Ronny Sundqvist toppade med 785, följd av Jan Nordqvist på 768.

Kasi slutade fyra i sin grupp och spelar kvar i trean.

 

Christinehamns BK tog emot BK Brio F2 hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 17-3.

Tommy Eriksson toppade för hemmalaget med 789, följd av Jan Wikström på 738.

Christinehamn slutade tvåa i sin grupp och kommer att kvala om en plats i div. 2 nästa säsong. Första kvalmatchen blir mot BK SF Åtvidaberg och spelas i Motala 16 april.

 

Asterix fick också besök av BK Brio F2 på sina hemmabanor.

De vann sin match med 17-3.

Marcus Visuri toppade med 889, följd av Juha Tuohino på 806.

Asterix slutade som segrare i sin grupp och kommer att spela i div. 2 nästa säsong.

 

Div. 3 Västra Svealand

BC Säffle spelade bortamatcher mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

De fick fyra poäng med sig hem i bagaget genom vinst med 15-5 mot Ed och 13-7 mot Åmål.

Christer Adolfsson toppade i båda matcherna, 847 mot Ed och 748 mot Åmål, Torbjörn Johansson följde mot Ed på 750 och mot Åmål följde Mathias Adolfsson-Bergman på 746.

Säffle slutade trea i sin grupp och spelar kvar i trean.

 

Sun Club och Pollux tog båda emot gästande Arvika West hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och båda hemmalagen förlorade sina matcher, Sun Club med 4-16 och Pollux med 6-14.

Magnus Gullbrand toppade för SCC med 759, följd av Robin Sandberg på 735.

För Pollux var Sune Fridén i topp med 729, följd av Sofia Thyberg på 714.

Roland Lund toppade för Arvika West mot SCC med 791, följd av Jimmy Leverström på 755. Mot Pollux var Jan Wedin i topp med 804, följd av Tommy Österholm på 770.

Sun Club slutade tvåa i sin grupp och kommer att kvala om en plats i div. 2 nästa säsong. Första kvalmatchen blir mot BK Triss F och spelas i Hagfors 16 april.

Pollux slutade trea i gruppen och spelar kvar i trean.

Arvika West slutade som segrare i sin grupp och kommer att spela i div. 2 nästa säsong.

 

Fryken och Vattenlandet tog båda emot gästande Merrimac F hemma i Hagfors.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Fryken med 15-5 och Vattenlandet med 16-4.

Joel Landegren toppade för Fryken med 739, följd av Gertrud Persson på 734.

För Vattenlandet var Lars Thomasson i topp med 954, följd av Stig Nejd på 796.

Janet Jönsson toppade för Merrimac mot Fryken med 714, följd av Maria Engström på 650. Mot Vattenlandet var Maria Engström i topp med 756, följd av Janet Jönsson på 719.

Fryken slutade sist i sin grupp och spelar kvar i trean.

Vattenlandet slutade tvåa i sin grupp och kommer att kvala om en plats i div. 2 nästa säsong. Första kvalmatchen blir mot Bålsta BC F och spelas i Skinnskatteberg 17 april.

Merrimac slutade femma i sin grupp och spelar kvar i trean.

 

Gruvan tog emot gästande Karlstad BK hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-6.

Benny Norlin toppade för hemmalaget med 783, följd av Anders Milde på 760.

För KBK var Christer Mellberg i topp med 722, följd av Håkan Edén på 695.

Gruvan slutade som segrare i sin grupp och kommer att spela i div. 2 nästa säsong.

KBK slutade sexa i sin grupp och spelar kvar i trean.

 

Inga matcher för Sir-Hammarö och CarlstadHammarö IF denna omgång.

Sir-Hammarö slutade sist i sin grupp och spelar kvar i trean.

CarlstadHammarö slutade fyra i gruppen och spelar kvar i trean.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Stjärnan hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-4.

Malin Andersson toppade för hemmalaget med 756, följd av Eva Falkenström på 744.

Kulorna slutade tia i serien och kommer att kvala om att få vara kvar i Allsvenskan. Kvalmatchen spelas 23-24 april och blir mot vinnaren av Sandvikens AIK och Kvänums BK som avgörs 16-17 april.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Wåxnäsflickorna tog emot gästande BK Alley Team hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Anette Andersson toppade för hemmalaget med 703, följd av Christina Felling på 692.

Wåxnäsflickorna slutade femma i serien och spelar kvar i ettan.

 

Karlstad BK och Solklot tog båda emot gästande Ten-Pin Club hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann sin match med 19-1.

Solklots match slutade oavgjort 9-9.

Siv Dahlman toppade för KBK med 742, följd av Annelie Johansson på 718.

För Solklot var Johanna Frykestam i topp med 675, följd av Anne Johansson på 634.

KBK slutade som segrare i serien och kommer att kvala om en plats i Allsvenskan nästa säsong. Kvalmatchen spelas 23-24 april och blir mot vinnaren av BK Stjärnan och BK Biet-Finesse 95 som avgörs 16-17 april.

Solklot slutade sjua i serien och spelar kvar i ettan.

 

Reserv 7

Bågen B tog emot gästande Gruvan B hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

Christer Envall toppade för hemmalaget med 637, följd av William Biehl på 622.

För Gruvan var Daniel Nilsson i topp med 793, tätt följd av Anders Milde på 792.

Bågen slutade som fyra i serien.

Gruvan tog tredje platsen i serien.

 

Vattenlandet B tog emot gästande CarlstadHammarö B hemma i Hagfors.

De vann sin match med 19-1.

Mikael Holm toppade för hemmalaget med 719, följd av Bjarne Linnerstorp på 685.

För CHIF var Stefan Gustavsson i topp med 466, följd av Kristian Nilsson på 457.

Vattenlandet slutade på andra plats i serien.

 

Sun Club-Corona B tog emot gästande Wåxnäs B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Leon Hellberg toppade för hemmalaget med 702, följd av Anton Gustavsson på 666.

För WBC var Emil Sjögren i topp med 882, följd av Bengt Johansson på 796.

Wåxnäs slutade som segrare i reserv 7 serien.

 

Inga matcher för Taifun B denna omgång.

Uppdaterad: 06 APR 2016 15:31 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info