Hoppa till sidans innehåll

Omgång 20


Krönikan omg. 20

 

Elitserien

Elitserien är färdigspelat och Jösse spelar SM slutspel i Jönköping 8-10 april.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs tog emot gästande LBK Hudik hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 17-3.

Eric Sjöberg toppade med 982, följd av Isabelle Hultin på 954.

 

Tegnér fick också besök av LBK Hudik på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Fyra man över 900, Morgan Sehlin i topp med 992, följd av Fredrik Bjurteg 960, Daniel Nordström-Green 952 och Ivan Ljungholm på 948.

 

Div. 1 Norra Svealand

Almen tog emot gästande BK Gärdet hemma på Idrottshuset.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Tobias Hansen toppade med 848, följd av Thomas Harrysson på 795.

 

Bågen tog också emot BK Gärdet på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Joackim Biehl toppade med 981, följd av Magnus Johansson på 901.

 

Kasi och Nobel tog båda emot gästande Taifun hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 15-5.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Hans Andersson toppade för Kasi med 865, följd av Rainer Petrelius på 852.

För Nobel var Anders Wåhlstedt i topp med 914, följd av Thomas Grankvist på 895.

Jonas Dahlin toppade för Taifun i båda matcherna, 857 mot Kasi och 910 mot Nobel, Brian Folkesson följde i båda, 816 mot Kasi och 808 mot Nobel.

 

Div. 2 Västra Svealand

Nobel F tog emot gästande BK Fight hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Toppade gjorde Wilma Karlsson med 821, följd av Leif Göthberg på 804.

 

Jösse F hade bortamatcher mot Åmåls BC och Tegnér F.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Åmål och 4-16 mot Tegnér.

Kenneth Johansson toppade för Tegnér med 873, följd av Pontus Svensson på 869.

Markus Johansson toppade för Jösse mot Åmål med 935, följd av Peter Westin på 852. Mot Tegnér var Peter Westin i topp med 930, följd av Jonny Westin på 882.

 

Bågen F hade bortamatcher mot Lusasken och Merrimac.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst mot Lusasken med 13-7 och oavgjort 10-10 mot Merrimac.

Per Lindh toppade för Lusasken med 784, följd av Michael Gustafsson på 760.

För Merrimac var Elias Levänen i topp med, följd av Daniel Levänen på 884.

Jan Johansson toppade för Bågen mot Lusasken med 812, följd av Tomas Henriksson på 736. Mot Merrimac var Tomas Henriksson i topp med 914, följd av Jan Johansson på 902.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Christinehamns BK mötte Kasi F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 12-8.

Raino Vargeng toppade för hemmalaget med 865, följd av Jan Wikström på 773.

För Kasi var Anders Hörman i topp med 787, följd av Jari Maajaakkola på 738.

 

Asterix fick också besök av Kasi F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 19-1.

Jonas Iwersen toppade för hemmalaget med 894, följd av Marcus Visuri på 844.

För Kasi var Kenneth Engman i topp med 777, följd av Leif Borg på 765.

 

Div. 3 Västra Svealand

Arvika West tog emot gästande Sun Club-Corona hemma i Arvika.

De vann sin match med 13-6.

Roland Lund toppade för hemmalaget med 883, följd av Jimmy Leverström på 860.

För SCC var Lennart Svärd i topp med 819, följd av Robin Sandberg på 789.

 

BC Säffle fick också besök av Sun Club-Corona på hemmaplan.

De vann sin match med 18-2.

Christer Adolfsson toppade för hemmalaget med 930, följd av Sven-Erik Bäcklund på 854.

För SCC var Lennart Svärd i topp med 775, följd av Lennart Warolin på 732.

 

Vattenlandet hade bortamatcher mot Karlstad BK och Gruvan.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Gruvan med 11-8.

KBK blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Håkan Edén toppade för KBK med 823, följd av Niklas Myhrman på 702.

För Gruvan var Janne Johansson i topp med 815, följd av Mikael Lindberg på 778.

Mats Forsberg toppade för Vattenlandet mot KBK med 854, följd av Mats Syvertsson på 778. Mot Gruvan var Lars Thomasson i topp med 881, följd av Mats Forsberg på 791.

 

Sir-Hammarö och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande Fryken hemma på X-näshallen.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Sir-HBK med 16-4 och CHIF med 15-5.

Ragnvald Aaker toppade för Sir-HBK med 814, följd av Sven-Gunnar Näs på 720.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 848, följd av Thomas Pettersson på 777.

Ann-Britt Persson toppade för Fryken mot Sir-HBK med 670, följd av Ninni Boss på 623. Mot CHIF var Gunde Haglund i topp med 791, följd av Joel Landegren på 658.

 

Merrimac F tog emot gästande Pollux hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Eva-Lotte Axelsson toppade för hemmalaget med 904, följd av Janet Jönsson på 869.

För Pollux var Sune Fridén i topp med 967, följd av Jan Andersson på 880.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Mistral hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Eva Falkenström toppade med 811, följd av Marianne Gustafsson på 790.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Solklot hade bortamatcher mot Götene BK och BK Alley Team.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-8 mot Alley Team.

Götene blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Gunilla Jansson toppade mot Götene med 717, följd av Anne Johansson på 708. Mot Alley Team var Anne Johansson i topp med 839, följd av Gunilla Jansson på 741.

 

Karlstad BK hade bortmatcher mot Hjo BK DA och Kvänums BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Hjo.

Kvänum blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Annelie Johansson toppade mot Hjo med 749, följd av Birgit Ohlsson på 731. Mot Kvänum var Siv Dahlman i topp med 759, följd av Birgit Ohlsson på 678.

 

Wåxnäsflickorna tog emot gästande BK Örnen hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 12-8.

Magdalena Milde toppade med 776, följd av Anette Andersson på 740.

 

Reserv 7

Gruvan B tog emot gästande Vattenlandet B hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 14-6.

Lucas Nilsson toppade för hemmalaget med 639, följd av Thomas Mjöster på 637.

För Vattenlandet var Cary Döning i topp med 663, följd av Bjarne Linnerstorp på 657.

 

Taifun B tog emot gästande Sun Club-Corona B hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 12-8.

Gunnar Lindqvist toppade för hemmalaget med 654, följd av Lars Lindström på 563.

För SCC var Viktor Karlsson i topp med 675, följd av Leon Hellberg på 555.

 

CarlstadHammarö IF B tog emot gästande Bågen B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Joakim Helgesson toppade för hemmalaget med 653, följd av Sven Gustavsson på 549.

För Bågen var Dennis Byberg i topp med 693, följd av Magnus Olsson på 636.

 

Inga matcher för Wåxnäs B denna omgång.

Uppdaterad: 21 MAR 2016 12:54 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info