Hoppa till sidans innehåll

Omgång 2


Krönikan omg. 2

 

Elitserien  

Jösse inledde seriepremiären med vinst med 11-9 mot gästande AIK. 

Mattias Jansson toppade med 923, följd av broder Markus Jansson på 828.

 

Mellanallsvenskan 

Tegnér startade säsongen med hemmamatch mot BK Triss.

De vann matchen med 14-6.

Mikael Johannesson toppade med 861, följd av Daniel Nordström-Green på 808.

 

Wåxnäs tog också emot gästande BK Triss, men här blev gästerna för svåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Allan Hansen toppade med 976, följd av Lars Lindbäck på 877.

 

Div. 1 Norra Svealand

Nobel inledde med bortamatcher mot Team Mariestad och BK WIK. De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot BK WIK, Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Marcus Karlsson toppade i båda matcherna, 895 mot Mariestad och 905 mot WIK. Anders Wåhlstedt följde med 846 mot Mariestad och mot WIK följde Johan Igelström på 874.


Kasi inledde med bortamatcher mot BK Team Obelix och BK Skrufscha. Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Obelix och 4-16 mot Skrufscha.

Kennet Näs toppade mot Obelix med 813, följd av Rainer Petrelius på 788. Mot Skrufscha var Rainer Petrelius i topp med 794, följd av Kennet Näs på 750.

 

Almen tog emot gästande IK Sterling hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Toppade gjorde Håkan Moberg med 823, följd av Tommy Karlsson på 710.

 

Bågen tog också emot gästande IK Sterling på sina hemmabanor.

De vann matchen med 16-4.

Toppade för hemmalaget gjorde Jocke Biehl på 972, följd av Björn Rudshagen på 912.

 

Taifun tog emot gästande BK Joker F hemma på Nöjesfabriken och spelade oavgjort 10-10.

Jonas Dahlin toppade med 913, följd av Lennart ”Nenne” Johansson på 849.

 

Div. 2 Västra Svealand 

Jösse F tog emot Åmåls BC hemma i Arvika.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Peter Westin toppade med 970, följd av Karl-Johan Eliasson på 874.

 

Bågen F tog också emot gästande Åmåls BC hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Samuel Mäkinen var i topp med 867, följd av Werner Biehl på 763.

 

Tegnér F hade bortamatcher mot Merrimac och Lusasken.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Lusasken. Merrimac blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Albin Johansson toppade för Merrimac med 922, följd av Daniel Levänen på 849.

För Lusasken var Per Lindh i topp med 745, följd av Per Frisell på 723.

Peter Hahn toppade för Tegnér mot Merrimac med 908, följd av Jan-Erik Elf på 886. Mot Lusasken var Kenneth Johansson i topp med 845, följd av Jan-Erik Elf på 794.

 

Nobel F tog emot gästande Karlslunds IF hemma i Karlskoga och spelade oavgjort 10-10.

Roland Nilsson toppade med 790, följd av Daniel Svahn på 725.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand 

Asterix hade bortamatcher mot King Cobra BK och King Cobra BK F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot King Cobras F-lag.

A-laget blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-14.

Niklas Kjellman toppade mot King Cobras A-lag med 810, följd av Juha Tuohino på 761. Mot farmarlaget var Marcus Visuri i topp med 867, följd av Niklas Kjellman på 804.

 

Kasi F tog emot gästande BK Rush hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Jari Maajaakkola toppade med 702, följd av Tobias Aasen på 678.

 

Christinehamns BK började med bortamatcher mot Volvo FK och BK Hammarslaget.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Volvo och 18-2 mot Hammarslaget.

Lotta Svensson var i topp mot Volvo med 780, följd av Daniel Norevik på 772. Mot Hammarslaget toppade Heinz Frederick med 863, följd av Reino Vargeng på 855.

 

Div. 3 Västra Svealand 

Fryken tog emot gästande Pollux hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Tobias Eriksson toppade för hemmalaget med 725, följd av Katarina Florén på 720.

För Pollux var Stig Larsson i topp med 761, följd av Janne Andersson på 740.

 

Karlstad BK tog emot Sir-Hammarö hemma på Nöjesfabriken och vann sin match med 13-7.

Hans Lindqvist toppade för hemmalaget med 722, följd av Kennet Boström på 709.

För Sir-HBK var Åke Rask i topp med 697, följd av Bo Nilsson på 681.

 

Gruvan mötte också Sir-Hammarö på hemmaplan och vann sin match med 14-6.

Janne Johansson i topp för hemmalaget med 796, följd av Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson på 758.

För Sir-HBK var Ragnvald Aaker i topp med 723, följd av Benny Styffe på 688.

 

Sun Club-Corona hade borta mot Edsbowlarna F och Åmåls BC F, de fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Åmål. Edsbowlarna blev försvåra och matchen slutade med förlust 8-12.

Lennart Svärd toppade mot Edsbowlarna med 804, följd av Bror Claesson på 690. Mot Åmål var Alfred Andersson i topp med 770, följd av Magnus Gullbrand på 740.

 

BC Säffle tog emot CarlstadHammarö IF på sina hemmabanor och vann matchen med 14-6.

Jonny Skoglund toppade för hemmalaget med 732, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 708.

För CHIF var Mattias Grönberg i topp med 708, följd av Joakim Helgesson på 660.

Arvika West tog också emot CarlstadHammarö IF på hemmaplan och vann sin match med 19-1.

Bjarne Jörgensen toppade för hemmalaget med 850, följd av Tommy Österholm på 762.

För CHIF var Joakim Helgesson i topp med 667, följd av Mattias Pettersson på 649.

 

Inga matcher för Vattenlandet och Merrimac F denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna inledde med bortamatcher mot Sundbybergs IK och BK Mistral.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Mistral.

Sundbyberg blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Eva Falkenström toppade mot Sundbyberg med 725, följd av Anette Clarélius på 680. Mot Mistral var Marianne Gustafsson i topp med 751, följd av Malin Palosaari på 742.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Wåxnäsflickorna tog emot gästande ÖsPå hemma på X-näshallen. De vann matchen med 14-6.

Jeanette Larsson toppade med 767, följd av Christina Felling på 726.

 

Solklot och Karlstad BK tog båda emot Hjo BK hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Solklot med 19-1 och KBK med 18-2.

Anne Johansson toppade för Solklot med 749, följd av Mikaela Gillenäs på 741.

För KBK var Ingegerd Eliasson i topp med 707, följd av Lena Georgii på 698.


Reserv 7

Taifun B och Wåxnäs B tog båda emot Gruvan B hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 13-7 och Wåxnäs med 18-2.

Tomas Mill toppade för Taifun med 700, följd av Christer Svensson på 616.

För Wåxnäs var Mikael Jakobsen i topp med 926, följd av Linus Carle på 853.

Anders Milde toppade för Gruvan i båda matcherna, 753 mot Taifun och 764 mot Wåxnäs, följde mot Taifun gjorde Johan Johansson på 629 och mot Wåxnäs följde Gert Steen på 596.

 

Vattenlandet B mötte CarlstadHammarö B i sin första hemma match i Hagfors pga. att anläggningen Vattenlandet har gått i konkurs, och hallen fortfarande är stängd. Vattenlandet vet ännu inte hur det ser ut framöver Hagfors.

De vann sin match med 19-1.

Stig Nejd toppade för hemmalaget med 722, följd av Kjell Chytraeus på 623.

För CarlstadHammarö var Lina Träff i topp med 499, följd av Sigvard Gustavsson på 477.

 

Bågen B spelade också mot CarlstadHammarö B hemma i Hagfors och vann sin match med 19-1.

Dennis Byberg toppade för hemmalaget med 680, följd av Gertrud Persson på 672.

För CarlstadHammarö var Catharina Ståhle i topp med 505, följd av Martin Andersson på 447.

 

 Inga matcher för Sun Club-Corona B denna omgång.

Uppdaterad: 21 SEP 2015 12:58 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info