Hoppa till sidans innehåll

Omgång 18


Krönikan omg. 18

 

Elitserien  

Jösse tog emot gästande IS Göta hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8 och är nu ett steg närmare slutspelsplatsen.

Toppade gjorde Andreas Jonsson med 1038, följd av Karl-Johan Eliasson på 874.

 

Mellanallsvenskan 

Wåxnäs spelade bortamatcher i Vimmerby mot Vimmerby BK och Kaskad.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Vimmerby och 8-12 mot Kaskad.

Eric Sjöberg toppade i båda matcherna, 834 mot Vimmerby och 895 mot Kaskad. Isabelle Hultin följde mot Vimmerby med 811 och mot Kaskad följde Mikael Jakobsen tätt efter på 894.

 

Tegnér hade också bortamatcher mot Kaskad och Vimmerby.

De fick med sig fyra poäng hem genom vinst med 11-9 mot Kaskad och 13-7 mot Vimmerby.

Mattias Melin toppade mot Kaskad med 869, följd av Joakim Nordén på 840. Mot Vimmerby var Fredrik Bjurteg i topp med 894, följd av Mattias Melin på 852.

 

Div. 1 Norra Svealand

Almen tog emot gästande Solängen hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Tobias Hansen toppade för hemmalaget med 843, följd av Thomas Harrysson på 793.


Bågen fick också besök av Solängen på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Fyra man över 900 med Magnus Olsson i topp med 1066, följd av Jonas Dammen 978 som även hade en 300-ing i sista serien, Joackim Biehl 972 och Alexander Beck på 942.

 

Nobel och Kasi tog båda emot gästande Örgryte IS BF hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 16-4.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Fyra man över 900 för Nobel med Marcus Karlsson i topp med 958, följd av Johan Igelström 929, Peter Igelström 917 och Anders Wåhlstedt på 911.

Per Thomassen var i topp för Kasi med 826, följd av Tomas Karlsson, Rainer Petrelius och Hans Andersson som alla hade 821.

 

Taifun hade en tung bortahelg mot BK Skrufscha och Team Obelix.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Skrufscha och 9-11 mot Obelix efter en jämn match.

Mikael Johansson toppade mot Skrufscha med 877, följd av Lars Dedorson på 813. Mot Obelix var Per-Erik Nilsson i topp med 773, följd av Jonas Persson-Planefors på 763.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F hade bortamatcher i Örebro mot Karlslunds IF och BK Fight.

De fick med sig fyra poäng hem genom vinst med 16-4 mot Karlslund och 15-5 mot Fight.

Robert Lindberg toppade mot Karlslund med 962, följd av Peter Westin på 932. Mot Fight var Peter Westin i topp med 938, följd av Robert Lindberg på 931.

 

Tegnér F tog emot gästande BK Arn hemma i Säffle.

De vann sin match med 14-6.

Tre man över 900 för hemmalaget, Niclas Eriksson i topp med 1001, följd av Sören Larsson 932 och Peter Hahn på 902.

 

Bågen F hade bortamatcher mot Team Mariestad BK F och BK Loket.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 i båda matcherna.

Jan Johansson toppade mot Mariestad med 847, följd av Tomas Henriksson på 828. Mot Loket var Tomas Henriksson i topp med 883, följd av Werner Biehl på 813.

 

Nobel F hade bortamatcher mot Götene BK och BK Wik F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Götene och 15-5 mot Wik.

Leif Göthberg toppade mot Götene med 847, följd av Daniel Svahn på 826. Mot Wik var Stig Hermansson i topp med 811, tätt följd av Clas Nilsson på 810.

 

Merrimacs match mot Team Tibro är flyttad till 12 mars, och

Lusaskens match mot Team Tibro ör flyttad till 3 april enligt spelprogrammet.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Christinehamns BK hade bortamatcher i Lindesberg mot King Cobra och King Cobra F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot King Cobra och 10-9 mot King Cobra F.

Hans Gustavsson toppade mot King Cobra med 774, följd av Henrik Öhberg på 760. Mot King Cobra F var Heinz Frederich i topp med 776, följd av Daniel Norevik på 763.

 

Kasi F tog emot gästande Vingåkers BK F hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Torbjörn Albertsson toppade med 843, följd av Håkan Halldén på 748.

 

Asterix hade bortamatcher mot BK Skinnsberg F och BK Skinnsberg.

De ställde upp med två man kort och båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Skinnsberg F och 5-15 mot Skinnsberg.

Niklas Kjellman toppade mot Skinnsberg F med 838, följd av Torbjörn Wiktorsson och Marcus Visuri båda på 793. Mot Skinnsberg var Torbjörn Wiktorsson i topp med 977, följd av Niklas Kjellman på 883.

 

Div. 3 Västra Svealand

Fryken mötte Vattenlandet hemma i Hagfors.

Vattenlandet vann matchen med 17-3.

Andreas Bönström var i topp för Fryken med 744, följd av Gunde Haglund på 726.

För Vattenlandet toppade Lars Thomasson med 830, följd av Mats Forsberg på 825.

 

Sun Club-Corona och Pollux tog båda emot gästande Merrimac F hemma på Idrottshuset.

SCC vann sin match med 18-2.

Pollux match slutade oavgjort 10-10.

Robin Sandberg toppade för SCC med 805, följd av Lennart Warolin på 745.

För Pollux var Markus Cederborg i topp med 803, följd av Sofia Thyberg på 727.

Eva-Lotte Axelsson var i topp fört Merrimac i båda matcherna, 699 mot SCC och 805 mot Pollux. Jessica Svensson följde mot SCC på 636 och mot Pollux följde Thomas Blixt på 734.

 

Karlstad BK hade bortamatcher mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Åmål och 7-13 mot Ed.

Kennet Boström toppade i båda matcherna, 778 mot Åmål och 813 mot Ed. Följde mot Åmål gjorde Hans Lindqvist på 755 och mot Ed följde Christer Mellberg på 798.

 

CarlstadHammarö IF och Sir-Hammarö spelade båda mot Gruvan hemma på X-näshallen.

Gruvan vann båda matcherna, 12-8 mot CHIF och 14-6 mot Sir-HBK och säkrade därmed en plats i div. 2 kommande säsong.

Gruvan säkrade en plats i div 2 genom vinsterna i dessa

Angelica Grönberg toppade för CHIF med 843, följd av Thomas Pettersson på 774.

För Sir-HBK var Daniel Borg i topp med 802, följd av Sven-Gunnar Näs på 769.

Janne Johansson toppade för Gruvan mot CHIF med 802, följd av Benny Norlin på 754. Mot Sir-HBK var Benny Norlin i topp med 800 prick, följd av Mikael Lindberg på 749.

 

Inga matcher för Arvika West och BC Säffle denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna spelade bortamatcher mot BK Stjärnan och Team Vasa BC.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Stjärnan.

Team Vasa blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Linda Wetterberg toppade mot Stjärnan med 801, följd av Malin Andersson på 764. Mot Team Vasa var Marianne Gustafsson i topp med 772, följd av Linda Wetterberg på 763.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Solklot och Karlstad BK tog båda emot gästande Wåxnäsflickorna hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Solklot med 10-9 efter en jämn match och KBK med 16-4.

Johanna Frykestam toppade för Solklot med 726, följd av Anne Johansson på 718.

För KBK var Annelie Johansson i topp med 755, följd av Siv Dahlman på 694.

Christina Felling toppade för Wåxnäsflickorna i båda matcherna, 761 mot Solklot och 739 mot KBK. Magdalena Milde följde mot Solklot på 706 och mot KBK följde Jeanette Larsson på 678.

 

Reserv 7

Gruvan B och CarlstadHammarö B tog båda emot gästande Wåxnäs B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust 5-15.

Ronny Persson toppade för Gruvan med 767, följd av Thomas Mjöster på 613.

För CHIF var Mattias Grönberg i topp med 637, följd av Sven Gustavsson på 628.

Peter Nenzén toppade för WBC mot Gruvan med 822, följd av Johan Sundler på 746. Mot CHIF var Johan Sundler i topp med 754, följd av Peter Nenzén på 740.

 

Inga matcher för Vattenlandet B, Bågen B, Taifun B och Sun Club-Corona B denna omgång.

Uppdaterad: 14 MAR 2016 11:27 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info