Hoppa till sidans innehåll

Omgång 17


Krönikan omg. 17

 

Elitserien  

Jösse spelade borta mot Team Pergamon.

Pergamon storspelade och matchen slutade i förlust 1-19.

Toppade gjorde Robert Lindberg med 897, följd av Markus Jansson på 875.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot BK Brio hemma i Säffle.

De vann sin match med 11-9.

Fem man över 900, Michael Johannesson toppade med 924, följd av Mattias Melin 917, Daniel Nordström-Green 915 samt Joakim Nordén och Sören Larsson som båda hade 908.

 

Wåxnäs tog också emot gästande BK Brio på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Eric Sjöberg var i topp med 968, följd av Isabelle Hultin på 878.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi hade bortamatcher mot Taifun och BK Gärdet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Gärdet med 12-7.

Taifun blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Marcus Rudolfsson toppade för Taifun med 910, följd av Mikael Johansson på 898.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp mot Taifun med 895, följd av Asko Juola på 869. Mot Gärdet toppade Asko Juola med 902, följd av

Per Thomassen på 881.


Nobel hade bortamatcher mot Almen och Bågen.

De fick två poäng med sig i bagaget genom vinst med 16-4 mot Almen.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jenny Höglund toppade för Almen med 853, följd av Thomas Harrysson på 847.

Tre man över 900 för Bågen med Joackim Biehl i topp med 1064, följd av Magnus Olsson 920 och Sara Eriksson på 919.

Markus Karlsson toppade för Nobel i båda matcherna, 927 mot Almen och 970 mot Bågen, Anders Wåhlstedt följde mot Almen på 883 och mot Bågen följde Peter Igelström på 958.

Värt att nämnas är att Johan Igelström slog en 300-ing i sista serien mot Bågen.

 

Div. 2 Västra Svealand

Merrimac hade en tung bortahelg mot Åmåls BC och Tegnér F.

Förlust i båda matcherna, 6-14 mot Åmål och 2-18 mot Tegnér.

Elias Levänen toppade mot Åmål med 844, följd av Albin Johansson på 830. Mot Tegnér var Albin Johansson i topp med 896, följd av Elias Levänen och Dan Axelsson som båda hade 769.

 

Lusasken hade bortamatcher mot Bågen F och Jösse F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Jösse,

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Jan Johansson toppade för Bågen med 849, följd av Werner Biehl på 814.

För Jösse var Markus Jansson i topp med 864, följd av Markus Johansson på 862.

Jan Frisell toppade för Lusasken mot Bågen med 814, följd av Åsa Söderberg på 762. Mot Jösse var Stefan Snarberg i topp med 870, följd av Jan Frisell på 759.

 

Nobel F hade bortamatcher i Örebro mot BK Fight och Karlslunds IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Fight och 16-4 mot Karlslund.

Daniel Svahn toppade mot Fight med 754, följd av Lars Henry Persson på 750. Mot Karlslund var Clas Nilsson i topp med 961, följd av Leif Göthberg på 825.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Christinehamns BK hade bortamatcher mot Örebro BS Käglan och Kasi F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Käglan.

Kasi blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-14.

Jari Maajaakkola toppade för Kasi med 794, följd av Anders Hörman på 781.

Daniel Norevik toppade för CBK mot Käglan med 753, följd av Tommy Eriksson på 722. Mot Kasi var Heinz Frederich i topp med 732, följd av Tommy Eriksson på 724.

 

Asterix hade bortamatcher mot BK Källar´n och BK Taggen.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Källar´n och 14-6 mot Taggen.

Niklas Kjellman toppade mot Källar´n med 764, följd av Marcus Visuri på 726. Mot Taggen var Anders Berg i topp med 791, följd av Robin Edvardsson på 777.

 

Div. 3 Västra Svealand

Pollux hade en tung bortahelg mot Arvika West och BC Säffle.

Förlust i båda matcherna, 8-12 mot Arvika West och 3-17 mot Säffle.

Jimmy Leverström toppade för Arvika West med 869, följd av Carina Andersson på 759.

Tre man över 900 för Säffle, Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 937, följd av Sven-Erik Bäcklund 931 och Jonny Skoglund på 924.

För Pollux var Torkel Bengtsson i topp mot Arvika West med 768, tätt följd av Sofia Thyberg på 766. Mot Säffle toppade Sofia Thyberg med 846, följd av Mikael Edesgård på 768.

 

Fryken och Vattenlandet tog båda emot gästande CarlstadHammarö IF hemma i Hagfors.

Vattenlandet vann sin match med 19-1.

För Fryken blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 0-20.

Gunde Haglund var i topp för Fryken med 731, följd av Katarina Dalgren på 672.

För Vattenlandet toppade Lars Thomasson med 919, följd av Mats Forsberg på 873.

Mattias Pettersson toppade för CHIF mot Fryken med 813, följd av Kurt Lundqvist på 767. Mot Vattenlandet var Christian Jakobsen i topp med 762, följd av Mattias Pettersson på 744.

 

Gruvan tog emot Sun Club-Corona hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 13-7.

Benny Norlin toppade för hemmalaget med 754, följd av Rikie Steen på 745.

För SCC var Robin Sandberg i topp med 789, följd av Lennart Warolin på 701.

 

Karlstad BK tog också emot gästande Sun Club-Corona på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Hans Lindqvist toppade för hemmalaget med 718, följd av Christer Mellberg på 711.

För SCC var Robin Sandberg i topp med 747, följd av Lennart Svärd på 735.

 

Inga matcher för Sir-Hammarö och Merrimac F denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande AIK hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-10.

Anette Clarélius toppade med 793, följd av Anna Lundqvist på 784.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Götene BK hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 13-7.

Christina Felling toppade med 778, följd av Jeanette Larsson på 732.

 

Karlstad BK och Solklot tog båda emot gästande LDBS Zorita B hemma på Nöjesfabriken.

KBK spelade oavgjort 10-10.

För Solklot blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Annelie Johansson toppade för KBK med 776, följd av Siv Dahlman på 726.

För Solklot var Johanna Frykestam i topp med 674, tätt följd av Anne Johansson på 672.

 

Reserv 7

Sun Club-Corona B tog emot gästande Gruvan B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Viktor Karlsson toppade för hemmalaget med 577, följd av Anton Gustavsson på 563.

För Gruvan var Bosse Larsson i topp med 734, följd av Ronny Persson på 709.

 

Wåxnäs B och Taifun B tog båda emot gästande Vattenlandet B hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 17-3.

För Taifun blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 5-14.

Leif Johannesson toppade för WBC med 728, följd av Johan Sundler på 794.

För Taifun var Raimo Lindholm i topp med 727, följd av Ove Pettersson på 664.

För Vattenlandet var Stefan Blomquist i topp mot WBC med 664, följd av Cary Döning på 619. Mot Taifun var Stig Nejd i topp med 727, följd av Cary Döning på 656.

 

Inga matcher för Bågen B och CHIF B denna omgång.

Uppdaterad: 29 FEB 2016 15:29 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info