Hoppa till sidans innehåll

Omgång 16


Krönikan omg. 16

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Kulladals BS hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Toppade gjorde Raymond Jansson med 1002, följd av Kristian Persson på 909.

 

Mellanallsvenskan

Inga matcher denna omgång.

 

Div. 1 Norra Svealand

Bågen hade bortamatcher mot BK Kåess och Marbodals BS.

Förlust i båda matcherna, 9-11 mot Kåess och 8-12 mot Marbodal.

Joackim Biehl toppade mot Kåess med 942, följd av Stefan Biehl på 863. Mot Marbodal var Stefan Biehl i topp med 1026, följd av Stefan Bäck på 828.

 

Almen spelade borta mot BK Team Obelix och BK Skrufscha.

Båda matcherna slutade i förlust, 7-13 mot Obelix och 0-20 mot Skrufscha.

Håkan Moberg toppade i båda matcherna, 724 mot Obelix och 789 mot Skrufscha, Tobias Hansen följde i båda, 718 mot Obelix och 775 mot Skrufscha.

 

Kasi och Nobel tog båda emot gästande BF Solängen hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 11-9 och Nobel med 17-3.

Tomas Karlsson toppade för Kasi med 978, följd av Rainer Petrelius på 892.

För Nobel var Markus Karlsson i topp med 937, följd av Stefan Nilsson på904.

 

Taifun tog emot gästande Örgryte IS BF hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Mikael Johansson toppade för hemmalaget med 869, följd av Marcus Rudolfsson på 863.

 

Div. 2 Västra Svealand

Tegnér F hade bortamatcher mot BK Trix och Nobel F.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Trix.

Nobel blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Lars Lind toppade mot Trix med 864, följd av Peter Hahn på 821. Mot Nobel var Niclas Eriksson i topp med 875, följd av Kenneth Johansson på 839.

För Nobel toppade Marcus Karlsson med 905, följd av Torni Norberg på 834.

 

Lusasken tog emot gästande BK Arn hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-9.

Ingela Öhman toppade med 800, följd av Stefan Snarberg på 782.

 

Merrimac fick också besök ab BK Arn på sina hemmabanor.

De vann matchen med 18-2.

Elias och Daniel Levänen toppade båda med 922, följda av Albin Johansson på 847.

 

Jösse F fick besök av Team Tibro BK hemma i Arvika.

De vann sin match med 11-9.

Fredrik Tjernes toppade med 930, följd av Kristian Persson på 858.

 

Bågen F tog också emot gästande Team Tibro BK på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Andreas Bönström toppade för hemmalaget med 876, följd av Magnus Olsson på 842.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F spelade bortamatcher mot King Cobra BK och King Cobra BK F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot King Cobra F med 15-5.

King Cobra A blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jari Maajaakkola toppade mot King Cobra A med 811, följd av Leif Borg på 789. Mot King Cobra F var Torbjörn Albertsson i topp med 755, följd av Jan Nordqvist på 733.

 

Asterix tog emot gästande Mini Arccus Club F hemma i Degerfors.

De vann sin match med 16-4.

Anders Berg toppade med 950, följd av Torbjörn Wiktorsson på 882.

 

Christinehamns BK fick också besök av Mini Arccus Club F på sina hemmabanor.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Henrik Öhberg toppade för hemmalaget med 734, följd av Heinz Frederich på 719.

 

Div. 3 Västra Svealand

Pollux mötte Sun Club-Corona hemma på Idrottshuset.

SCC blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Sune Fridén toppade för Pollux med 742, följd av Bosse Larsson på 736.

För SCC var Lennart Svärd i topp med 799, följd av Victor Lindblad-Svärd på 779.

 

Karlstad BK tog emot gästande Arvika West hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Kennet Boström toppade för hemmalaget med 773, följd av Håkan Edén på 700.

För Arvika West var Jimmy Leverström i topp med 848, följd av Jan Wedin på 758.

 

Gruvan fick också besök av Arvika West på sina hemmabanor.

De vann sin match med 18-2.

Tobias Ambjörnsson toppade för hemmalaget med 892, följd av Janne Johansson på 819.

För Arvika West var Tommy Österholm i topp med 716, följd av Jimmy Leverström på 702.

 

Sir-Hammarö och CarlstadHammarö IF tog båda emot gästande BC Säffle hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra för båda hemmalagen, förlust med 4-16 för Sir-HBK och 7-13 för CHIF.

Ragnvald Aaker toppade för Sir-HBK med 733, följd av Åke Rask på 705.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 715, följd av Bosse Henriksson på 689.

Torbjörn Johansson toppade för Säffle mot Sir-HBK med 781, följd av Christer Adolfsson på 724. Mot CHIF var Christer Adolfsson i topp med 815, följd av Torbjörn Johansson på 742.

 

Fryken spelade bortamatcher mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Edsbowlarna och 2-18 mot Åmål.

Ann-Britt Persson toppade mot Edsbowlarna med 646, följd av Joel Landegren på 644. Mot Åmål var Gertrud Persson i topp med 731, följd av Gunde Haglund på 686.

 

Merrimac F tog emot gästande Vattenlandet hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Johnny Svärd toppade för hemmalaget med 812, följd av Janet Jönsson på 783.

För Vattenlandet var Lars Thomasson i topp med 913, följd av Åke Berglund på 819.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna spelade bortamatcher mot BK Elan och Bollnäs BC.

De fick tre poäng med sig hem i bagaget genom vinst med 10-9 mot Bollnäs och oavgjort 10-10 mot Elan.

Anette Clarélius toppade mot Elan med 688, tätt följd av Tarja Karlsson på 687. Mot Bollnäs var Tarja Karlsson i topp med 748, följd av Linda Wetterberg på 742.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Solklot och Karlstad BK tog båda emot gästande ÖsPå Dam hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Solklot med 15-5 och KBK med 18-1.

Johanna Frykestam toppade för Solklot med 797, följd av Anne Johansson på 692.

För KBK var Rigmor Paulsson i topp med 761, följd av Annelie Johansson på 722.

 

Wåxnäsflickorna tog emot gästande Kvänums BK hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 15-5.

Christina Felling toppade med 782, följd av Jeanette Larsson på 711.

 

Reserv 7

Sun Club-Corona B tog emot CarlstadHammarö IF B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 13-7.

Viktor Karlsson toppade för SCC med 729, följd av Leon Hellberg på 725.

För CHIF var Elise Norqvist i topp med 642, följd av Sven Gustavsson på 629.

 

Wåxnäs B och Taifun B tog båda emot gästande Bågen B hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Wåxnäs med 18-2 och Taifun med 11-8.

Jimmy Lillemo toppade för WBC med 878, följd av Johan Sundler på 728.

För Taifun var Raimo Lindholm i topp med 671, följd av Thomas Nyman på 484.

För Bågen var Christer Envall i topp mot WBC med 556, följd av Kediga Ibrahim på 483. Mot Taifun var Matilda Grahn i topp med 639, följd av Christer Envall på 506.

 

Inga matcher för Gruvan och Vattenlandet denna omgång.

Uppdaterad: 22 FEB 2016 12:09 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info