Hoppa till sidans innehåll

Omgång 15


Krönikan omg. 15

 

Elitserien

Jösse spelade tre bortamatcher under helgen, mot Sigma BK, AIK och Stureby BK.

De fick fyra poäng med sig hem i bagaget efter vinst med 14-6 mot Sigma och 13-7 mot AIK.

Stureby blev försvåra och matchen slutade i förlust 13-7.

Fem man över 900 mot Sigma med Mattias Nilsson i topp med 996, följd av Andreas Jonsson 966, Robert Lindberg 963, Markus Jansson 945 och Karl-Johan Eliasson på 908.

Björn Lindqvist toppade både mot AIK och Stureby, 878 mot AIK och 898 mot Stureby, Fredrik Tjernes följde mot AIK på 856 och mot Stureby följde Kristian Persson på 893.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs hade bortamatcher mot IKW/Köping BK och Västerås SK.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Köping och 7-13 mot Västerås.

Isabelle Hultin toppade mot Köping med 887, följd av Eric Sjöberg på 819. Mot Västerås var Linus Carle i topp med 934, följd av Isabelle Hultin på 882.

 

Tegnér spelade borta mot BK Glam och BK Brio.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Glam.

Brio blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Joakim Nordén toppade mot Glam med 942, följd av Fredrik Bjurteg på 939. Mot Brio var Fredrik Bjurteg i topp med 950, följd Tony Opsand på 851.

 

Div. 1 Norra Svealand

Kasi mötte Nobel hemma i Karlskoga.

Nobel vann matcher med 14-6.

Hans Andersson toppade för Kasi med 913, följd av Rainer Petrelius på 830.

Johan Igelström var i topp för Nobel med 925, följd av Thomas Grankvist på 916.

 

Bågen tog emot gästande Almen hemma i Hagfors.

De vann sin match med 19-1.

Tre man över 900 för Bågen, Magnus Olsson och Stefan Biehl i topp, båda med 954 och Joackim Biehl på 951.

För Almen var Tobias Hansen i topp med 846, följd av Thomas Harrysson på 818.

 

Taifun tog emot gästande BK Gärdet hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 16-4.

Marcus Rudolfsson toppade med 891, följd av Lennart Johansson på 876.

 

Div. 2 Västra Svealand

Nobel F spelade bortamatch med BK Trix.

Matchen slutade i förlust 7-13.

Stig Hermansson toppade med 832, följd av Clas Nilsson på 750.

 

Tegnér F tog emot gästande Åmåls BC hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Niclas Eriksson toppade för hemmalaget med 866, följd av Jan-Erik Elf på 856.

 

Lusasken tog emot gästande Merrimac hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Stefan Snarberg toppade för hemmalaget med 743, följd av Åsa Söderberg på 715.

För Merrimac toppade Elias Levänen med 814, följd av Jukka Kolehmainen på 788.

 

Bågen F tog emot gästande Jösse F hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Hans Hedin toppade för hemmalaget med 765, följd av Göran Jansson på 753.

För Jösse var Peter Westin i topp med 932, följd av Michael Bjärnetoft på 817.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Asterix tog emot gästande Christinehamns BK hemma i Degerfors.

De vann sin match med 12-8.

Juha Tuohino toppade för hemmalaget med 812, följd av Anders Berg, Jonas Iwersen och Torbjörn Wiktorsson som alla hade 798.

För CKB var Daniel Norevik i topp med 843, följd av Pajo Vujic på 811.

 

Kasi F spelade bortamatch mot Örebro BS Käglan.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6.

Tommy Pettersson toppade med 778, följd av Allan Jonsson på 767.

 

Div. 3 Västra Svealand

BC Säffle tog emot gästande KS Edsbowlarna F hemma i Säffle.

De vann sin match med 17-3.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade med 949, följd av Thomas Eriksson på 811.

 

Arvika West fick också besök av KS Edsbowlarna F på hemmaplan.

De vann sin match med 17-3.

Roland Lund toppade för hemmalaget med 876, följd av Jimmy Leverström på 814.

Gruvan spelade bortamatcher mot Pollux och Sun Club-Corona.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot SCC och oavgjort 10-10 mot Pollux.

Markus Cederborg toppade för Pollux med 872, följd av Bosse Larsson på 764.

För SCC var Magnus Gullbrand i topp med 781, följd av Lennart Svärd på 733.

Anders Milde toppade för Gruvan mot Pollux med 744, följd av Benny Norlin på 732. Mot SCC var Daniel Nilsson i topp med 795, följd av Mikael Lindberg på 785.

 

Merrimac F tog emot gästande Karlstad BK hemma i Filipstad.

De vann sin match med 13-6.

Johnny Svärd toppade för hemmalaget med 875, följd av Janet Jönsson på 810.

För KBK var Håkan Edén i topp med 828, följd av Christer Mellberg på 762.

 

CarlstadHammarö IF hade bortamatcher mot Pollux och Sun Club-Corona.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Pollux och 13-7 mot SCC.

Sune Fridén toppade för Pollux med 723, följd av Sofia Thyberg på 711.

För SCC var Carlo Colombi i topp med 723, följd av Bror Claesson på 720.

Angelica Grönberg toppade för CHIF i båda matcherna, 787 mot Pollux och 845 mot SCC. Kurt Lundqvist och Bosse Henriksson båda på 730 följde mot Pollux, och mot SCC följde Kurt Lundqvist med 805.

 

Fryken och Vattenlandet spelade dubbelt hemma, matcher både lördag och söndag.

På lördag tog båda emot gästande Sir-Hammarö hemma i Hagfors.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Fryken med 10-9 och Vattenlandet med 18-2.

På söndag tog båda emot gästande Åmåls BC F.

Vattenlandet vann sin match med 16-4.

För Fryken blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Joel Landegren toppade för Fryken mot Sir-HBK med 730, tätt följd av Anders Landegren på 728. Mot Åmål var Ann-Britt Persson i topp med 774, följd av Gunde Haglund på 725.

För Vattenlandet var Mats Forsberg i topp i båda matcherna, 802 mot Sir-HBK och 921 mot Åmål, Lars Thomasson följde i båda 793 mot Sir-HBK och 813 mot Åmål.

Benny Styffe toppade för Sir-HBK mot Fryken med 745, följd av Stig Eliasson på 660. Mot Vattenlandet var Anette Andersson i topp med 767, följd av Ronny Andersson på 729.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande Sundbybergs IK hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Virpi Forsebrink toppade för hemmalaget med 732, följd av Marianne Gustafsson på 718.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Solklot spelade bortamatcher mot Hjo BK och Kvänums BK.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Hjo med 16-3.

Kvänum blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Mikaela Gillenäs toppade mot Hjo med 745, följd av Anne Johansson på 683. Mot Kvänum var Gunilla Jansson i topp med 713, följd av Mikaela Gillenäs på 632.

 

Wåxnäsflickorna spelade borta mot Götene BK och BK Alley Team.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Götene och 5-15  mot Alley Team.

Anette Andersson toppade mot Götene med 703, följd av Jeanette Larsson på 687. Mot Alley Team var Christina Felling i topp med 666, följd av Jeanette Larsson på 657.

 

Karlstad BK hade bortamatcher mot BK Örnen och LDBS Zorita B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 i båda matcherna.

Lena Georgii toppade mot Örnen med 720, följd av Ann Olsson på 683. Mot Zorita var Annelie Johansson i topp med 769, följd av Christina Mellberg på 705.

 

Reserv 7

Bågen B mötte Vattenlandet B hemma i Hagfors.

Vattenlandet vann matchen med 11-9.

Matilda Grahn toppade för Bågen med 658, följd av Kediga Ibrahim på 637.

För Vattenlandet var Stig Nejd i topp med 746, följd av Cary Döning på 684.

 

CarlstadHammarö IF B och Gruvan B tog båda emot gästande Taifun B hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 8-12.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Mattias Grönberg toppade för CHIF med 651, följd av Markus Almberg på 562.

För Gruvan var Marcus Öberg i topp med 759, följd av Ronny Persson på 690.

Per-Erik Nilsson toppade för Taifun mot CHIF med 714, följd av Lars Dedorson på 697. Mot Gruvan var Rickard Folkesson i topp med 750, följd av Raimo Lindholm på 709.

 

Sun Club-Corona B tog emot gästande Wåxnäs B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Anton Gustavsson toppade för SCC med 662, tätt följd av Leon Hellberg på 660.

För WBC var Jimmy Lillemo i topp med 855, följd av Leif Johannesson på 757.

 

Bågen B och Vattenlandet B tog båda emot gästande Gruvan B hemma i Hagfors.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Bågen med 14-6 och vattenlandet med 18-2.

Joackim Biehl toppade för Bågen med fina 1027, följd av Stefan Biehl på 863.

För Vattenlandet var Lars Thomasson i topp med 857, följd av Stig Nejd på 791.

Johan Johansson toppade för Gruvan mot Bågen med 781, följd av Lucas Nilsson på 760. Mot Vattenlandet var Lucas Nilsson i topp med 739, följd av Johan Johansson på 708.

Uppdaterad: 01 FEB 2016 12:50 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info