Hoppa till sidans innehåll

Omgång 14


Krönikan omg. 14

 

Elitserien  

Jösse tog emot gästande BK FH Engelholm hemma i Arvika.

De vann sin match med 15-5.

Fyra man över 900 med Andreas Jonsson i topp med fina 1015, följd av Raymond Jansson 954, Robert Lindberg 903 och Markus Jansson 902.

 

Mellanallsvenskan 

Det spelades sammandragsmatcher på Nöjesfabriken under helgen.

Wåxnäs och Tegnér spelade mot Bålsta BC och IK Pärlan.

Tegnér vann båda sina matcher, 15-5 mot Bålsta och 18-2 mot Pärlan.

Wåxnäs matcher slutade i förlust, 9-11 mot Bålsta och 6-14 mot Pärlan.

Isabelle Hultin toppade för WBC mot Bålsta med 922, följd av Linus Carle på 841. Mot Pärlan var Eric Sjöberg i topp med 811, följd av Tomas Olsson på 802.

För Tegnér var Mikael Johannesson i topp i båda matcherna, 990 mot Bålsta och 897 mot Pärlan, Fredrik Bjurteg följde mot Bålsta på 910 och mot Pärlan följde Joakim Nordén på 884.

 

Div. 1 Norra Svealand 

Almen tog emot gästande Kasi hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Håkan Moberg toppade för hemmalaget med 821, följd av Thomas Harrysson på 783.

För Kasi var Asko Juola i topp med 934, följd av Rainer Petrelius på 841.


Bågen fick också besök av Kasi på hemmaplan.

De vann sin match med 14-6.

Samuel, Mäkinen toppade för hemmalaget med 904, tätt följd av Magnus Olsson på 900.

För Kasi var Kennet Näs i topp med 880, följd av Peter Andersson på 869.

 

Nobel hade bortamatcher mot Taifun och BK Gärdet.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Gärdet.

Taifun blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Eva-Lena Johansson toppade för Taifun med 961, följd av Mikael Johansson på 904.

För Nobel var Marcus Karlsson i topp i båda matcherna, 940 mot Taifun och 908 mot Gärdet, Anders Wåhlstedt följde mot Taifun på 971 och mot Gärdet följde Daniel Svahn på 859.

 

Div. 2 Västra Svealand 

Bågen F tog emot gästande Merrimac hemma i Hagfors.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med 890, följd av Jan Johansson på 862.

För Merrimac var Elias Levänen i topp med 852, följd av Albin Johansson på 811.

 

Jösse F fick också besök av Merrimac på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Markus Jansson toppade för hemmalaget med 999, följd av Björn Andersson på 812.

För Merrimac var Elias Levänen i topp med 859, följd av Daniel Levänen på 820.

 

Nobel F tog emot gästande Team Mariestad BK F hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Leif Göthberg toppade med 830, följd av Clas Nilsson på 823.

 

Lusasken hade bortamatcher mot Tegnér F och Åmåls BC.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot Tegnér och 3-17 mot Åmål.

Lars Lindh toppade för Tegnér med 970, följd av Peter Hahn på 878.

För Lusasken var Stefan Snarberg i topp mot Tegnér med 842, följd av Jan Frisell på 813. Mot Åmål var Jan Frisell i topp med 759, följd av Stefan Snarberg på 742.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F tog emot gästande BK Taggen hemma i Karlskoga.

En jämn match som slutade i förlust 9-11.

Lennart Myhrman toppade med 698, följd av Jan Nordqvist på 686.

 

Christinehamns BK tog emot gästande BK Källar´n på sina hemmabanor.

De vann sin match med 15-5.

Daniel Norevik toppade med 737, följd av Hans Gustavsson på 728.

 

Asterix fick också besök av BK Källar´n på hemmaplan.

De vann sin match med 19-1.

Juha Tuohino toppade med 919, följd av Anders Berg på 881.

 

Div. 3 Västra Svealand

Arvika West tog emot gästande Åmåls BC F hemma i Arvika.

De vann sin match med 12-8.

Roland Lund toppade för hemmalaget med 849, följd av Håkan Magnusson på 725.

 

Säffle fick också besök av Åmåls BC F på hemmaplan.

De vann sin match med 16-4.

Torbjörn Johansson toppade med 881, följd av Jonny Skoglund på 843.


CarlstadHammarö IF mötte Sir-Hammarö hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 12-8.

Kurt Lundqvist toppade för hemmalaget med 785, följd av Bosse Henriksson på 720.

För Sir-Hammarö var Bo Nilsson i topp med 770, följd av Daniel Borg på 705.

 

Sun Club-Corona och Pollux tog båda emot gästande Vattenlandet hemma på Idrottshuset.

SCC vann sin match med 16-3.

Pollux spelade en svängig match som slutade i förlust 9-10.

Robin Sandberg toppade för SCC med 827, tätt följd av Magnus Gullbrand på 823.

För Pollux var Stig Larsson i topp med 772, följd av Torkel Bengtsson på 713.

Mats Forsberg toppade för Vattenlandet mot SCC med 734, följd av Roland Bönström på 699. Mot Pollux var Roland Bönström i topp med 734, följd av Åke Berglund på 712.

 

Merrimac F spelade hemmamatcher mot Arvika West och Fryken.

De vann mot Fryken med 16-3.

Arvika West blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jan Wedin toppade för Arvika West med 829, följd av Roland Lund på 766.

För Fryken var Ann-Britt Persson i topp med 729, följd av Anders Landegren på 695.

Maria Engström toppade för Merrimac i båda matcherna, 821 mot Arvika West och 813 mot Fryken. Eva-Lotte Axelsson följde mot Arvika West på 767 och mot Fryken följde Fredrik Geijer på 753.

 

Gruvan tog emot gästande KS Edsbowlarna F hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 17-3.

Tobias Ambjörnsson toppade med 839, följd av Benny Norlin på 819.


Karlstad BK fick också besök av KS Edsbowlarna F på hemmaplan.

De vann sin match med 15-5.

Håkan Edén toppade med 761, följd av Kennet Boström på 730.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande Team Vasa BC hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Marianne Gustafsson toppade med 730, följd av Kerstin Fredriksson på 727.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Karlstad BK och Solklot tog båda emot gästande BK Örnen hemma på Nöjesfabriken.

KBK vann sin match med 12-8.

Solklot spelade en jämn match som slutade i förlust 9-11.

Ingegerd Eliasson toppade för KBK med 716, tätt följd av Annelie Johansson på 714.

För Solklot var Gunilla Jansson i topp med 739, följd av Mikaela Gillenäs på 686.

 

Wåxnäsflickorna tog emot gästande LDBS Zorita B hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 16-4.

Jeanette Larsson toppade för hemmalaget med 759, följd av Christina Felling på 753.

 

Reserv 7

Gruvan B och CarlstadHammarö IF B tog båda emot gästande Vattenlandet B hemma på X-näshallen.

Gruvan spelade oavgjort 10-10.

För CHIF blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Ronny Persson toppade för Gruvan med 659, följd av Lucas Nilsson på 649.

För CHIF var Bosse Henriksson i topp med 660, följd av Stefan Gustavsson på 446.

Kjell Chytraeus toppade för Vattenlandet mot Gruvan med 625, följd av Stig Nejd på 611. Mot CHIF var Stig Nejd i topp med 763, följd av Kjell Chytraeus på 687.

 

Wåxnäs B och Taifun B tog båda emot gästande Bågen B hemma på Nöjesfabriken.

Wåxnäs vann sin match med 14-6.

För Taifun blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Johan Sundler toppade för WBC med 788, följd av Patrik Lundqvist på 725.

För Taifun var Ove Pettersson i topp med 613, följd av Margareta Östergren på 525.

Werner Biehl toppade för Bågen mot WBC med 770, följd av Samuel Mäkinen på 757. Mot Taifun var Samuel Mäkinen i topp med 755, följd av Werner Biehl på 711.

 

Inga matcher för Sun Club-Corona B denna omgång.

Uppdaterad: 25 JAN 2016 13:16 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info