Hoppa till sidans innehåll

Omgång 13


Krönikan omg. 13

 

Elitserien  

Jösse tog emot gästande Team Alingsås BC hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Björn Lindqvist toppade på 937, tätt följd av Mattias Jansson på 936.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs tog emot gästande IKW/Köping BK hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Eric Sjöberg toppade för hemmalaget med 906, följd av Linus Carle på 859.

 

Tegnér tog också emot IKW/Köping BK på sina hemmabanor.

De spelade en jämn match som slutade med vinst 11-9.

Ivan Ljungholm toppade med 938, följd av Daniel Nordström-Green på 932.

 

Div. 1 Norra Svealand

Almen spelade borta mot BK WIK och Team Mariestad BK.

Förlust i båda matcherna, 4-16 mot WIK och 3-17 mot Mariestad.

Håkan Moberg toppade mot WIK på 884, följd av Thomas Harrysson på 759. Mot Mariestad var Perra Karlsson i topp med 912, följd av Tobias Hansen på 806.

 

Bågen hade bortamatcher mot BK Skrufscha och BK Team Obelix.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Skrufscha och 16-4 mot Obelix.

Björn Rudshagen toppade mot Skrufscha med 1005, följd av Alexander Beck på 944. Mot Obelix var Magnus Olsson i topp med 883, följd av Björn Rudshagen på 845.

 

Kasi och Nobel tog båda emot Team Lerum BC hemma i Karlskoga.

Kasi spelade oavgjort 10-10.

Nobel vann sin match med 16-4.

Tomas Karlsson toppade för Kasi med 909, följd av Hans Andersson på 886 som även hade en 300-ing i andra serien.

För Nobel var Anders Wåhlstedt i topp med 930, följd av Thomas Grankvist på 909.

 

Taifun tog emot gästande Team Alingsås BC F hemma på Nöjesfabriken.

En svängig match som slutade i förlust 9-11.

Jonas Dahlin toppade för hemmalaget med 885, följd av Brian Folkesson på 832.

 

Div. 2 Västra Svealand

Jösse F tog emot gästande BK Wik F hemma i Arvika.

De vann sin match med 14-6.

Mattias Jansson toppade med 859, följd av Jonny Westin på 821.

 

Bågen F fick också besök ab BK Wik F på hemmaplan.

De vann sin match med 16-4.

Sara Eriksson toppade med 900, följd av Werner Biehl på 872.

 

Tegnér F spelade borta mot BK Loket och Team Mariestad BK F.

De fick ett poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Loket.

Mariestad blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Peter Hahn toppade mot Loket med 832, följd av Henrik Andrén på 827. Mot Mariestad var Dan Persson i topp med 812, följd av Lars Lindh på 794.

 

Nobel F hade bortamatcher mot BK Kyrk F och Marbodals BS F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Marbodal.

Kyrk blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Jonathan Andersson toppade mot Kyrk med 822, följd av Stig Hermansson på 794. Mot Marbodal var Leif Göthberg i topp med 816, följd av Stig Hermansson på 799.

 

Merrimac tog emot gästande Götene BK hemma i Filipstad.

De vann sin match med 14-6.

Daniel Levänen toppade för hemmalaget med 942, följd av Elias Levänen på 861.

 

Lusasken tog också emot gästande Götene BK på hemmaplan.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Stefan Snarberg toppade med 795, följd av Åsa Söderberg på 765.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Christinehamns BK spelade bortamatcher i Skinnskatteberg mot BK Skinnsberg och BK Skinnsberg F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot Skinnsberg F.

Skinnsbergs A-lag blev försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Raino Vargeng toppade mot Skinnsberg A ned 807, följd av Pajo Vujic på 746. Mot Skinnsberg F var Jan Wikström i topp med 887, följd av Heinz Frederich på 850.

 

Asterix hade bortamatcher mot BK Hammarslaget och Volvo FK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 16-4 mot Hammarslaget och 13-7 mot Volvo.

Juha Tuohino toppade mot Hammarslaget med 764, följd av Jan-Erik Åkesson på 760. Mot Volvo var Niklas Kjellman i topp med 805, följd av Torbjörn Wiktorsson på 800.

 

Kasi F tog emot gästande BK Brio F2 hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 16-4.

Torbjörn Albertsson toppade med 853, följd av Jari Maajaakkola på 798.

 

Div. 3 Västra Svealand

Merrimac F spelade bortamatcher mot Åmåls BC F och KS Edsbowlarna F.

Förlust i båda matcherna, 9-10 mot Åmål och 6-14 mot Edsbowlarna.

Olli Ahvanainen toppade mot Åmål med 815, tätt följd av Timo Kuljunlahti på 813. Mot Ed var Eva-Lotte Axelsson i topp med 738, följd av Marja Rintamäki på 660.

 

Sun Club-Corona hade bortamatcher mot CarlstadHammarö IF och Sir-Hammarö.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-5 mot CHIF och 11-9 mot Sir-HBK.

Kurt Lundqvist toppade för CHIF med 757, tätt följd av Jessica Lundqvist på 756.

För Sir-HBK var Stig Eliasson i topp med 850, följd av Börje Karlsson på 769.

Robin Sandberg toppade för SCC mot CHIF med 803, följd av Lennart Svärd på 740. Mot Sir-HBK var Magnus Gullbrand i topp med 782, följd av Robin Sandberg på 751.

 

Gruvan spelade två hemmamatcher mot Pollux och BC Säffle.

De fick fyra poäng genom vinst i båda matcherna, 17-3 mot Pollux och 15-5 mot Säffle.

Sune Fridén och Markus Cederborg toppade båda för Pollux med 768.

För Säffle var Christer Adolfsson i topp med 780, följd av Jonny Skoglund på 775.

Tobias Ambjörnsson toppade för Gruvan mot Pollux med 825, följd av Anders Milde på 807. Mot Säffle var Benny Norlin i topp med 846, följd av Janne Johansson på 834.

 

Karlstad BK hade också två hemmamatcher mot Pollux och BC Säffle.

Förlust i båda matcherna med 6-14.

Stig Larsson toppade för Pollux med 724, följd av Bosse Larsson på 700.

För Säffle var Torbjörn Johansson i topp med 756, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 748.

Rickard Nyström toppade för KBK mot Pollux med 682, följd av Kennet Boström på 677. Mot Säffle var Håkan Edén i topp med 795, följd av Christer Mellberg på 666.

 

Inga matcher för Arvika West, Vattenlandet och Fryken denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Dimico hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Malin Palosaari toppade med 757, följd av Anette Clarélius på 752.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Inga matcher denna omgång.

 

Reserv 7

Taifun B och Wåxnäs B tog båda emot Sun Club-Corona B hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 14-6 och Wåxnäs med 17-2.

Ove Pettersson toppade för Taifun med 616, följd av Lars Lindström på 567.

För Wåxnäs var Bengt Johansson i topp med 711, följd av Patrik Lundqvist på 694.

Viktor Karlsson toppade för SCC mot Taifun med 584 och mot Wåxnäs var Leon Hellberg i topp med 544, följd av Anton Gustavsson på 488.

 

CarlstadHammarö B mötte Gruvan B hemma på X-näshallen.

En jämn match som slutade med vinst för Gruvan med 11-9.

Ingvar Eriksson toppade för CHIF med 638, följd av Peter Nilsson på 607.

För Gruvan var Lucas Nilsson i topp med 674, följd av Gert Steen på 613.

 

Inga matcher för Vattenlandet B och Bågen B denna omgång.

Uppdaterad: 25 JAN 2016 13:19 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info