Hoppa till sidans innehåll

Omgång 11


Krönikan omg. 11

 

Elitserien

Jösse spelade tre sammandragsmatcher i Örebro mot Bodens BS, BKF Falkenberg och Team Clan.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Falkenberg och 11-9 mot Clan.

Boden blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Markus Jansson toppade mot Boden med 884, följd av Karl-Johan Eliasson på 867.

Tre man på 900 mot Falkenberg med Markus Jansson i topp på 957, följd av Mattias Jansson 913 och Mattias Nilsson på 900 prick.

Mot Clan var tre man över 900 med Karl-Johan Eliasson i topp på 1006, följd av Markus Jansson 976 och Mattias Jansson på 909.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot gästande Västerås SK hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Morgan Sehlin toppade med 835, följd av Daniel Nordström-Green på 797.

 

Wåxnäs tog också emot gästande Västerås SK på sina hemmabanor.

De spelade en jämn match som slutade i förlust 9-11.

Eric Sjöberg toppade med 852, följd av Tomas Olsson på 840.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun spelade borta mot BK Kåess och Marbodals BS.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Kåess.

Marbodal blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-18.

Lennart ”Nenne” Johansson toppade mot Kåess med 925, följd av Mikael Johansson på 863. Mot Marbodal var Brian Folkesson i topp med 809, följd av Nenne Johansson på 796.

 

Almen tog emot gästande BK Joker F hemma på Idrottshuset.

De vann matchen med 11-9.

Perra Karlsson toppade för Almen med 913, följd av Håkan Moberg på 858.

 

Bågen fick också besök av BK Joker F hemma i Hagfors.

De vann sin match med 11-9.

Tre man över 900 med Magnus Olsson i topp på 974, följd av Joackim Biehl 918 och Magnus Johansson på 904.

 

Kasi och Nobel tog båda emot gästande IK Sterling hemma i Karlskoga.

Nobel vann sin match med 16-3.

För Kasi blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 895, följd av Tomas Karlsson på 831.

För Nobel toppade Thomas Grankvist med 999, följd av Marcus Karlsson på 926.

 

Div. 2 Västra Svealand

Bågen F spelade bortamatcher mot Nobel F och BK Trix.

Båda matcherna slutade i förlust, 1-18 mot Nobel och 6-14 mot Trix.

Jonathan Andersson toppade för Nobel med 837, följd av Wilma Karlsson på 747.

Jan Johansson toppade för Bågen i båda matcherna, 763 mot Nobel och 832 mot Trix. Hans Hedin följde i båda, 672 mot Nobel och 737 mot Trix.

 

Jösse F spelade bortamatcher mot Team Mariestad BK F och BK Loket.

Båda matcherna slutade i förlust 5-15.

Jonny Westin toppade mot Mariestad med 745, följd av Markus Johansson på 739. Mot Loket var Torbjörn Gustavsson i topp med 772, följd av Tommy Lee Rudqvist på 723.

 

Tegnér tog emot gästande Marbodals BS F på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Henrik Andrén toppade med 860, följd av Kenneth Johansson på 846.

 

Lusasken tog emot gästande BK Kyrk F hemma i Karlskoga.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Stefan Snarberg toppade med 894, följd av Per Lindh på 727.

 

Merrimac fick också besök av BK Kyrk F hemma i Filipstad.

En svängig match som slutade i förlust 9-11.

Elias Levänen toppade med 919, följd av Dan Axelsson på 915.

Kan även nämnas att Daniel Levänen slog en 300-ing i andra serien.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Asterix tog emot gästande Katrineholms AIK F hemma i Degerfors.

De vann sin match med 18-2.

Juha Tuohino toppade för hemmalaget med 878, följd av Jan-Erik Åkesson på 815.

 

Christinehamns BK tog också emot Katrineholms AIK F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 15-5.

Henrik Öhberg toppade med 807, följd av Jan Wikström på 794.

 

Kasi F spelade borta mot Volvo FK och BK Hammarslaget.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 20-0 mot Hammarslaget.

Volvo och blev försvåra och matchen slutade med förlust 6-14.

Jan Nordqvist toppade i båda matcherna, 729 mot Volvo och 883 mot Hammarslaget. Nils Edgren följde mot Volvo på 702 och mot Hammarslaget följde Jari Maajaakkola på 806.

 

Div. 3 Västra Svealand

Vattenlandet spelade borta mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst mot Åmål med 11-9.

Ed blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Mats Syvertsson toppade mot Ed med 707, följd av Lars Thomasson på 695. Mot Åmål var Conny Andersson i topp med 840, följd av Lars Thomasson på 785.

 

Fryken hade bortamatcher mot BC Säffle och Arvika West.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Säffle och 6-14 mot Arvika West.

Mathias Adolfsson-Bergman toppade för Säffle med 830, följd av Christer Adolfsson på 824.

För Arvika West var Carina Andersson i topp med 774, tätt följd av Kjell-Conny Larsson på 772.

Tobias Eriksson toppade för Fryken mot Säffle med 726, följd av Gunde Haglund på 697. Mot Arvika West var Gunde Haglund i topp med 772, följd av Tobias Eriksson på 761.

 

Pollux spelade bortamatcher på X-näshallen mot CarlstadHammarö IF och Sir-Hammarö.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 17-2 mot CHIF och 15-5 mot Sir-HBK.

Benny Styffe toppade för Sir-HBK med 722, följd av Tomas Ekberg på 628.

För CHIF var Bosse Henriksson i topp med 689, följd av Christian Jakobsen på 659.

Sune Fridén toppade för Pollux mot Sir-HBK med 824, följd av Mikael Edesgård på 781. Mot CHIF var Stig Larsson i topp med 763, följd av Sune Fridén på 760.

 

Merrimac F tog emot gästande Sun Club-Corona hemma i Filipstad.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Maria Engström toppade för hemmalaget med 825, följd av Johnny Svärd på 809.

För SCC var Alfred Andersson i topp med 901, följd av Lennart Svärd på 737.

 

Inga matcher för Karlstad BK och Gruvan denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Ingen match för Kulorna denna omgång.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Solklot spelade mot Karlstad BK hemma på Nöjesfabriken.

Karlstad BK vann matchen med 14-6.

Anne Johansson toppade för Solklot med 720, följd av Gunilla Jansson på 671.

För KBK var Annelie Johansson i topp med 750, följd av Ingegerd Eliasson och Rigmor Paulsson som båda hade 705.

 

Ingen match för Wåxnäsflickorna denna omgång.

 

Reserv 7

Wåxnäs B spelade mot Taifun B hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Bågen med 12-8 och Wåxnäs vann matchen med 16-4.

Lennart Nyman toppade för Wåxnäs med 763, följd av Johan Sundler på 738.

För Taifun var Rickard Folkesson i topp med 696, följd av Ove Pettersson på 690.

 

Sun Club-Corona B tog emot CarlstadHammarö IF B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 16-4.

Leon Hellberg toppade för hemmalaget med 629, följd av Anton Gustavsson på 593.

För CHIF var Elise Norqvist i topp med 613, följd av Joel Sundhäll på 460.

 

Inga matcher för Gruvan B, Vattenlandet B och Bågen B denna omgång.

Uppdaterad: 30 NOV 2015 12:26 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info