Hoppa till sidans innehåll

Omgång 10


Krönikan omg. 10

 

Elitserien  

Jösse tog emot gästande Team Pergamon hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Mattias Jansson toppade med 857, följd av Markus Jansson på 831.

 

Mellanallsvenskan

Wåxnäs spelade sammandragsmatcher i Sundbyberg mot Sundbybergs IK och SK Nova.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Nova.

Sundbyberg blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Eric Sjöberg toppade mot Sundbyberg med 975, följd av Mikael Jakobsen på 829. Mot Nova var Emil Sjögren i topp med 865, följd av Eric Sjöberg och Linus Carlé som båda hade 852.

 

Tegnér spelade också sammandrag i Sundbyberg mot SK Nova och Sundbybergs IK.

Båda matcherna slutade i förlust, 9-11 mot Nova och 6-14 mot Sundbyberg.

Michael Johannesson toppade mot Nova med 922, följd av Joakim Nordén på 865. Mot Sundbyberg var Joakim Nordén i topp med 887, följd av Pontus Svensson på 867.

 

Div. 1 Norra Svealand

Taifun spelade bortamatcher mot Almen och Bågen.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Almen.

Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Perra Karlsson toppade för Almen med 860, följd av Thomas Harrysson på 849.

För Bågen var Joackim Biehl i topp med 977, följd av Magnus Olsson på 921.

Tre man över 900 för Taifun mot Almen med Jonas Dahlin i topp med 926, följd av Mikael Johansson 922 och Brian Folkesson på 904. Mot Bågen var Marcus Rudolfsson i topp med 840, följd av Eva-Lena Johansson på 821.

 

Kasi och Nobel tog båda emot BK Gärdet hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 14-6 och Nobel med 17-2.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 910, följd av Hans Andersson på 866.

För Nobel var fem spelare över 900 med Thomas Grankvist i topp med 962, följd av Daniel Svahn 935, Torni Norberg 934, Johan Igelström 929 och Peter Igelström på 918.

 

Div. 2 Västra Svealand

Nobel F tog emot gästande BK Loket hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-9.

Henrik Karlsson toppade med 838, följd av Roland Nilsson på 818.

 

Jösse F spelade bortamatcher mot Lusasken och Merrimac.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 10-9 mot Lusasken.

Merrimac blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Ingela Öhman toppade för Lusasken med 798, följd av Stefan Snarberg på 777.

För Merrimac var Daniel Levänen i topp med 813, följd av Lejby Eriksson på 803.

Mattias Nilsson toppade för Jösse i båda matcherna, 940 mot Lusasken och 841 mot Merrimac. Robert Eliasson följde mot Lusasken på 745 och mot Merrimac följde Andreas Olsson på 785.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot Tegnér F och Åmåls BC.

Båda matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Tegnér och 15-5 mot Åmål.

Mattias Melin toppade för Tegnér med 945, följd av Ivan Ljungholm på 857.

Jonas Dammen toppade för Bågen mot Tegnér med 997, följd av Alexander Beck på 917. Mot Åmål var Stefan Bäck i topp med 819, följd av Jonas Dammen på 812.

 

Div. 3 Sydvästra Svealand

Kasi F tog emot gästande BK Källar´n hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 15-5.

Peter Andersson toppade för hemmalaget med 791, följd av Sebastian Karlsson på 705.

 

Christinehamns BK tog emot gästande BK Taggen på sina hemmabanor.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Pajo Vujic toppade med 800, följd av Reino Vargeng på 742.

 

Asterix fick också besök av BK Taggen hemma i Degerfors.

De vann sin match med 19-1.

Anders Berg toppade med 927, följd av Juha Tuohino på 879.

 

Div. 3 Västra Svealand

Arvika West spelade bortamatcher på X-näshallen mot Sir-Hammarö och CarlstadHammarö IF.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Sir-HBK och 15-5 mot CHIF.

Stig Eliasson toppade för Sir-HBK med 800, följd av Åke Rask på 693.

För CHIF var Christian Jakobsen i topp med 767, följd av Kurt Lundqvist på 748.

Kjell-Conny Larsson toppade för Arvika mot Sir-HBK med 726, följd av Carina Andersson på 706. Mot CHIF var Jimmy Leverström i topp med 757, följd av Kjell-Conny Larsson på 744.

 

Fryken och Vattenlandet tog båda emot gästande Karlstad BK hemma i Hagfors.

Vattenlandet vann sin match med 14-6.

För Fryken blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Gertrud Persson toppade för Fryken med 727, följd av Tobias Eriksson på 716.

För Vattenlandet var Mats Syvertsson i topp med 809, följd av Lars Thomasson på 766.

Kennet Boström toppade för KBK mot Fryken med 797, följd av Christer Mellberg på743. Mot Vattenlandet var Håkan Edén i topp med 834, följd av Kennet Boström på 748.

 

Gruvan spelade bortamatcher mot KS Edsbowlarna F och Åmåls BC F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Ed och 12-7 mot Åmål.

Janne Johansson toppade mot Ed med 810, följd av Benny Norlin på 753. Mot Åmål var Bosse Larsson i topp med 786, följd av Janne Johansson på 775.

 

Merrimac F tog emot gästande BC Säffle hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Eva-Lotte Axelsson toppade för hemmalaget med 790, följd av Maria Engström på 770.

För Säffle var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 952, följd av Christer Adolfsson på 971.

 

Inga matcher för Sun Club-Corona och Pollux denna omgång.

 

Norra Allsvenskan Dam

Kulorna spelade borta mot Sollentuna BWK och BwK Ankaret.

Båda matcherna slutade i förlust, 4-16 mot Sollentuna och 6-14 mot Ankaret.

Malin Andersson toppade i båda matcherna, 780 mot Sollentuna och 798 mot Ankaret. Malin Palosaari följde i båda, 724 mot Sollentuna och 764 mot Ankaret.

 

Div 1 Södra Svealand Dam

Karlstad BK spelade bortamatcher mot Götene BK och BK Alley Team.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot Götene och 13-6 mot Alley Team.

Ingegerd Eliasson toppade mot Götene med 750, följd av Jeanette Fors på 711. Mot Alley Team var Rigmor Paulsson i topp med 715, följd av Birgit Ohlsson på 693.

 

Wåxnäsflickorna tog emot Hjo BK hemma på X-näshallen.

De vann sin match med 20-0.

Magdalena Milde toppade med 781, följd av Jeanette Larsson på 737.

 

Solklot spelade borta mot BK Örnen och LDBS Zorita.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Örnen.

Zorita blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-15.

Anne Johansson toppade mot Örnen med 714, följd av Gunilla Jansson på 704. Mot Zorita var Gunilla Jansson i topp med 754, följd av Anne Johansson på 655.

 

Reserv 7

Bågen B och Vattenlandet B tog båda emot gästande Taifun B hemma i Hagfors.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Bågen med 12-8 och Vattenlandet med 16-4.

Matilda Grahn toppade för Bågen med 716, följd av Jörgen Törnqvist på 693.

För Vattenlandet var Stig Nejd i topp med 734, följd av Michael Nilsson på 700.

Rickard Folkesson toppade för Taifun i båda matcherna, 774 mot Bågen och 727 mot Vattenlandet. Thomas Nyman följde mot Bågen på 479 och mot Vattenlandet följde Roger Olsson på 532.

 

Wåxnäs B spelade bortamatcher i X-näshallen mot CarlstadHammarö IF B och Gruvan B.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 18-2 i båda matcherna.

Peter Nilsson toppade för CHIF med 604, följd av Lars Bäckström på 577.

För Gruvan var Tobias Ambjörnsson i topp med 790, följd av Johan Johansson på 679.

Bengt Bäcklund toppade för WBC mot CHIF med 916, följd av Johan Sundler på 774. Mot Gruvan var Leif Johannesson i topp med 916, följd av Bengt Bäcklund på 886.

 

Inga matcher för Sun Club-Corona B denna omgång.

Uppdaterad: 30 NOV 2015 12:27 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info