Hoppa till sidans innehåll

1:a kvalhelg 16-17 april


Krönikan kvalmatcher 16-17 april 

Första kvalhelgen är avklarad och kvalet går vidare nästa helg.


Div. 1

Nobel spelade kvalmatcher om en plats i sydallsvenskan mot Marbodals BS.

Den första matchen slutade oavgjort 10-10, den andra slutade i förlust 4-11 på tre serier.

Marcus Karlsson toppade i första matchen med 877, följd av Anders Wåhlstedt på 864. I andra matchen var Thomas Grankvist i topp med 750 på tre serier, följd av Marcus Karlsson på 655.

Nobel spelar kvar i div. 1 nästa säsong.

 

Bågen spelade kvalmatcher om en plats i sydallsvenskan mot Team Alingsås BC F1.

De vann båda matcherna, första med 11-9 och andra med 11-8.

Björn Rudshagen toppade i första matchen med 909, följd av Alexander Beck på 852. I andra matchen var Stefan Biehl i topp med 870, följd av Björn Rudshagen på 862.

Bågen behöver inte spela fler kvalmatcher, de är nu klara för spel i sydallsvenskan nästa säsong.

 

Kasi spelade kval om en fortsatt plats i division 1 mot BK Edet.

De vann båda matcherna, första med 12-8 och andra med 13-7.

Nästa kvalmatch spelas mot BK Wik den 24 april i Mariestad.

Rainer Petrelius toppade första matchen med 834, följd av Sebastian Karlsson på 808. I andra matchen var Asko Juola i topp med 909, följd av Tomas Karlsson på 852.

 

Div. 2 V:a Svealand

Tegner F spelade kvalmatcher om en plats i division 1 mot BK Fux.

De vann båda matcherna, första med 19-1 och andra med 11-9.

Nästa kvalmatchspelas mot BK Force den 24 april i Örebro.

Peter Hahn toppade i båda matcherna, 901 i första och 903 i andra, Dennis Nordström-Green följde i båda, 890 i första oh 882 i andra.

 

Div. 3 SydV:a Svealand

Christinehamns BK spelade kvalmatcher om en plats i division 2 mot BK SF 04.

De vann båda matcherna, första med 12-8 och andra med 11-9.

Nästa kvalmatch spelas mot Aftonbladets IK den 24 april i Skinnskatteberg.

Toppade i första matchen gjorde Jan Wikström med 869, följd av Reino Vargeng 757. I andra matchen var Reino Vargeng i topp med 819, följd av Pajo Vujic på 809.

 

Div. 3 V:a Svealand

Vattenlandet spelade kvalmatcher om en plats i division 2 mot Bålsta BC F.

De vann båda matcherna, första med 13-7 och andra med 6-14.

Nästa kvalmatch spelas mot Bågen F den 23 april i Hagfors.

Toppade i första matchen gjorde Lars Thomasson med 936, följd av Roland Bönström på 803. I andra matchen var Mikael Jönsson i topp med 891, följd av Roland Bönström på 805.

 

Sun Club-Corona spelade kvalmatcher om en plats i division 2 mot BK Triss F.

Båda matcherna slutade i förlust, första med 7-13 och andra med 4-11 på tre serier.

Lennart Svärd toppade i båda matcherna, 829 i första och 627 på tre serier i andra, Victor Lindblad-Svärd följde i första på 797 och i andra följde Magnus Gullbrand på 573.

Sun Club-Corona spelar kvar i div. 3 nästa säsong.

Uppdaterad: 18 APR 2016 12:12 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info