Hoppa till sidans innehåll

Omgång 8


Krönikan omg. 8

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Bodens BS hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Toppade gjorde Peter Westin med 887, följd av Mattias Nilsson på 867.

 

Mellanallsvenskan

Bågen fick besök av Djurgårdens IF och kunde inte få till det ordentligt,

matchen slutade i förlust 6-14.

Stefan Biehl toppade för hemmalaget med 804, tätt följd av Isabelle Hultin på 802.

 

Tegnér fick också besök av Djurgårdens IF.

De vann sin match med 17-3.

Kristian Persson toppade med 981 med en 300-ing i sista serien, Daniel Nordström-Green följde på 932.

 

Nobel tog emot gästande Bålsta BC hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 17-3.

Toppade gjorde Anders Wåhlstedt med 909, följd av Lars Lindbäck och Henrik Karlsson som båda hade 884.

 

Div. 1 V:a Svealand

Lusasken tog emot BK Mjölby Bowling på hemmaplan och vann sin match med 12-8.

Stefan Snarberg toppade med 795, följd av Clas Nilsson på 753.

 

Almen fick också besök av BK Mjölby Bowling hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 12-8.

Mattias Lindblom toppade med 789, följd av Perra Karlsson på 784.

 

Wåxnäs spelade bortamatcher mot BK Friends och BK Fight.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Friends och 16-4 mot Fight.

Linus Carle toppade mot Friends med 950, följd av Eric Sjöberg på 943. Mot Fight toppade Eric med 978, följd av Linus på 863.

 

Taifun hade bortamatcher mot Vingåkers BK och Katrineholms AIK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-5 mot Vingåker och 11-8 mot Katrineholm.

Mikael Johansson var i topp mot Vingåker med 940, följd av Katarina Dahlin på 881. Mot Katrineholm toppade Lars Dedorson med 918, följd av Mikael Johansson på 881.

 

Kasi och Nobel F tog båda emot gästande BK Vallonen hemma i Karlskoga.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 16-3 och Nobel med 12-8.

Rainer Petrelius toppade för Kasi med 905, följd av Rolf Maajaakkola på 789.

För Nobel var Dan Ericson i topp med 793, följd av Björn Forsén på 789.

 

Div. 2 V:a Svealand

Sun Club-Corona tog emot gästande BK Skinnsberg hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 9-11.

Bror Claesson toppade med 751, följd av Victor Lindblad-Svärd på 729.

 

Merrimac fick också besök av BK Skinnsberg på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Elias Levänen toppade med 879, följd av Daniel Levänen på 869.

 

Asterix tog emot gästande Jösse F hemma i Degerfors.

De vann sin match med 11-9.

Robin Edvardsson toppade för hemmalaget med 792, följd av Niklas Kjellman på 764.

För Jösse var Jonas Dahlin i topp med 833, följd av Robert Eliasson på 829.

 

Christinehamn BK fick också besök av Jösse F på hemmabanorna.

De vann matchen med 13-7.

Tommy Eriksson toppade för hemmalaget med 802, följd av Henrik Öhberg och Pajo Vujic som båda hade 762.

För Jösse toppade åter Jonas Dahlin med 880, följd av Daniel Andersson på 869.

 

Tegnér F tog emot gästande BK Atom hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Thomas Eriksson toppade med 789, följd av Sven Stridsberg på 758.

 

Bågen F tog även de emot gästande BK Atom på hemmaplan och vann sin match med 11-9.

Göran Jansson toppade med 833, följd av Samuel Mäkinen på 825.

 

Arvika West hade bortamatcher i Örebro mot BK Glam F och BK Solid.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Glam, Solid blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Jimmy Leverström toppade i båda matcherna, 863 mot Glam och 798 mot Solid. Gunnar Dahlman följde mot Glam på 744, och mot Solid följde Bo Andersson på 751.

 

Div. 3 V:a Svealand

Fryken hade bortamatcher mot Åmåls BC F och BC Säffle.

Förlust i båda matcherna, som slutade 3-17 mot både Åmål och Säffle.

Roland Bönström toppade för Fryken i båda matcherna, 758 mot Åmål och 764 mot Säffle. Martin Svedlund följde mot Åmål på 693, och mot Säffle följde Gunde Haglund på 752.

För Säffle toppade Petra Sahlén med 825, tätt följd av Christer Adolfsson på 823.

 

Gruvan och Sir-Hammarö tog båda emot Vattenlandet hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 13-7.

För Sir-HBK slutade matchen i förlust med 9-11.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 807, följd av Jennie Lindberg på 745.

För Sir-HBK var Erik Genis i topp med 659, följd av Lars Hofling på 656.

Lars Thomasson toppade för Vattenlandet mot Gruvan med 764, följd av Tommy Berglund på 698. Mot Sir-HBK toppade Mikael Jönsson med 739, följd av Lars Thomasson på 730.

 

Pollux hade bortamatcher mot Karlstad BK och Lusasken F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot KBK.

Lusasken blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-12.

Tobias Edén toppade för KBK med 704, följd av Sven-Erik Cederborg på 680.

För Lusasken var Åsa Söderberg i topp med 768, följd av Hans Andersson på 760.

Sune Fridén toppade för Pollux mot KBK med 746, följd av Markus Cederborg på 732 och mot Lusasken var Markus i topp med 804, följd av Sofia Thyberg på 727.

 

Kasi F och Nobel F2 tog båda emot IF Hammaren på sina hemmabanor.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Kasi med 13-7 och Nobel med 17-3.

Allan Jonsson var i topp för Kasi med 728, följd av Sebastian Karlsson på 713.

För Nobel toppade Anton Olsson-Norberg med 764, följd av Lars Henry Persson på 715.

Kurt Lundqvist toppade för Hammaren i båda matcherna, 711 mot Kasi och 712 mot Nobel. Thomas Pettersson följde mot Kasi på 699 och mot Nobel följde Joakim Helgesson på 675.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna fick besök av BK Team Trollhättan hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 11-9.

Ann-Louise Aureliusson toppade med 790, följd av Malin Andersson på 748.

 

Karlstad BK tog också emot gästande BK Team Trollhättan på hemmaplan.

En jämn match som slutade i gästernas favör, förlust med 9-11.

Elin Andersson toppade med 833, följd av Annelie Johansson på 703.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Solklot tog emot Wåxnäsflickorna hemma på Nöjesfabriken och vann sin match med 10-9.

Gunilla Jansson toppade för hemmalaget med 757, följd av Maj-Britt Bohlin på 725.

För Wåxnäsflickorna var Jessica Jansson i topp med 770, följd av Christina Felling på 694.

 

Filippa hade bortamatch i Ludvika mot BK Wege.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9.

Janet Jönsson toppade med 745, följd av Desirée Andersson på 740.

 

Reserv 2

Almen B tog emot BK Trix B hemma på Idrottshuset och vann sin match med 14-6.

Perra Karlsson toppade med 815, följd av Jenny Höglund på 749.

 

Tegnér B fick också besök av BK Trix B på hemmaplan, men här blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Tord Andersson var i topp med 699, följd av Kenneth Johansson på 671.

 

Inga matcher för Karlstad BK B, Bågen B och Vattenlandet B denna helgen.

 

Reserv 7

Hammaren B tog emot gästande Merrimac B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Elise Norqvist toppade för hemmalaget med 578, följd av Sigvard Gustavsson på 494.

För Merrimac toppade Johnny Svärd med 657, följd av Magnus Sjöholm på 567.

 

Sun Club-Corona B mötte Pollux B hemma på Idrottshuset och vann sin match med 12-8.

Victor Lindblad-Svärd toppade för hemmalaget med 793, följd av Robin Sandberg på 755.

För Pollux var Sofia Thyberg i topp med 696, följd av Torkel Bengtsson på 647.

 

Inga matcher för Taifun B och Gruvan B denna helgen.

 

Uppdaterad: 17 NOV 2014 16:22 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info