Hoppa till sidans innehåll

Omgång 5


Krönikan omg. 5

 

Elitserien

Jösse tog emot gästande Kulladals BS hemma i Arvika.

Trots förlust med 1-4 i sista serien vann de matchen med 11-9.

Fredrik Tjernes toppade med 963, följd av Karl-Johan Eliasson på 869.

 

Mellanallsvenskan

Bågen spelade bortamatcher mot Nobel och Team Mariestad BK.

Förlust i båda matcherna, 3-17 mot Nobel och 8-12 mot Mariestad.

Marcus Karlsson toppade för Nobel med 952, följd av Anders Wåhlstedt på 884.

För Bågen var Isabelle Hultin i topp mot Nobel med 812, följd av Kenneth Johansson på 807. Mot Mariestad toppade Joackim Biehl med fina 1001, följd av Magnus Olsson på 915.

 

Tegnér spelade borta mot IKW/Köping och BK Glam.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Glam. Köping blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-12.

Daniel Nordström-Green toppade mot Köping med 802, följd av Jan-Erik Elf på 797. Mot Glam var Sören Larsson i topp med 948, följd av Kristian Persson på 907.

 

Div. 1 V:a Svealand

Kasi hade bortamatcher mot Almen och Lusasken.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 14-5 mot Lusasken och oavgjort 10-10 mot Almen.

Thomas Harrysson toppade för Almen med 872, följd av Mattias Lindblom på 825.

För Lusasken var Clas Nilsson i topp med 822, följd av Tom Thomsen på 807.

Rainer Petrelius toppade för Kasi mot Almen med 841, följd av Rolf Maajaakkola på 781. Mot Lusasken var Hans Andersson i topp med 790, följd av Per Thomassen på 767.

 

Taifun och Wåxnäs tog båda emot Nobel F hemma på Nöjesfabriken.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 15-5 och Wåxnäs med 13-7.

Robert Källberg toppade för Taifun med 854, följd av Mikael Johansson på 843.

För Wåxnäs var Eric Sjöberg och Leif Johannesson båda i topp med 925, följda av Mikael Jakobsen på 883.

Torbjörn Wiktorsson toppade för Nobel mot Taifun med 853, följd av Roland Nilsson på 831. Mot Wåxnäs var Lars Lindbäck i topp med 955, följd av Torbjörn Wiktorsson på 867.

 

Div. 2 V:a Svealand

Merrimac tog emot Bågen F hemma i Filipstad och vann sin match med 13-7.

Dan Axelsson toppade för hemmalaget med 925, följd av Elias Levänen på 858.

För Bågen var Thomas Walther i topp med 889, följd av Jan Johansson på 871.

 

Sun Club-Corona fick också besök av Bågen F på sina hemmabanor och vann sin match med 13-7.

Bror Claesson var i topp för hemmalaget med 790, följd av Victor Lindblad-Svärd på 752.

För Bågen toppade Hans Hedin med 805, följd av Thomas Walther på 772.

 

Jösse F och Arvika West tog båda emot Tegnér F hemma i Arvika.

Båda hemmalagen vann sina matcher, Jösse med 16-4 och Arvika West vann en mycket jämn match med 10-9.

Daniel Andersson var i topp för Jösse med 853, följd av Jonny Westin på 805.

För Arvika West toppade Tommy Österholm med 746, tätt följd av Jimmy Leverström på 741.

Peter Hahn var i topp för Tegnér mot Jösse med 787, följd av Henrik Andrén på751. Mot Arvika West toppade Anneli Bergman med 773, följd av Henrik Andrén på 763.

 

Christinehamns BK hade bortamatcher mot BK Solid och BK Glam F.

Förlust i båda matcherna, 7-13 mot Solid och 7-12 mot Glam.

Pajo Vujic var i topp mot Solid med 798, följd av Henrik Öhberg på 743.Mot Glam toppade Reino Vargeng med 705, följd av Pajo Vujic på 699.

 

Asterix hade bortamatcher mot BK Loket och BK Trix.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Loket. Trix blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Tony Nyström var i topp mot Loket med 837, följd av Krister Bergkvist på 760. Mot Trix toppade Juha Tuohino med 849, följd av Marcus Visuri på 817.

 

Div. 3 V:a Svealand

Kasi F hade bortamatcher mot BC Säffle och Åmåls BC F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 13-7 mot Säffle och 11-9 mot Åmål.

Torbjörn Johansson var i topp för Säffle med 861, följd av Mathias Adolfsson-Bergman på 851.

För Kasi toppade Håkan Halldén mot Säffle med 905, följd av Jari Maajaakkola på 853. Mot Åmål var Kenneth Engman i topp med 776, följd av Håkan Halldén på 753.

 

Sir-Hammarö hade bortamatcher mot IF Hammaren och Pollux.

De fick två poäng med sig genom vinst med 11-9 mot Hammaren. Pollux blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Joakim Helgesson och Kurt Lundqvist toppade båda för Hammaren med 725, följda av Thomas Pettersson på 652.

För Pollux var Mattias Edesgård i topp med 846, följd av Torkel Bengtsson på 767.

Stig Eliasson toppade för Sir-HBK mot Hammaren med 768, följd av Benny Styffe på 671. Mot Pollux var Ragnvald Aaker i topp med 729, följd av Lars Johannesson på 671.

 

Nobel F2 hade bortamatcher mot Fryken och Vattenlandet.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 15-5 mot Fryken och 11-9 mot Vattenlandet.

Roland Bönström toppade för Fryken med 765, följd av Ann-Britt Persson på 736.

För Vattenlandet var Tobias Eriksson i topp med 890, följd av Martin Boqvist på 789.

Daniel Svahn toppade för Nobel mot Fryken med 791, följd av Edwin Larsson på 741. Mot Vattenlandet var Björn Karlsson i topp med 841, följd av Daniel Svahn på 804.

 

Gruvan hade bortamatcher mot Karlstad BK och Lusasken F.

De fick tre poäng med sig hem genom vinst med 17-3 mot KBK och oavgjort 10-10 mot Lusasken.

Kennet Boström var i topp för KBK med 815, följd av Göran Kästel på 702.

För Lusasken toppade Jan Frisell med 715, följd av Lina Andersson på 695.

Janne Johansson toppade för Gruvan i båda matcherna, 803 mot KBK och 849 mot Lusasken. Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson följde mot KBK på 801, och Anders Milde mot Lusasken på 729.



Mellersta Allsvenskan Dam

Karlstad BK tog emot BK Stjärnan hemma på Nöjesfabriken och vann sin match med 11-9.

Elin Andersson toppade med 763, följd av Annelie Johansson på 758.

 

Kulorna fick också besök av BK Stjärnan på hemmaplan och vann sin match med 13-6.

Eva Falkenström var i topp med 733, följd av Ann-Louise Aureliusson på 711.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Filippa spelade sammandragsmatcher i Norrköping mot Ten-Pin Club och BK Örnen.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 14-6 mot Ten-Pin och 12-8 mot Örnen.

Janet Jönsson toppade mot Ten-Pin med 662, följd av Marja Rintamäki på 642. Mot Örnen var Maria Engström i topp med 706, följd av Janet Jönsson på 694.

 

Wåxnäsflickorna och Solklot spelade sammandragsmatcher i X-näshallen mot BK Alley Team och Götene BK.

Wåxnäsflickorna vann båda sina matcher och tog hem fyra poäng, 13-7 mot Alley Team och 14-6 mot Götene.

Solklot fick tre poäng genom vinst med 12-8 mot Alley Team och oavgjort 10-10 mot Götene.

Jeanette Larsson toppade för Wåxnäsflickorna mot Alley Team med 756, följd av Magdalena Milde på 736. Mot Götene var Jessica Jansson i topp med 880, följd av Jeanette Larsson på 753.

För Solklot var Anne Johansson i topp mot Alley Team med 691, följd av Kim Guldbrandsson på 667. Mot Götene toppade Gunilla Jansson med 750, följd av Mikaela Gillenäs på 707.

 

Reserv 2

Almen B hade bortamatcher mot Vattenlandet B och Bågen B.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot Vattenlandet. Bågen blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Nils Gerdin var i topp för Vattenlandet med 803, följd av Bosse Henriksson på 714.

För Bågen toppade Stefan Bäck med 803, följd av Werner Biehl på 787.

Perra Karlsson var i topp för Almen i båda matcherna, 755 mot Vattenlandet och 805 mot Bågen. Thomas Harrysson följde mot Vattenlandet på 741 och mot Bågen följde Tobias Hansen på 784.

 

Tegnér B hade bortamatch mot BK Trix B.

Hemmalaget blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-13.

Christer Adolfsson var i topp med 699, tätt följd av Roger Larsson på 698.

 

Inga matcher för Karlstad BK B denna helgen.

 

Reserv 7

Merrimac B tog emot Hammaren B hemma i Filipstad, och vann sin match med 19-1.

Andreas Frisk var i topp för hemmalaget med 748, följd av Kari Kuljunlathi på 737.

För Hammaren var Sigvard Gustavsson i topp med 527, följd av Elise Norqvist på 518.

 

Taifun B fick också besök av Hammaren B och vann sin match med 19-1.

Tomas Mill toppade för Hemmalaget med 784, följd av Rickard Folkesson på 686.

För Hammaren var Markus Almberg i topp med 568, följd av Per-Anders Andersson på 558.

 

Inga matcher för Gruvan B, Pollux B och Sun Club-Corona B denna helgen.

Uppdaterad: 13 OKT 2014 14:26 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info