Hoppa till sidans innehåll

Omgång 20


Krönikan omg. 20

 

Elitserien

Jösse spelade sammandragsmatcher i Göteborg mot Team Alingsås BC, Team Clan och BKF Falkenberg.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-7 mot Falkenberg.

Alingsås och Clan blev försvåra och matcherna slutade i förlust, 8-12 mot Alingsås och 7-13 mot Clan.

Andreas Jonsson toppade mot Alingsås med 1028 där han även bjöd på en 300-ing i sista serien, följd av Mattias Jansson på 913. Mot Clan var tre man över 900 med Mattias Jansson i topp med 960, följd av Markus Jansson 927 och Andreas Jonsson på 919. I matchen mot Falkenberg toppade Andreas Jonsson med 943, följd av Markus Jansson på 927.

Jösse slutade trea i serien och är klara för att spela SM-final i Jönköping 15-17 maj, och vi önskar dom ett stort lycka till!

 

Mellanallsvenskan

Bågen tog emot gästande Team Baltzar BC hemma i Hagfors.

De vann sin match med 14-6.

Tre man över 900 med Joackim Biehl i topp med 923, följd av Magnus Johansson 918 och Isabelle Hultin på 915.

Bågen slutade sist i sin grupp men med poäng som skulle ha gett en 3:e samt en 5:e plats i de andra grupperna.

Så tyvärr kommer ett lag värdigt att vara kvar i mellanallsvenskan att spela i div. 1 nästa säsong.

 

Tegnér tog även de emot gästande Team Baltzar BC på sina hemmabanor.

De vann matchen med 16-3.

Tre man över 900 med Lats Lind i topp med 998, följd av Niclas Eriksson 955 och Daniel Nordström-Green på 901.

Tegnér slutade som segrare i grupp B och kommer att kvala om en plats i elitserien, första matchen blir mot Djurgårdens IF.

 

Nobel tog emot IFK Norrköping på hemmaplan.

De vann sin match med 18-2.

Marcus Karlsson toppade med 1009, följd av Thomas Grankvist på 873.

Nobel slutade femma i sin grupp och kommer att kvala om att få vara kvar i mellanallsvenskan, första matchen blir mot Åkeshovs BK.

 

Div. 1 V:a Svealand

Taifun spelade borta mot BK Friends och BK Fight.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 15-4 mot Fight.

Friends blev försvåra och matchen slutade i förlust 7-13.

Robert Källberg toppade mot Friends med 862, följd av Lars Dedorson på 834. Mot Fight var Michael Raddén i topp med 880, följd av Lennart Johansson på 867.

Taifun slutade tvåa i sin grupp och kommer att kvala om en plats i mellanallsvenskan, första matchen blir mot BK Örnen.

 

Lusasken tog emot gästande BK Kaskad F hemma i Kristinehamn.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Per Ståhl toppade med 807, följd av Klas Bergman på 754.

Lusasken slutade sist i sin grupp och kommer att spela i div. 2 nästa säsong.

 

Almen tog även de emot gästande BK Kaskad F på sina hemmabanor.

De vann sin match med 13-7.

Mattias Lindblom toppade med 955, där han även bjöd på en 300-ing i tredje serien, följd av Gunnar Åslund på 835.

Almen slutade trea i grupp B och kommer att vara kvar i ettan utan att kvala.

 

Nobel F och Kasi tog båda emot gästande BK Örnen hemma i Karlskoga.

Nobels match slutade oavgjort 10-10.

I Kasis match drog gästerna det längsta strået och matchen slutade i förlust 9-11.

Simon Nilsson toppade för Nobel med 859, tätt följd av Leif Göthberg på 858.

För Kasi var Rainer Petrelius i topp med 810, följd av Kennet Näs på 807.

Nobel F slutade femma i sin grupp och kommer att kvala om att få vara kvar i ettan, första matchen blir mot Jösse F.

Kasi slutade fyra i sin grupp och kommer att kvala om att vara kvar i ettan, första matchen blir mot vinnaren av IKW/Köping och BK Origo.

 

Wåxnäs hade bortamatcher mot Mini Arccus Club och Scania IF.

De fick med sig fyra poäng hem genom vinst med 12-8 mot Mini Arccus Club och 11-9 mot Scania.

Eric Sjöberg toppade i båda matcherna, 884 mot Mini Arccus Club och 974 mot Scania. Mikael Jakobsen följde mot Mini Arccus Club på 870, mot Scania följde Mikael Jakobsen 946, och Leif Johannesson på 922.

Wåxnäs slutade som segrare i grupp B och kommer att kvala om en plats i mellanallsvenskan, första matchen blir mot Ludvika BK.

 

Div. 2 V:a Svealand

Sun Club-Corona tog emot BK Rush hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 16-4.

Lennart Svärd toppade med 896, följd av Bror Claesson på 843.

Sun Club-Corona slutade femma i sin grupp och kommer att kvala om att vara kvar i tvåan, första matchen blir mot Triss F.

 

Merrimac fick också besök av BK Rush på hemmaplan.

De vann sin match med 16-4.

Daniel Levänen toppade med 936, tätt följd av Olli Ahvanainen på 932.

Merrimac slutade trea i sin grupp och spelar kvar i tvåan utan kvalmatcher.

 

Bågen F spelade bortamatcher mot Glam F och BK Solid.

Båda matcherna slutade i förlust, 5-15 mot Glam och 8-12 mot Solid.

Hans Hedin toppade mot Glam med 769, följd av Sara Eriksson på 751. Mot Solid var Mikael Johansson i topp med 804, följd av Jan Johansson på 773.

Bågen slutade som segrare i grupp A, men får inte kvala uppåt pga att deras första lag spelar i div. 1 nästa säsong.

 

Tegnér F spelade bortamatcher mot Christinehamns BK och BK Asterix.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 13-6 mot Asterix.

Matchen mot CBK slutade i förlust 9-11.

Jan Wikström toppade för CBK med 793, tätt följd av Reino Vargeng på 792.

För Asterix var Anders Berg i topp med 857, följd av Juha Tuohino på 824.

Jan-Erik Elf toppade för Tegnér mot CBK med 797, följd av Peter Hahn på 768. Mot Asterix var Peter Hahn i topp med 923, följd av Sven Stridsberg på 833.

Tegner slutade fyra i sin grupp och kommer att kvala för att vara kvar i tvåan, första matchen blir mot Pollux.

CBK slutade femma i sin grupp och kommer också att spela kval om att vara kvar i tvåan, första matchen blir mot Nobel F2.

Asterix slutade sist i sin grupp och kommer att spela i div. 3 nästa säsong.

 

Jösse F och Arvika West tog båda emot gästande BK Fux hemma i Arvika.

Gästerna blev försvåra och båda matcherna slutade i förlust, Jösse förlorade med 5-14 och Arvika West med 8-11.

Markus Johansson toppade för Jösse med 818, följd av Jonny Westin på 766.

För Arvika West var Kjell-Conny Larsson i topp med 774, följd av Jimmy Leverström på 761.

Jösse slutade tvåa i sin grupp och kommer att kvala om en plats i div. 1, första matchen blir mot Nobel F.

Arvika West slutade sist i sin grupp och kommer att spela i div. 3 nästa säsong.

 

Div. 3 V:a Svealand

Gruvan och Sir-Hammarö tog båda emot gästande Kasi hemma på X-näshallen.

Gruvans match slutade oavgjort 10-10.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 3-17.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 789, följd av Rikie Steen på 744.

För Sir-HBK var Sven-Gunnar Näs i topp med 742, följd av Ragnvald Aaker 621.

Thomas Andersson toppade för Kasi mot Gruvan med 736, följd av Leif Borg på 733. Mot Sir-HBK var Jan Nordqvist i topp med 777, följd av Jari Maajaakkola på 774.

Gruvan slutade tvåa i grupp A och kommer att kvala om en plats i div 2, första matchen blir mot Kopparbergs BK.

Sir-HBK slutade sist i sin grupp och spelar kvar i trean.

Kasi slutade trea i grupp A och spelar kvar i trean.

 

Nobel F2 hade bortamatcher mot Karlstad BK och Lusasken F.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot KBK.

Lusasken blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Göran Kästel toppade för KBK med 755, följd av David Gambrick på 732.

För Lusasken var Per Frisell i topp med 822, följd av Åsa Söderberg på 761.

Wilma Karlsson toppade för Nobel mot KBK med 733, tätt följd av Roland Nilsson på 732. Mot Lusasken var Roland Nilsson i topp med 792, följd av Dan Ericson på 752.

Nobel F2 slutade som segrare i grupp A och kommer att kvala om en plats i div 2, första matchen blir mot CBK.

KBK slutade fyra i sin grupp och spelar kvar i trean.

Lusasken slutade tvåa i sin grupp men får inte kvala uppåt pga att deras första lag spelar i div 2 nästa säsong.

 

Pollux hade bortamatcher mot BC Säffle och Åmåls BC F.

Det slutade med förlust i båda matcherna, 9-11 mot Säffle och 3-16 mot Åmål.

Torbjörn Johansson toppade för Säffle med 855, följd av Thomas Eriksson på 837.

För Pollux var Sofia Thyberg i topp mot Säffle med 870, följd av Mikael Edesgård på 820. Mot Åmål toppade Torkel Bengtsson med 742, följd av Sofia Thyberg på 725.

Pollux slutade som segrare i grupp B och kommer att kvala om en plats i div 2, första matchen blir mot Tegnér F.

Säffle slutade femma i sin grupp och spelar kvar i trean.

 

Vattenlandet tog emot Hammaren hemma i Sunne.

De vann sin match med 19-1.

Tommy Berglund toppade för hemmalaget med 865, följd av Mats Syvertsson 773.

För Hammaren var Thomas Pettersson i topp med 661, följd av Joakim Helgesson på 649.

Vattenlandet slutade trea i sin grupp och spelar kvar i trean.

Hammaren slutade sist i sin grupp och spelar kvar i trean.

 

Fryken tog även de emot Hammaren på sina hemmabanor.

De vann sin match med 16-4.

Andreas Bönström toppade för hemmalaget med 821, följd av Roland Bönström på 752.

För Hammaren var Mattias Pettersson i topp med 719, följd av Thomas Pettersson på 613.

Fryken slutade femma i sin grupp, och spelar kvar i trean.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna tog emot gästande BK Båken hemma i Karlskoga.

De vann sin match med 17-3

Ann-Louise Aureliusson toppade för hemmalaget med 786, följd av Malin Andersson på 751.

Kulorna slutar sexa i serien och spelar kvar i allsvenskan utan kvalmatcher.

 

Karlstad BK tog också emot BK Båken på sina hemmabanor.

De vann sin match med 11-9.

Annelie Johansson toppade för hemmalaget med 775, följd av Rigmor Paulsson på 706.

KBK slutade åtta i serien kommer att kvala om att få vara kvar i mellersta allsvenskan, första matchen blir mot Regnbågen.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Filippa spelade borta mot BK Wege.

Matchen slutade i förlust 9-11.

Maria Engström toppade med 693, följd av Anette Nevanoja på 669.

Filippa slutade tvåa i sin grupp och spelar kvar i ettan.

 

Solklot tog emot gästande Wåxnäsflickorna hemma på Nöjesfabriken.

Gästerna vann med 14-6.

Maj-Britt Bohlin toppade för hemmalaghet med 668, följd av Anne Johansson på 652.

För Wåxnäsflickorna var Christina Felling i topp med 8612, följd av Emelie Rosenblad på 716.

Wåxnäsflickorna slutade som segrare i sin grupp och kommer att kvala om en plats i mellersta allsvenskan, första matchen blir mot Sundbybergs IK.

Solklot slutade trea i sin grupp och spelar kvar i ettan.

 

Reserv 2

Almen B hade bortamatch mot Trix B.

Matchen slutade i förlust 5-15.

Gunnar Åslund toppade med 854, följd av Perra Karlsson på 773.

Almen slutade som segrare i R2.

 

Karlstad BK B tog emot Vattenlandet B hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 14-6.

Arne Gambrick toppade för hemmalaget med 700, följd av Marianne Carlsson på 668.

För Vattenlandet var Stig Nejd i topp med 712, följd av Mikael Holm på 667.

 

Inga matcher för Tegnér B och Bågen B i helgen som var.

 

Reserv 7

Gruvan B mötte Hammaren B hemma på X-näshallen.

Gruvan vann med 17-3..

Ronny Persson toppade för hemmalaget med 734, följd av Peter Nilsson på 680.

För Hammaren var Marcus Ekström i topp med 571, följd av Sigvard Gustavsson på 550.

 

Sun Club-Corona B tog emot Merrimac B hemma på Idrottshuset.

De vann sin match med 12-8.

Robin Sandberg toppade för hemmalaget med 750, följd av Leon Hellberg på 618.

För Merrimac var Magnus Sjöholm i topp med 629, följd av Jörgen Nyborg på 564.

 

Pollux B tog emot gästande Taifun B hemma på Idrottshuset.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Torkel Bengtsson toppade för hemmalaget med 740, följd av Sune Fridén på 726.

För Taifun var Mikael Johansson i topp med 853, följd av Rickard Folkesson på 791.

Uppdaterad: 11 MAJ 2015 14:43 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info