Hoppa till sidans innehåll

Omgång 19


Krönikan omg. 19

 

Elitserien

Jösse hade tre bortamatcher i helgen mot Kulladals BS, IS Göta och BK FH Engelholm.

De fick tre poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Göta, och vinst med 14-5 mot Engelholm.

Kulladals blev försvåra och matchen slutade i förlust 1-18.

Mattias Jansson toppade mot Kulladal med 857, följd av Fredrik Tjernes på 833. Mot Göta var Karl-Johan Eliasson i topp med 874, följd av Fredrik Tjernes på 859 och mot Engelholm toppade Raymond Jansson med 976, följd av Markus Jansson på 954.

Jösse ligger trea i tabellen och har fem poäng upp på femman, slutspelsplatsen är väldigt nära.

 

Mellanallsvenskan

Tegnér tog emot Nobel hemma i Säffle.

Efter en jämn match stod tillslut hemmalaget som segrare med 11-9.

Fyra man över 900 i Tegnér med Kristian Persson i topp med 980, följd av Sören Larsson 939, Pontus Svensson 917 och Daniel Nordström-Green på 904.

För Nobel toppade Patrick Post och Stefan Nilsson som båda hade 919, följda av Anders Wåhlstedt på 889.

Tegnér leder grupp B med en match mer spelad och fyra poäng upp på trean i tabellen, är på väg mot till slutspel till elitserien.

Nobel ligger näst sist i tabellen med en poäng mer än Bågen, och ligger i nuläget på kvalplats för att vara kvar i allavenskan.

 

Bågen tog också emot gästande Nobel på hemmaplan.

De vann sin match med 13-7.

Joackim Biehl toppade för hemmalaget med fina 1062 där han avslutade med en 300-ing, följd av Magnus Johansson på 887.

För Nobel toppade Marcus Karlsson med 890, följd av Stefan Nilsson på 816.

 

Div. 1 V:a Svealand

Almen hade bortamatcher i Karlskoga mot Kasi och Nobel F.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Kasi, och 13-7 mot Nobel.

Rolf Maajaakkola toppade för Kasi med 822, följd av Rainer Petrelius på 807.

För Nobel var Stig Hermansson i topp med 846, följd av Daniel Svahn på 827.

Audun Hansen toppade för Almen mot Kasi med 873, följd av Jenny Höglund på 796. Mot Nobel var Perra Karlsson i topp med 878, följd av Audun Hansen på 851.

Almen ligger trea i grupp B i tabellen är i nuläget kvar i ettan utan att kvala.

Kasi ligger fyra och ska i nuläget kvala för att vara kvar i ettan.

Nobel slutar näst sist i tabellen och måste kvala för att vara kvar i ettan.

 

Taifun och Wåxnäs tog båda emot Lusasken hemma på Nöjesfabriken

Båda hemmalagen vann sina matcher, Taifun med 12-8 och Wåxnäs med 15-5.

Mikael Johansson toppade för Taifun med 789, följd av Katarina Dahlin på 775.

För Wåxnäs var Leif Johannesson i topp med 939, följd av Allan Hansen på 862.

Tom Thomsen toppade för Lusasken mot Taifun med 785, tätt följd av Jonas Larsson på 782. Mot Wåxnäs var Krister Jonsson i topp med 786, följd av Per Lindh på 767.

Wåxnäs slutar som segrare i grupp B och kommer att kvala om en plats i Mellanallsvenskan.

Taifun slutar som tvåa i grupp B och kommer att kvala om en plats i Mellanallsvenskan.

Lusasken hamnar sist i tabellen och kommer att spela i div 2 nästa säsong.

 

Div. 2 V:a Svealand

Bågen F tog emot gästande Merrimac hemma i Hagfors.

De vann sin match med 12-8.

Göran Jansson toppade för hemmalaget med 907, följd av Henry Arnesen på 900.

För Merrimac var Daniel Levänen i topp med 911, följd av Elias Levänen på 867.

Bågen ligger etta i grupp A, med en match mindre spelad och en poäng mer än tvåan i tabellen, och är klara för kval upp till div 1.

Merrimac kommer att sluta som trea i grupp A och spelar kvar i tvåan utan att kvala.

 

Tegnér F fick också besök av Merrimac på sina hemmabanor.

De vann sin match med 14-6.

Lisa Nordström-Green toppade för hemmalaget med 911, följd av Dan Persson på 875.

För Merrimac var Daniel Levänen i topp med 891, följd av Lejby Eriksson på 845.

Tegnér ligger fyra i grupp A, med en match mindre spelad och samma poäng som femman, de kommer att få kvala om att vara kvar i tvåan.

 

Arvika West och Jösse F tog båda emot gästande Sun Club-Corona hemma i Arvika.

Jösse vann sin match med 15-5.

Arvika Wests match slutade oavgjort 10-10.

Gunnar Dahlman toppade för Arvika West med 728, följd av Jimmy Leverström på 723.

För Jösse var Daniel Andersson i topp med 855, följd av Jonny Westin på 802.

Victor Lindblad-Svärd toppade för SCC mot Arvika West med 776, följd av Bror Claesson på 742. Mot Jösse var Lennart Svärd i topp med 871, följd av Robin Sandberg på 763.

Jösse ligger tvåa i grupp A, med en match mer spelad och en poäng mindre än ettan i tabellen, och är klara för kval upp till div 1.

Sun Club-Corona ligger näst sist i grupp A, med en match mer spelad och samma poäng som fyran, och kommer att få, kvala om att vara kvar i tvåan.

Arvika West kommer att sluta sist i grupp A, och får spela i div 3 nästa säsong.

 

Asterix tog emot gästande BK Solid hemma i Degerfors.

De vann sin match med 12-8.

Jonas Iwersen toppade för hemmalaget med 820, följd av Juha Tuohino på 798.

Asterix ligger fyra i grupp B på samma antal matcher och poäng som trean i tabellen, så sista omgången blir avgörande om det blir kval för att vara kvar i tvåan eller ej.

 

Christinehamn fick också besök av BK Solid på sina hemmabanor.

Matchen slutade oavgjort 10-10.

Pajo Vujic toppade för hemmalaget med 795, följd av Stefan Svahn på 735.

CBK ligger i nuläget sist i grupp B, så sista omgången blir avgörande om det blir nedflyttning till trean eller kval om att vara kvar.

 

Div. 3 V:a Svealand

Lusasken F hade bortamatcher mot IF Hammaren och Pollux.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot båda lagen.

Angelica Grönberg var i topp för Hammaren med 794, följd av Joakim Helgesson på 717.

För Pollux var Mattias Edesgård i topp med 814, följd av brodern Mikael Edesgård på 715.

Tord Andersson toppade för Lusasken mot Hammaren med 713, följd av Peter Johansson på 707. Mot Pollux var Peter Johansson i topp med 799, följd av Peter Mörk på 763.

Pollux leder grupp B, med en match mindre spelad, och två poäng mer än Lusasken som är tvåa i tabellen, båda kommer att kvala om en plats i div 2.

 

Fryken tog emot BC Säffle hemma i Hagfors.

De vann sin match med 11-9.

Per-Olav Mellembråten toppade för hemmalaget med 765, följd av Katarina Florén på725.

För Säffle var Mathias Adolfsson-Bergman i topp med 806, följd av pappa Christer Adolfsson på 794.

 

Vattenlandet fick också besök av BC Säffle på sina hemmabanor.

Mats Syvertsson toppade för hemmalaget med 834, följd av Mats Forsberg på 794.

För Säffle var Jonny Skoglund i topp med 821, följd av Torbjörn Johansson på 809.

 

Sir-Hammarö och Gruvan tog båda emot gästande Karlstad BK hemma på X-näshallen.

Gruvan vann sin match med 12-8.

För Sir-HBK blev gästerna försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

För Sir-HBK var Åke Rask i topp med 762, följd av Sven-Gunnar Näs på 690.

Janne Johansson toppade för Gruvan med 828, följd av Tobias ”Dyckert” Ambjörnsson på 805.

För KBK toppade både Göran Kästel och Arne Gambrick mot Sir-HBK med 712, följda av Tomas Valentin på 700. Mot Gruvan var Kennet Boström i topp med 745, följd av Rickard Nyström på 741.

Gruvan ligger tvåa i grupp A, med en match mer spelad, och en poäng mindre är ettan, och är klara för kval om en plats i div 2.

 

Kasi F och Nobel F2 tog båda emot Åmåls BC F hemma i Karlskoga.

Kasi vann sin match med 15-4.

Nobels match slutade i förlust 9-11.

Leif Borg toppade för Kasi med 755, följd av Sebastian Karlsson på 732.

För Nobel var Dan Ericson i topp med 734, följd av Villy Johansson på 705.

Nobel F2 ligger etta i grupp A, med en match mindre spelad, och en poäng mer än tvåan i tabellen, och är klara för kval om en plats i div 2.

 

Mellersta Allsvenskan Dam

Kulorna hade en tung borthelg mot BK Stjärnan och BK Merci.

Förlust i båda matcherna, 8-12 mot Stjärnan och 5-15 mot Merci.

Malin Andersson toppade i båda matcherna, 809 mot Stjärnan och 760 mot Merci. Eva Falkenström följde mot Stjärnan på 789 och mot Merci följde Marianne Gustafsson på 700.

Kulorna slutar sexa i tabellen och ligger kvar i allsvenskan utan kvalmatcher.

 

Karlstad BK hade bortamatcher mot BK Team Trollhättan och BK Calluna.

De fick två poäng med sig hem genom vinst med 12-8 mot Trollhättan.

Calluna blev försvåra och matchen slutade i förlust 4-16.

Lena Georgii toppade mot Trollhättan med 736, följd av Jeanette Fors på 731. Mot Calluna var Birgit Ohlsson i topp med 755, följd av Jeanette Fors på 715.

KBK kommer att behöva kvala för att vara kvar i allsvenskan.

 

Div 1 V:a Svealand Dam

Wåxnäsflickorna spelade sammandragsmatcher i Tibro mot ÖsPå Dam och Hjo BK.

De fick fyra poäng med sig hem genom vinst med 11-9 mot ÖsPå, och 16-4 mot Hjo.

Jeanette Larsson toppade i båda matcherna, 758 mot ÖsPå och 821 mot Hjo. Anette Andersson följde mot ÖsPå på 710, och mot Hjo följde Magdalena Milde på 704.

Wåxnäsflickorna ligger tvåa i grupp C, på samma antal matcher och en poäng mindre än Filippa som leder.

 

Solklot spelade sammandragsmatcher i Tibro mot Hjo BK och ÖsPå Dam.

De fick en poäng med sig hem genom oavgjort 10-10 mot Hjo.

ÖsPå blev försvåra och matchen slutade i förlust 5-15.

Maj-Britt Bohlin toppade i båda matcherna, 683 mot Hjo och 677 mot ÖsPå. Clara Hjalmarsson följde mot Hjo på 654, och mot ÖsPå följde Anne Johansson på 609.

 

Inga matcher för Filippa i helgen som var.

Filippa leder grupp C, med samma antal matcher och en poäng mer än tvåan i tabellen.

 

Reserv 2

Vattenlandet B tog emot gästande BK Trix B hemma i Sunne.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Cary Döning toppade för hemmalaget med 740, följd av Bosse Henriksson på 715.

 

Tegnér B tog emot gästande Bågen B hemma i Säffle.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 6-14.

Anneli Bergman toppade för hemmalaget med 720, följd av Birgitta Elf på 694.

För Bågen var Hans Hedin i topp med 918, följd av Dennis Byberg på 770.

 

Inga matcher för Almen B och Karlstad BK B i helgen som var.

 

Reserv 7

Merrimac B tog emot gästande Gruvan B hemma i Filipstad.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 8-11.

Johnny Svärd toppade för hemmalaget med 767, följd av Andreas Frisk på 719.

För Gruvan toppade Tobias “Dyckert” Ambjörnsson med 840, följd av Anders Milde på 812.

 

Hammaren B tog emot gästande Pollux B hemma på X-näshallen.

Gästerna blev försvåra och matchen slutade i förlust 2-18.

Elise Norqvist toppade för hemmalaget med 514, följd av Solbritt Nilsson på 492.

För Pollux var Sune Fridén i topp med 662, tätt följd av Mattias Edesgård på 660.

 

Taifun B tog emot Sun Club-Corona B hemma på Nöjesfabriken.

De vann sin match med 19-1.

Jonas Persson-Planefors toppade för hemmalaget med 773, följd av Lars Dedorson på 758.

För SCC var Leon Hellberg i topp med 570, följd av Viktor Karlsson på 514.

Uppdaterad: 31 MAR 2015 09:34 Skribent: Madelene Lindberg

Postadress:
Värmlands Bowlingförbund
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Besöksadress:
Ventilgatan 1
653 45 Karlstad

Kontakt:
Tel: 0706544687
E-post: This is a mailto link

Se all info